bCXyHVsQ
bCXyHVsU
bCXyHVsY
programy
kategorie
bCXyHVsR

Andrzej Duda kontra Rafał Trzaskowski. Oto programy kandydatów

W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się ze sobą urzędujący prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, dziś zasiadający w fotelu prezydenta Warszawy. Najbliższe dwa tygodnie to będzie bitwa na programy. Szczególnie w dobie kryzysu ważna jest więc gospodarka. Co proponują dwaj uczestnicy, którzy pozostali w wyborczym wyścigu? W pigułce prezentujemy to w naszym materiale. Emerytury stażowe, inwestycje samorządowe czy wielkie infrastrukturalne projekty - to podstawowe elementy programu Andrzeja Dudy na potencjalną drugą kadencję. Urzędujący prezydent wielokrotnie podkreślał swoje poparcie dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego czy przekopu Mierzei Wiślanej. Trzaskowski stawia na inwestycje za rogiem, czyli takie, o których decydować mają samorządy. To one wiedzą lepiej, czy mieszkańcy potrzebują świetlicy, przychodni czy klubu seniora. Prezydent Warszawy chce również darmowych żłobków i przedszkoli oraz chciałby dofinansować ekologiczne inwestycje...

rozwiń
Tranksrypcja:To była walka na hasła i obietnice. Andrzej Duda promował si...
rozwiń
A co się kryje za tymi hasłami, jeżeli chodzi o naszą gospodarkę? Andrzej Duda obiecał wsparcie dla samorządów - to około 500 tysięcy złotych dla każdej gminy.
4 miliardy złotych Andrzej Duda chce przeznaczyć na fundusz medyczny, z którego pieniądze pochodziłyby na leczenie osób z chorobami rzadkimi, a także chorobami onkologicznymi.
Ale utworzenie tego funduszu Andrzej Duda obiecywał już dawno przed rozpoczęciem kampanii wyborczej.
Andrzej Duda wrócił także do pomysłu kampanii sprzed 5 lat - emerytur stażowych. Pracownik może uzyskać emeryturę, jeśli przepracował 40 lat w przypadku mężczyzn i 35 lat w przypadku kobiet.
W związku z epidemią koronawirusa Andrzej Duda obiecał także 1400 złotych dodatku solidarnościowego, wypłacanego przez 3 miesiące.
Ustawa ta została już podpisana przez prezydenta i o te pieniądze, i o to wsparcie mogą ubiegać się osoby, które straciły pracę w czasie epidemii koronawirusa po 15 marca.
I wreszcie Andrzej Duda chce też kontynuować dwa kluczowe dla niego projekty inwestycyjne: przekop Mierzei Wiślanej, a także budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Przesunięcia także kontynuacji tych inwestycji chce Rafał Trzaskowski. Uważa, że te pieniądze, które teraz mogły być przeznaczone na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.
A także na przekop Mierzei Wiślanej, mogłyby zostać przeznaczone na służbę zdrowia, a także na tworzenie nowych miejsc pracy.
Rafał Trzaskowski chce z kolei inwestować w lokalne centra rozwoju. Kontrkandydat Andrzeja Dudy chce też zapewnić bezpłatną opiekę w żłobkach i przedszkolach.
Chciałby także podwyżek dla tych nauczycieli, którzy będą pracować z najmłodszymi. Rafał Trzaskowski chciałby także budować w Polsce żłobki i przedszkola modułowe.
10 tysięcy złotych - tyle Rafał Trzaskowski chce dać każdemu gospodarstwu domowemu na eko-remont domu. Wymianę okien, ocieplenie budynku, czy montaż paneli fotowoltaicznych.
Trzaskowski chciałby też podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Osoby z zarobkami do 30 tysięcy złotych PIT-u miałyby w ogóle nie płacić.
Dla osób z zarobkami od 30 do 65 tysięcy kwota wolna od podatku miałaby wynieść 8 tysięcy złotych.
Co łączy obu kandydatów? Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego. Obaj kandydaci chcą utrzymać 500+. Andrzej Duda przy tej okazji mówi o budowaniu nowoczesnej gospodarki w nowoczesnym państwie.
Z kolei Rafał Trzaskowski mówi, że odbudowa gospodarki po tym kryzysie związanym z epidemią koronawirusa wymaga przede wszystkim szacunku.
6 reakcji
2
3
1
Podziel się
Komentarze (1)
29-06-2020
jaTrzaskowski co to za program pilnuj Warszawy
zobacz więcej komentarzy (1)

Programy Wirtualnej Polski

bCXyHVtd
KOMENTARZE
(1)
ja
3 miesiące temu
Trzaskowski co to za program pilnuj Warszawy
Najnowsze komentarze (1)
ja
3 miesiące temu
Trzaskowski co to za program pilnuj Warszawy
bCXyHVtP
bCXyHVsW
bCXyHVtW
bCXyHVtX