programy
kategorie

5G w Polsce. Od kiedy będzie można korzystać?

Rząd pracuje nad wprowadzeniem 5G w Polsce. Od kiedy będzie można skorzystać i gdzie będzie dostępna ta nowoczesna sieć? - W niektórych miejscach to już jest możliwe, jeśli ktoś ma odpowiedni smartfon to tam, gdzie trwają testy, 5G już działa. Obecnie testy odbywają się w różnych miejscach, jednak na różną skalę i są inaczej skonfigurowane - powiedział w programie "Money. To się liczy" minister cyfryzacji Marek Zagórski. - W tym roku będzie aukcja, która mniej więcej w połowie roku powinna wyłonić zwycięzcę. Wtedy, przynajmniej w jednym dużym mieście, powinno zostać uruchomione 5G. Gdzie? Nie jest tak, że trzymamy to w tajemnicy. Jeszcze po prostu nie wiemy - dodał.

Tranksrypcja:Kiedy ja będę mógł wreszcie zadzwonić przez 5G? ...
rozwiń
W tym roku myślę. Przede wszystkim w niektórych miejscach to nawet teoretycznie już jest możliwe w Polsce, nawet praktycznie jest możliwe w Polsce.
Dlatego, że testy trwają. Więc, jeżeli ktoś ma już smartphone 5G, to teoretycznie może to zrobić. A pan ma taki smartphone? Nie, nie mam takiego smartphone'a jeszcze.
Panie redaktorze, miałem w ręku takie smartphone'y może tak. Ale nie używam, jeszcze.
Jak będzie dostępna sieć, to prawdopodobnie większość z nas dosyć szybko przerzuci się na tą technologię.
A takie eksperymenty, gdzie będą robione? Gdzie będzie takie pierwsze miasto, które będzie pokryte na przykład w całości siecią 5G? No, to zobaczymy.
Ale to teraz tak poza testami, które w tej chwili się dzieją w różnych miejscach.
Na różną skalę i mają trochę też technologicznie one są inaczej skonfigurowane, bo inaczej to robi nie wiem, Orange w Warszawie, inaczej to robi Play w Trójmieście.
Po aukcji, która będzie w tym roku i która powinna wyłonić zwycięzców w połowie mniej więcej roku.
Zgodnie z założeniami aukcji i zgodnie z agendą, którą zaleca państwom Komisja Europejska, przynajmniej w jednym dużym mieście powinno być ruchome 5G komercyjne.
Takie miasto to Trójmiasto? Trudno mi powiedzieć. To będzie zależało od tych operatorów, którzy wygrają postępowania.
To ja spytam inaczej. To może być ja mówię nie dlatego, że nie chcę powiedzieć, że jakoś trzymamy to w tajemnicy, po prostu nie wiemy.
To jednak naprawdę to będzie decyzja operatorów uzależniona od bardzo wielu czynników.
Niezależnie od tego co mówią operatorzy, czy będą robili operatorzy, to można sobie wyobrazić.
W związku z tym, że te smartphone'y na początek będą droższe, bo są droższe zanim staną się masowe.
No to pewnie będzie to w takich miejscach, czy w takich miastach, które dają szerszy rynek, czyli dla bogatszych konsumentów, więc raczej bym stawiał Warszawę.
Ale może być równie dobrze Trójmiasto. Będziemy trzymali kciuki, ja jako Warszawiak za Warszawę. Ale to dopytam o jeszcze jedną rzecz.
A ten smartphone jak bym wybierał, to raczej chińskiej marki, czy raczej amerykańskiej, czy jakiejś innej?
Bardzo złożone pytanie, bo wbrew pozorom można powiedzieć, nie ma to większego znaczenia. Także nie ma znaczenia w kwestii bezpieczeństwa sieci.
A infrastruktura? Infrastruktura to już jest poważniejsze zagadnienie. Natomiast jakby wracając do smartphone'ów, do urządzeń docelowych, to nie ma tak wielkiego znaczenia.
Ja oczywiście pytam o te smartphone'y, ale tak naprawdę chodzi mi raczej o cały układ. I to, czy on powinien mieć pieczątkę chińską, czy raczej amerykańską albo europejską na przykład.
My wolelibyśmy, żeby miał pieczątkę europejską. To jest jasne. I także dlatego, że firmy europejskie w Polsce dwie firmy mają tutaj centra badawcze, poważne.
Które zajmują się technologią 5G. A jedna z nich ma nie tylko centra badawcze, ale także produkuje urządzenia 5G, więc jakby jest naturalne, że wspieramy tych, którzy inwestują w Polsce.
50 reakcji
7
43
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)