bEhfpHOs
bEhfpHOw
bEhfpHOA
programy
kategorie
bEhfpHOt

Bezcenne średniowieczne skarby. Wykrywacz metali trafił na coś niesamowitego

Prawdziwa sensacja archeologiczna na Wyspach. W Walii odkryto rzadki złoty pierścień z grawerem czaszki i napisem "Memento Mori". To jeden z dziewięciu średniowiecznych skarbów, które znaleziono. Niesamowitego odkrycia dokonano w 2019 r. wykrywaczem metalu w hrabstwach Powys i Vale of Glamorgan. Teraz ujawniono szczegóły odkrycia. Walijscy poszukiwacze skarbów przypadkowo odkryli pierścień z czaszką i łacińską słynną sentencją "Memento Mori", czyli "pamiętaj o śmierci". Pierścień jest datowany na lata 1550-1650. Ustalono to na podstawie napisu, stylu wyrytej czaszki i starannego pisma kursywą. To rzadki okaz, który pochodzi z okresu Tudorów lub wczesnych Stuartów. Wśród pozostałych średniowiecznych znalezisk są też trzy złote i srebrne monety, haczyk, pierścionek, srebrna broszka i zapinka. Wszystkie bezcenne przedmioty zostały zweryfikowane i uznane za prawdziwe skarby przez Muzeum Narodowe Walii. Eksperci ocenili, że przedmioty należały do zamożnych członków...

rozwiń
216 reakcji
139
39
38
Podziel się
Komentarze (38)
02-04-2021
GordonW ukochanej, Narodowej Polsce, odkrywca już by siedział.
zobacz więcej komentarzy (38)

Programy Wirtualnej Polski

bEhfpHOF
KOMENTARZE
(38)
Gordon
3 miesiące temu
W ukochanej, Narodowej Polsce, odkrywca już by siedział.
...
3 miesiące temu
A dlaczego przypadkowo? Oni żyją w cywilizowanym kraju i mogą poszukiwać legalnie.
Gordon
3 miesiące temu
W Narodowej Polsce odkrywca już by siedział.
bEhfpHOX
Złomiarz
3 miesiące temu
W Polsce takie rzeczy przetapia się i sprzedaje jako złom, żeby nie mieć problemów i żeby nie zostać jedynie z listem z podzięką za przymusowe "oddanie" znaleziska Państwu.
cycu
3 miesiące temu
Nie ma się czym chwalić bo to należy do obajtka.
Najnowsze komentarze (38)
historyk
2 miesiące temu
A u nas do więzienia.
bvnbgv
2 miesiące temu
W Polsce obywatel nie ma prawa do niczego , brak podstawowych demokratycznych praw spycha nas za Dolny Dahomej
danny
2 miesiące temu
od kiedy to XVI wiek to średniowiecze?
Gżegosz
2 miesiące temu
Jeden pierścień znaleziono w dwóch hrabstwach?
kosmopolita
2 miesiące temu
No, chciałem się do czegoś przyczepić, a tu nie ma do czego. Nawet gdy chodzi o napis na pierścieniu. Rzeczywiście wykonany staranną kursywą. Brawo. Raz mogę pochwalić redaktorków z WP!
Amaro19
2 miesiące temu
Średniowiecze – epoka w historii Europy trwająca od V do XV wieku, która rozpoczęła się wraz z upadkiem cesarstwa zachodniorzymskiego i trwała do epoki renesansu i wielkich odkryć geograficznych. Jest środkowym okresem w tradycyjnym podziale historii Europy na starożytność, średniowiecze i nowożytność. Dzieli się na wczesne, pełne (dojrzałe) i późne średniowiecze. Trzeba było uważać na lekcjach historii Panie R(r)edaktor.
maniek
2 miesiące temu
długo trwało tam to średniowiecze.... może autor by do szkół jakichś poszedł
nrth
2 miesiące temu
u nas za coś takiego to kilka lat odsiadki
bEhfpHOP
Pio
2 miesiące temu
W PL to jest nielegalne, i słusznie. W GB archeolodzy też chcieliby to zdelegalizować ale nie jest tak łatwo.
Detektor meta...
2 miesiące temu
Dzieki naszemu,, madremu prawu skarby po ich znalezieniu trafiaja na zachód lub po cichu kupuja je handlarze. Znalazcy boja sie ujawnić znalezisk, bo boja sie kary. Prawo jest,, martwe,,bo ludzie dalej chodzą w wykrywkami.
Archeolog
2 miesiące temu
Od kultury zwyczajów tradycji po znajeziska i ukaraniu to tylko u nas. I tak to wygląda jak chore łby rozkazują
Domi
2 miesiące temu
W Polsce też jest dużo zakopanych takich skarbów. Niestety głupie sowieckie podejście sprawia ze lepiej artefakty niech zgniją niż ma ktos je znaleźć wykrywaczem no jeszcze się dorobi. Zgroza
kij
2 miesiące temu
W Cebulogrodzie psy jeżdżą sukami po polach i lasach bo zamiast skupować lepiej rekwirować. Pocieszam się ze za jakieś 50-100 lat cywilizacja przegoni plemiona pasterskie z Katolandu
smutny ten na...
2 miesiące temu
Tam Państwo odkupuje odkryte artefakty, wzbogacając muzea i wystawy . W przaśnej Polsce politycy wolą żeby skarby zgniły w ziemi, lub trafiły na ,,czarny rynek " . Bo najlepiej jest zakazać ,,wszystkiego ," by mieć zawszę sposobność ukarać obywatela . Draństwo i totalitaryzm.
bEhfpHPr
bEhfpHOy
bEhfpHPy
bEhfpHPz