programy
kategorie

500 tys. Polaków chce zostać w Wielkiej Brytanii, a reszta? "Nie czekałbym do ostatniej chwili"

Pół miliona Polaków nie zadeklarowało, czy chce pozostać w Wielkiej Brytanii po brexicie, czy jednak wrócić do Polski. - Lepiej to zrobić wcześniej, bo wtedy będziemy mieli zapewnione przywileje. Procedura jest odformalizowana, jest możliwość rejestracji zdalnej, więc nie trzeba wystawać w kolejkach - mówił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

31-01-2020
Tranksrypcja:500 tysięcy już zgłosiło swoją chęć pozostania. Kolejna, tak...
rozwiń
Zawsze tak trochę jest, że niektórzy czekają na ostatni moment.
Ja nie będę się tutaj specjalnie wymądrzał w tej sprawie, bo w różnych życiowych sprawach też tak czasami mam, że do ostatniego momentu z różnymi rzeczami czekam.
Ale akurat z tą kwestią, jako sprawą ważną dla Polaków nie czekałbym i zachęcam do tego, żeby jak najszybciej.
Tym bardziej, że nie trzeba tutaj wypełniać jakiś druków, formularzy, dokumentów. Aplikacja na telefonie, odformalizowana procedura. Ściągamy aplikację, jest możliwość rejestracji zdalnej.
Polacy otrzymują token specjalny i to jest koniec procedury. Także zachęcam do tego wszystkich, bo tak jak mówię, nie trzeba wystawać w kolejkach w urzędach jest to dość proste.
Ale będziecie jakoś ich informować? No to jest pół miliona Polaków jednak. Już to robimy.
Ambasada i nasze konsulaty na swoich stronach internetowych umieszczają szczegółowe informacje do tego, jak to zrobić.
Ambasador we wrześniu ubiegłego roku napisał specjalny list, który został też rozpropagowany przez media brytyjskie do Polaków.
Apelujący o to, żeby się rejestrowali do tego też szereg takich działań w mediach społecznościowych, także myślę, że ten wynik, że już ponad połowa to zrobiła, jest całkiem niezły.
Biorąc pod uwagę, że czas jeszcze jest. Tak formalnie rzecz biorąc do połowy przyszłego roku, no ale lepiej to zrobić wcześniej.
Bo wtedy ma się już tą pewność, że w relacjach z różnymi urzędami mamy te przywileje zagwarantowane.
Dobrze, panie ministrze, to wyjaśnijmy jeszcze. Co z tymi, którzy chcą dzisiaj wyjeżdżać na wyspy?
Mają szykować paszporty, wyrabiać paszporty? Dla niektórych to jest w ogóle magia posiadania paszportu.
Tak jest, tak jest. Paszport co do zasady warto mieć. Ja wychodzę z takiego założenia, że to nasze przyzwyczajenie do tego, że w systemie Schengen możemy podróżować z dowodami.
To ja z punktu widzenia ministerstwa spraw zagranicznych, no wielokrotnie się spotykam z takimi sytuacjami, że później ktoś jest zdziwiony, że ten dowód nie działa w stosunku do wszystkich krajów.
Na razie będzie możliwość podróżowania z dowodem, natomiast docelowo jest możliwe, że będzie wymagany paszport.
12 reakcji
5
7
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)