bFgpICCs
bFgpICCw
bFgpICCA
programy
kategorie
bFgpICCt

Afera maseczkowa. "Cały sprzęt będzie poddawany testom"

- Zlecamy badania towaru, które są w gestii ministra zdrowia. W momencie, gdy okazało się, że certyfikaty mogą nie być stuprocentowo pewne, zleciliśmy badania tej partii oraz innej, dostarczonej przez znanego amerykańskiego producenta. W tamtym wypadku sytuacja była zgoła odmienna. Tam normy były przekroczone w druga stronę. Maska FFP-2, czyli ta która nie przepuszcza 95 proc. cząstek, miała parametry na poziomie FFP-3, czyli takiej która przepuszcza wyłącznie 1 proc. Takim badaniom będzie poddawany cały sprzęt. Zachęcam do tego, aby takie badania wykonać. Od tego jest Centralny Instytut Ochrony Pracy, czyli państwowa instytucja, która jest certyfikowana na poziomie międzynarodowym – mówił w programie specjalnym Newsroom WP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Tranksrypcja:Panie ministrze, a ile takiego towaru wadliwej jakości, mogł...
rozwiń
To jest bardzo trudno oceniać. My zlecamy badania towaru, który jest w dyspozycji ministra zdrowia. Każda dostawa jest badana?
Już mówię, już tłumaczę. W momencie w którym pojawiły się informacje o tym, że certyfikaty mogą nie być 100% pewne, zleciliśmy badania nie tylko tej partii, ale też innej partii.
Dostarczonego przez znanego Amerykańskiego producenta, miliona tego typu masek z filtrem.
W tamtym przypadku sytuacja była zgoła odmienna, ponieważ okazało się, że po przeprowadzeniu tych badań, normy były przekroczone, ale w drugą stronę.
To znaczy, maska sprzedana jako FFP2, czyli taka która nie przepuszcza 95% cząstek, miała parametry na poziomie maski FFP3, czyli takiej która przepuszcza zaledwie 1% wszystkich cząstek.
Czyli ten 1% najmniejszych cząstek, więc wobec powyższego takim badaniom będzie poddawany cały sprzęt.
I ja zachęcam wszystkich do tego aby takie badania, jeżeli wprowadzają taki sprzęt na rynek w Polsce, na wszelki wypadek wykonać.
I od tego jest państwowa, certyfikowana na poziomie międzynarodowym, instytucja i to jest Centralny Instytut Ochrony Pracy.
Który z nami, mając świadomość tego, że teraz te badania są niezwykle istotne, od samego początku tej epidemii bardzo dobrze współpracuje.
Za co chciałem podziękować pani profesor Dorocie Koradeckiej, która jest szefową tej instytucji.
27 reakcji
1
25
1
Podziel się
Komentarze (1)
13-05-2020
zwBędzie poddawany? To nie byl? To te kupione masecki w aptekach sklepach moga być skażone?
zobacz więcej komentarzy (1)

Programy Wirtualnej Polski

bFgpICCF
KOMENTARZE
(1)
zw
2 lata temu
Będzie poddawany? To nie byl? To te kupione masecki w aptekach sklepach moga być skażone?
Najnowsze komentarze (1)
zw
2 lata temu
Będzie poddawany? To nie byl? To te kupione masecki w aptekach sklepach moga być skażone?
bFgpICDr
bFgpICCy
bFgpICDy
bFgpICDz