programy
kategorie

Allegro pod lupą UOKiK. "Były skargi. Sprawdzamy, czy działa uczciwie"

UOKiK kontroluje Allegro, największą platformę do e-handlu w Polsce. - Mieliśmy skargi, i od konsumentów, i od przedsiębiorców. Musimy pamiętać, że Allegro dominuje na polskim rynku. Ta pozycja jest niezwykle silna, więc przedsiębiorcy są zdani tylko na tę platformę - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Poza mechanizmem cenowym, który został diametralnie zmieniony w krótkim czasie. Do tego jest postępowanie klauzulowe związane z regulaminami. Zmiany dotykają klientów i przedsiębiorców. Ci drudzy często tylko z tego żyją. Trzeba sprawdzić, czy mechanizm narzucony przez Allegro nie jest nieuczciwy i nie godzi w prawa konsumenckie - dodał.

Tranksrypcja:Ostatnio same duże podmioty pod waszą lupą, bo sprawdzacie t...
rozwiń
Na największej platformie e-handlu w Polsce.
Tutaj rzeczywiście mieliśmy już skargi konsumenckie i od konsumentów, i od przedsiębiorców, którzy działają na tego typu platformie.
Proszę pamiętać, że Allegro na rynku polskim jest dominantem. Ta pozycja jest rzeczywiście niezwykle silna.
Stąd między innymi ci przedsiębiorcy na chwilę obecną są zdani praktycznie tylko i wyłącznie na Allegro - to jest ta platforma, która ma największy wolumen, jest największa na rynku.
Jednocześnie oczywiście tutaj poza tym mechanizmem cenowym, który został bardzo diametralnie zmieniony, gdzie między innymi mamy pewne elementy związane z programem Allegro Smart.
Ale też między innymi kwestie związane z zasadami obliczania prowizji, która również jest od kosztów wysyłki i kosztów transportu - ona jest obliczana.
Więc tutaj mamy w ciągu krótkiego czasu zmienione kilka elementów, ale bardzo istotne i związane z mechanizmem kształtowania prowizji.
I dodatkowo mamy postępowanie klauzulowe związane z regulaminami. Stąd zajmujemy się tą kwestią, wiedząc, że ona dotyka bardzo wielu konsumentów.
Ale dotyka też przedsiębiorców, którzy korzystają z tej platformy, często z niej żyją i na nich ta diametralna zmiana ma kluczowe znaczenie.
Oczywiście tak jak wskazaliśmy w postępowaniu - było wiele sygnałów, które do nas docierały, że ten mechanizm może też służyć temu, żeby zwiększyć wartość spółki w związku ze zwiększonymi przepływami pieniężnymi.
To jest oczywiście wątek, który gdzieś tam się pojawił. Natomiast dla nas to jest przede wszystkim istotne to, czy ten mechanizm, który jest zastosowany, który został poniekąd narzucony ze strony dominanta.
Czy on nie jest mechanizmem nieuczciwym, który by godził prawa ochrony konkurencji. A serwis już odpowiedział na wasze wszystkie pytania?
Czy wciąż ta wymiana dokumentów trwa?
Po pierwsze mamy wymianę dokumentów. Po drugie również spotkaliśmy się po to, żeby wskazać, jakie elementy są dla nas kluczowe, które budzą w nas największe wątpliwości.
No, właśnie po to, żeby jak najszybciej była ta korzyść dla konsumentów i dla przedsiębiorców, którzy korzystają z platformy.
Mamy świadomość też tego, że Allegro jest przed swoim debiutem giełdowym. To jest oferta, która może być też bardzo kusząca - czy dla przedsiębiorców zaangażowanych na Allegro.
Wykorzystujących jako platformę sprzedażową. Czy dla konsumentów, czy dla inwestorów indywidualnych.
Natomiast oczywiście pamiętajmy, że tego typu inwestycje zawsze są obarczone ryzykiem. Zwłaszcza konsumentów zachęcamy do tego, żeby...
Temu służyła między innymi kampania Sprawdzaj. Czytaj. Pytaj. - do tego, żeby zawsze mądrze podchodzić do inwestycji, wiedząc, że możemy zarówno zyskać, jak i stracić.
0
0
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)