programy
kategorie

Bitwa pod Termopilami. Spartan wcale nie było trzystu

Bitwa pod Termopilami to jedno z najważniejszych wydarzeń dziejów starożytnych. W starciu wzięli udział Spartanie oraz Grecy. Materiał powstał na podstawie tekstu opublikowanego na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Do dziś utarło się przekonanie, że w bitwie wzięło udział 300 Spartan. Czy rzeczywistość filmowa pokrywa się z prawdą historyczną? Wiadomo, że żołnierzy było o wiele więcej. W Bitwie pod Termopilami wzięło udział kilka tysięcy sojuszników. Kim są zapomniani bohaterowie ze Sparty? Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Bitwa pod Termopilami. Ilu Spartan i Greków naprawdę w niej walczyło?

130 reakcji
29
28
73
Podziel się
Komentarze (73)
14-01-2022
Deyna Kazimierzkolego "redaktorze" Spartanie to też Grecy, to tak jak Ślązacy to też Polacy, szkoła podstawowa się kłania, radzę innym dalej nie czytać artykułu
zobacz więcej komentarzy (73)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(73)
Deyna Kazimie...
2 lata temu
kolego "redaktorze" Spartanie to też Grecy, to tak jak Ślązacy to też Polacy, szkoła podstawowa się kłania, radzę innym dalej nie czytać artykułu
Angol
2 lata temu
A Spartanie to nie Grecy? W takim razie Ateńczycy to też nie Grecy...
Prawda
2 lata temu
Tak naprawdę w bitwie brało udział 300 spartiatów - czyli elitarnych żołnierzy spartańskich - do tego parę tysięcy sojuszników z Grecji i trochę służby obozowej spartiatów oraz trochę spartańskich niezawodowych żołnierzy (też hoplitów) ze spartańskiej klasy periojków, którzy normalnie tworzyli 2/3 spartańskiej armii, ale pod Termopilami było ich niewielu - koło 100, bo walczyli gorzej niż spartiaci. Gdy Persowie obeszli pozycje greckie Leonidas nakazał sojusznikom się wycofać, a sam osłaniał odwrót tylko z 300 spartiatami. Dodatkowo 2 z tych spartiatów przeżyło. Jednego odesłano bo był ranny, co mu potem wypominano i gość w kolejnych bitwach (pod Platejami np.) dokonywał czynów heroizmu, żeby zmazać "hańbę" że nie zginął z Leonidasem. Co było z drugim ocalałym spartiatów już nie pamiętam.
Nieprawda
2 lata temu
było ich 300 + morawiecki.
Marko
2 lata temu
No szkoda, że nie podali ilu było przeciwników. Skoro ktoś podjął wysiłek pisania o obrońcach to mógł coś rzucić o napastnikach.
Najnowsze komentarze (73)
hey
2 lata temu
U nas też tworzy się bitewne legendy .
ade
2 lata temu
A może jeszcze Artydzi walczyli przeciw Grekom. Wszak Słowacki pisał w "Grobie Agamennona "cichy jestem jak wy o Artydzi, których popioły śpią pod świerszczów strażą.."
Ionis
2 lata temu
Bitwa pod Termopilami nie miała żadnego znaczenia poza propagandowym. I była przegrana dla Greków.
Buhahahaha
2 lata temu
Hellada, Sparta i Ateny :-). Matko Jedyna, co za durnie piszą na tych portalach.
Fakty
2 lata temu
Spartanie wygrali bo rzucali w Persów wybuchającymi puszkami coca-coli czym ich totalnie zaskoczyli.
patriota
2 lata temu
Było z nim i paru takich od Bąkiewicza?
grek nie ateń...
2 lata temu
nie gadaj redaktorku oglądałem Poznaj moich spartan, było ich mniej!!!!!!!!!!
Polacy jednak...
2 lata temu
Polacy raz w historii walczyli z Brytyjczykami. Oddział polskich szwoleżerów z armii napoleońskiej walczył kiedyś z kilkutysięcznym oddziałem Brytyjczyków w południowej Hiszpanii i sprawił im lanie. Ten oddział liczył około 100 (STU!!!) Polaków.
nauczyciel
2 lata temu
Przy takiej przewadze Persów, zwycięstwo Spartanie zawdzięczają zapewne tajnej broni termobarycznej. Inaczej się nie da wytłumaczyć - chyba.
Veliciraptor
2 lata temu
Trzystu Spartan zatarasowało przejście Termopilskie, a kilka tysięcy sojuszników obejścia górskie, żeby nie zostali atakowani z flanki! Jeden zdrajca pokazał Persom inną drogę i tak przejścia nie uratowano... ale Armia Greków zdążyła się skonsolidować i zniszczyć Persów! Mówi o tym kamień z wyrytymi słowami Simonidesa: ,,Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym, jej syny, prawom jej posłuszni do ostatniej godziny,,!
po staremu
2 lata temu
No a w czym te rewelacje różnią się, od oficjalnego przekazy historyków?
Leonidas
2 lata temu
A co z Persami? Stali na zboczu i klaskali?
Vet
2 lata temu
W starciu wzięli udział Spartanie oraz Grecy? Nie przypominam sobie żeby to była jakaś wojna domowa...
awa
2 lata temu
300 Spartan i 1000 Pseudokibicow. To byla ustawka a nie bitwa
...
Następna strona