bErgOmPo
bErgOmPs
bErgOmPw
programy
kategorie
bErgOmPp

Biblijne zwoje znad Morza Martwego. Sensacyjne odkrycie naukowców

To prawdziwa sensacja wśród badaczy tekstów biblijnych. Dotyczy ona słynnych zwojów znad Morza Martwego. Od ich przypadkowego odkrycia minęło 70 lat, mimo to wciąż są one przedmiotem licznych badań i analiz - obecnie z wykorzystaniem najnowszych technologii, a nawet sztucznej inteligencji. Naukowcy z Uniwersytetu w Groningen odkryli właśnie, że biblijny tekst został napisany przez wielu skrybów, którzy naśladowali wzajemnie swoje style pisania. Eksperci przeprowadzili szczegółową analizę jednego ze zwojów - 1QIsaa, manuskryptu napisanego na pergaminie ok. 125 r. p.n.e. To jeden z najstarszych rękopisów z Qumran, a jednocześnie największy i najlepiej zachowany spośród wszystkich rękopisów biblijnych. Dzięki digitalizacji i stworzeniu specjalnego algorytmu, naukowcy analizowali każdy znak, szukając nawet najdrobniejszych różnic. Okazało się, że dwie połówki manuskryptu stworzyło dwóch różnych skrybów o bardzo podobnym stylu pisma. Na końcu 27. kolumny teksty...

rozwiń
22-04-2021
251 reakcji
66
66
119
Podziel się
Komentarze (119)
22-04-2021
zaciekawionyotworzyć archiwa watykańskie przynajmniej dla naukowców
zobacz więcej komentarzy (119)

Programy Wirtualnej Polski

bErgOmPB
KOMENTARZE
(119)
zaciekawiony
3 miesiące temu
otworzyć archiwa watykańskie przynajmniej dla naukowców
Czizas
3 miesiące temu
Jest dla mnie zadziwiające, że się tak tymi księgami religijnymi ludzie ekscytują (tj. stary, nowy testament, koran ect.). Podporządkowują im swoje życie oraz wartości redukując u siebie zdolność samodzielnego myślenia. Zabijają, na różne inne sposoby krzywdzą czy prześladują siebie nawzajem dla zawartych w nich treści. A tak na logikę (bez złośliwości) to jest to tylko twórczość antycznych influenserów sprytnie wykorzystana to zdobycia władzy i ułatwienia kontroli nad ludźmi.
H.Kołłataj
3 miesiące temu
Bywało tak - przynajmniej w klasztorach na ziemiach polskich - iż skryba nie potrafił ani samodzielnie pisać ani czytać po prostu kopiował (przerysowywał) tekst na nowy pergamin, papirus czy papier. Ot taka "średniowieczna kopiarka" ...
bErgOmPT
nba
3 miesiące temu
jeden dureń coś napisał, a reszta durni udawała nawiedzonych i to powielała, najmądrzejszym był Ezechiel, nie demonizował, ani nie gloryfikował tego CO WIDZI W CZASIE RZECZYWISTYM.
ajwaj
3 miesiące temu
Ze Kapturek był chłopem ha, ha, ha?
Najnowsze komentarze (119)
Zwõj
2 tyg. temu
Zna ktoś może stronę z tłumaczeniem tego zwoju?
Antoni 92 lat...
3 miesiące temu
Zydzi Nadal czekaj na zbawce i zabronione jest uzywanie Slowa Bog i nie wolno go przedstawiać , malować i rzeźbić , bo to jest stworzenie ponad wszystko i rozum ludzki tego nie ogarnie u moslemow jest to samo , Boga nigdy nie ujza mozlemy , a u nas co wiocha to krzyże z ludzkimi cierpiącymi ciałami na krzyżu udającymi Jezusa , do tego sanktuaria i Maryja w niezliczonych obrazach i rzeźbach i swieci , swieci i jeszcze raz swieci i szkoły , instytucje ,sady , szkoły obwieszone krzyżami i orłami , lub miasteczka , wsie i miasta z potwornym straszakiem pomnikiem udającym Jana Pawła II lub Lecha . Masakra . A teraz Czarnek zrobi z nas kraj islamistyczny , bedziemy tacy jak ci z Syrii, Emiratów , Pakistanu czy Turcji , 5 x dziennie modlitwa i 3 x w roku ramadan i ofiary , pokuta , brawo .
w-kł-a
3 miesiące temu
Tam,gdzie jest poszukiwanie prawdy tam jest poświęcenie i podporządkowanie nawet swego życia.Ty czizaśku pewnie jak Piłat zapytasz"co to jest prawda"?biedaku,pomyśl po co zyjesz i zrozumiesz te poszukiwania.Znam się na tym trochę-doktorat też.
Chyba Juz nie...
3 miesiące temu
He to juz wiemy od naukowców z uk i innych państw , ze te księgi stary i nowy testament to dzieło nie jednego człowieka a te egzemplarze które powstawały potem w klasztorach to dzieła rożnych zakonników posługujących sie aramejskim , łacina, greka i kto wie czym , inspirowani przez swoich przeorow z klasztoru i przywódców rządzących wtedy na potrzeby rożnych religii jak judaizmu , chrześcijaństwa i także islamu pod wpływem wina i środków odurzających , stad kazdy egzemplarz to co innego i jedno zdarzenie jest opisywane w rożnych wariantach na potrzeby trzymania ludzi w ryzach i ogłupieniu , niestety, a piwnice Watykanu nadal zamknięte na 10 spustow ß
uczony w piśm...
3 miesiące temu
Od 50 lat rozgryzam Pismo Śnięte,otóż sprawa jest prosta, plemię żmijowe napisało święte księgi obcym i sobie obcym gojom podarowali Biblię z demonem trzech imion JHWH,Jahwe,Jehowa, dla swoich kiwaczy ortodoksyjnych tylko TORA ale tam jest zabronione wypowiadania imienia bożego ze względu na szacunek a tych imion ma 72 używają zastępczo HasHem,coś w rodzaju Stwórca,Dawca Życia,wiadomo o kogo chodzi ale lepiej nie wymawiać bo można użyć słów blużnierczych.Ciekawostka, w TORA dla JEHOSZUA jest poświęcone 2 linijki,czyli Jezusowi,nazywają go Joszke ,buntownik, miał swoich naśladowców,pojmany i zabity.To nie był ten Odkupiciel,Syn Boży o którym mówi chrześcijaństwo,u żydów taki jeszcze się nie narodził
skcuw
3 miesiące temu
Lema zytajmy .
perski_dziadz...
3 miesiące temu
Wierzący to ci, którzy wierzą, że Bóg stworzył człowieka i ci, którzy wierzą, że to człowiek stworzył Boga. Niewierzący to ci, którzy (jeszcze) nie zdecydowali, którą wiarę (z dwóch powyższych) wybrać.
llll
3 miesiące temu
Biblia jest napisana przez człowieka więc i ślady jej tworzenia są...też mi sensacja
bErgOmPL
edi
3 miesiące temu
Jak już chodzi o fantastykę to Biblia to słaba pozycja, poczytajcie Lema.
dani3422
3 miesiące temu
Morze czarne, czy martwe, jaka to różnica? Piszcie ze zrozumieniem co piszecie.
pracownik
3 miesiące temu
Widać gołym okiem że "naród" wybrany szuka na siłę i próbuje wmówić wszystkim że tylko ich religia jest tą najważniejszą i jedyną (tak będzie w nwo) tyle że nie najstarszą.
Normal
3 miesiące temu
Ile razy można pisać o tym samym? i to w 'sensacyjnym" bełkocie? to żadna nowość!
Hela
3 miesiące temu
Przeciesz to Pam Buk dał, jakie szkryby niedowiarnki, jakie
pogięło was
3 miesiące temu
od czasów Hetytów znamy różnie religie ... średnio po 2000 lat i mnóstwo wzajemych zapożyczeń. Ciężko pewnie to pojąć ale teraz żyjemy znów w kolejnym średniowieczu epoki cyfrowo-technologicznej szczególnnie w wydaniu polskich leśnych dziadków z rządu .... Śmiejemy się dzisiaj z wytycznych lekarzy z 1900 rok aby " aby nogi myć najwyżej raz na tydzień a włosy raz na pół roku"... a przed papieżem Franciszkiem w Polsce wychodził miesięcznik 'Egzorcysta" i nadal an ścianie wschodzniej trwa obłęd "spoczynku w duchu Swiętym" - to nie średniowiecze?
...
Następna strona
bErgOmQn
bErgOmPu
bErgOmQu
bErgOmQv