bDTpTdNM
bDTpTdNQ
bDTpTdNU
programy
kategorie
bDTpTdNN

Antarktyda. Spełnia się czarny scenariusz naukowców

Na Antarktydzie spełnia się czarny scenariusz naukowców. Prawie dziesięć lat temu naukowcy z British Antarctic Survey (BAS) wykryli wzrost rozległych pęknięć w lodzie. Rankiem 26 lutego góra lodowa oderwała się od szelfu lodowego Brunt. Pierwsze wskazówki potwierdzające obawy naukowców, pojawiły się w listopadzie 2020 roku. Skutkiem tego była nowa przepaść - nazwana North Rift. Pęknięcia nabrały zaskakującego tempa w styczniu 2021 roku, kiedy to szczelina powiększała się do 1 km dziennie, przecinając pływający szelf lodowy o grubości 150 metrów. Warto dodać, że góra lodowa jest wielkości Londynu, a naukowcy ze stacji badawczej BAS Halley od lat monitorowali całą sytuację. Sama stacja badawcza 4 lata temu została przeniesiona w głąb lądu. Badacze obawiali się, że zostanie zniszczona przez pękający lód. Z perspektywy czasu dyrektor operacyjny stacji Simon Garrod mówi, iż była to słuszna decyzja. Obecnie BAS Halley mieści się 20 km od linii pęknięcia lodu.  

144 reakcje
53
56
35
Podziel się
Komentarze (35)
01-03-2021
Zed11
Kiedyś północna Afryka była zielona, na biegunach nie było lodowca, Alaska i Syberia były ciepłe. Skąd niby biorą się zamarznięte mamuty, nosorożce włochate i inne...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (35)

Programy Wirtualnej Polski

bDTpTdNZ
KOMENTARZE
(35)
Zed11
2 miesiące temu
Kiedyś północna Afryka była zielona, na biegunach nie było lodowca, Alaska i Syberia były ciepłe. Skąd niby biorą się zamarznięte mamuty, nosorożce włochate i inne wymarłe gatunki.
bez szyderstw
2 miesiące temu
Czy Greta przykuła się już do lodowca?
Rumcajs Śnież...
2 miesiące temu
Jezu, jezu, co za nieszczęście! Afryka tez pęka i powstaje nowy kontynent. Co łatać najpierw, Afrykę, Antarktydę, czy może budżet ?!
bDTpTdOr
heh
2 miesiące temu
A jak wygląda jasny scenariusz naukowców? Lodowce rosnące w nieskończoność? Lodowce przyrastają kilka - kilkaset metrów a może i kilka kilometrów rocznie. Gdyby nie pękały i nie topniały, to ci sami naukowcy głosiliby inny "czarny" scenariusz: Uwaga: lodowce pokryją całą Ziemię, to tylko kwestia czasu, ciągle ich przybywa, coraz mniej wody i lądy bez lodowców! Zawsze znajdzie się jakiś powód do........ badań, grantów, itp.
Erl
2 miesiące temu
Wiadomo przecież, że dawniej Antarktyda była zielona, to pewnie nadmierne palenie ognisk, przez Neandertalczyków i innych Pitekantropów spowodowało zmiany klimatyczne i zlodowacenie na świecie!!!
Najnowsze komentarze (35)
Sebix
miesiąc temu
To wina tego wiewióra z epoki lodowcowej
PAW
2 miesiące temu
No, to naukowcy stracili robotę, góra się oderwał i nie ma czego monitorować ;-)
juw
2 miesiące temu
Czy to była ta szczelina, która powiększała się o 1 km dziennie? czy to znowu jakaś bzdura?
Buc19
2 miesiące temu
1 km. Dziennie a na zdjęciu parę metrów widać.? Kto to pisze.
xcv
2 miesiące temu
Jak wytłumaczą dlaczego kiedyś były zlodowacenia a potem były okresy że lodu nie było to zapraszam po moje pieniądze, narazie to pitolenie, nie ma gwarancji że my jesteśmy w stanie zatrzymać zmiany klimatyczne które na przesttrzeni wieków występowały cyklicznie = coś innego na to wpływa, jak dla mnie to aktywność słoneczna i precesja 510.1 *10^6 km2 to powierzchnia ziemi słońce oświetla non stop połowę tej powierzchni ale niech będzie że 1/3 bo zmienia się kąt padania przy biegunach Słońce średnio moc ma ok 1000w/m2 1 km2 = 10^6 m2 ===== > na 1 km2 słońce daje 1GW energii czyli 170 *10^6 km2 daje co godzinę .... = 170 milionów GW/h (gigawatogodzin) u tu w tych zmianach dopatrywałbym zaburzeń Elektrownia Bełchatów go 5,5 GW/h ... dziękuję za uwagę
pcve
2 miesiące temu
wina ruchów płyt tektonicznych pod ziemią
jarek1
2 miesiące temu
no cóż jacy naukowcy to i takie teorie widocznie nie nie czytali żadnych podręczników z historii
ne.mo
2 miesiące temu
Skoro lodowce topnieją to czemu brakuje wody w Wenecji co UFO kradnie !!!!1
bDTpTdOj
Antysloneczko
2 miesiące temu
Cóż wygląda na to że zima będzie śnieżna jak nigdy.
OVER
2 miesiące temu
Ludzie nie różnią sie od bakterii które w końcu giną we własnym gównie
lopez
2 miesiące temu
Gotowanie żaby do końca nie wierzyła, nawet było jej trochę zimno
kazik
2 miesiące temu
bzury, idzie lodowiec bo moja stara ma futro do kolan a ona wie najlepiej
Winny
2 miesiące temu
Tak na być i nikt tego nie zatrzyma
patriota
2 miesiące temu
3 przykazania prawdziwego patrioty: ocieplenia nie ma, ziemia jest płaska a do tego kosmici nas trują smugami na niebie
bDTpTdOL
bDTpTdNS
bDTpTdOS
bDTpTdOT