bGxSzxQk
bGxSzxQo
bGxSzxQs
programy
kategorie
bGxSzxQl

Broń z II wojny światowej wykopana w centrum miasta. Zaskakujące odkrycie w Małopolsce

Operator koparki, podczas prac budowlanych na posesji w centrum Tarnowa, odkrył pod cienką warstwą ziemi radziecki karabin przeciwpancerny z czasów II wojny światowej. Mężczyzna po sprawdzeniu, czym jest duży, metalowy przedmiot, od razu powiadomił policję. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze z Zespołu Minersko-Pirotechnicznego tarnowskiej komendy. Po oględzinach przedmiotu przekazali, że jest to radziecki karabin przeciwpancerny PTRD kaliber 14,5 mm. Został zabezpieczony przez policyjnych techników. Karabin zostanie zutylizowany lub przekazany do jednego z muzeów z ekspozycjami z II wojny światowej. Karabin PTRD był używany przez żołnierzy Armii Czerwonej od sierpnia 1941 roku do końca II wojny światowej. Do 1941 roku wyprodukowano ich 17688 sztuk. Po zmodernizowaniu w 1944 r. przez wojska niemieckie swoich czołgów, które zaczęły mieć grubsze pancerze, władze ZSRR zdecydowały o zaprzestaniu używania PTRD.

90 reakcji
32
19
39
Podziel się
bGxSzxQn
Komentarze (39)
03-12-2021
Tetryk z PRL
"od razu powiadomił policję. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze z Zespołu Minersko-Pirotechnicznego tarnowskiej komendy". Faktycznie, ja bym jeszcze powiadomił ABW,...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (39)

Programy Wirtualnej Polski

bGxSzxQx
KOMENTARZE
(39)
Tetryk z PRL
12 miesięcy temu
"od razu powiadomił policję. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze z Zespołu Minersko-Pirotechnicznego tarnowskiej komendy". Faktycznie, ja bym jeszcze powiadomił ABW, CBA, SG i WOT do zabezpieczenia terenu z ewakuacją. Jak widać na fotce to straszna, śmiercionośna broń w stanie fabrycznym. Z kryminalistycznego punktu widzenia jak wiadomo znaczna część napadów na sklepy i banki jest dokonywana z użyciem rusznic przeciwpancernych, bo łatwo pod kurtkę się mieszczą. A i samemu użytkownikowi taki sprzęt może zagrozić jak na nogę upadnie... Nie szkoda publicznych pieniędzy na demonizowanie złomu ?....
Kolo
12 miesięcy temu
Minerzy byli potrzebni aby odkopać karabin?
skania
12 miesięcy temu
ale jak zutylizowany lub przekazany muzeum skoro znaleziono go na prywatnej posesji to może właściciel gruntu będzie chciał sam go zezłomować.
bGxSzxQP
Szeregowy Mar...
12 miesięcy temu
O co chodzi z ta utylizacja karabinu?
kondor
12 miesięcy temu
A mnie zaskakuje że może być ktoś czymś takim zaskoczony . Nie jestem minerem a ze zdjęcia od razu rozpoznałem co to jest . Dobrze że z tego powodu nie ewakuowano okolicznych mieszkańców .
Najnowsze komentarze (39)
miki
12 miesięcy temu
kiedy zobaczyłem tą straszną bestię przeciwpancerną, dech mi zaparło i już drugą godzinę jestem zszokowany... tym szokującym znaleziskiem. Dziadek mówił, że w czasie wojny kłusował w tym rejonie i zgubił taką luśnię jak go gonili. Po tylu latach się znalazła... po tylu latach...
no i w peace ...
12 miesięcy temu
przepisy w RP równające skorupę- destrukt z bronią palną to patologia legislacyjna..dziękujemy PiS
Antoni
12 miesięcy temu
I pracownik koparki nie dostał prokuratora? Cos nie tak
2stan13
12 miesięcy temu
Karabin przeciwpancerny wzór 35 (kb ppanc wz. 35), znany także jako Ur (kb Ur; 7,9 mm rusznica przeciwpancerna UR) – polski karabin przeciwpancerny, skonstruowany w połowie lat trzydziestych i produkowany od 1938 roku w Państwowej Fabryce Karabinów w Warszawie. W przeciwieństwie do innych karabinów przeciwpancernych, polski karabin wz. 35 nie używał pocisków rdzeniowych, które przebijały pancerz dzięki twardemu rdzeniowi, ale pełnopłaszczowych pocisków ołowianych, zbliżonych do zwykłych pocisków karabinowych, o małym „karabinowym” kalibrze 7,92 mm. Pociski te były jednak wystrzeliwane z bardzo wysoką prędkością dzięki silnemu ładunkowi prochowemu i długiej lufie. Dzięki rdzeniowi ołowianemu, pocisk karabinu wz. 35 przy uderzeniu w pancerz pod płaskim kątem nie rykoszetował, lecz „przyklejał się” bokiem do pancerza, wybijając w nim „korek” o średnicy ok. 20 mm, który rozpadał się w pojeździe wraz z pociskiem, rażąc odłamkami załogę i moduły. Na grubszym pancerzu pocisk rozpłaszczał się, ale oddana w niego energia powodowała rozwarstwianie się pancerza od środka, także rażąc załogę i moduły. Niestety z powodu obawy przed Niemcami, zastosowano dalece idącą tajemnicę państwową do tego stopnia, że tylko garstka oficerów WP miała jakie takie pojęcie o tej broni i niewiele egzemplarzy trafiło na pole walk, bo powszechna była niewiedza o ich istnieniu i możliwościach! To przykład, jak stosując jakąkolwiek "tajemnicę" można wylać dziecko z kąpielą!
Stan
12 miesięcy temu
A nie lepiej przekazać do WOT. To idealna broń dla nich. Na pewno zrobi piorunujące wrażenie na Białorusinach.
aQQ
12 miesięcy temu
Zerżnięty z polskiego karabinu przeciwpancernego produkowanego przed wojną. BARDZO dobrego z resztą.
smutas ty
12 miesięcy temu
oddać tym co to po lasach biegają i każda blaszkę wykopują a mają radochę jak coś znajdą, Na którejś telewizji takich ekscytantów pokazują. Jak taki eksponat nie da się rewitalizować to do huty,
Wujek Samo Zł...
12 miesięcy temu
Ta mordercza broń warta jest jak nic 90gr/kg...
bGxSzxQH
olo
12 miesięcy temu
że to jest radzieckie to bzdura,rosjanie próbowali zdobyć polskie karabiny lub plany i to im się nie udało!
amaz
12 miesięcy temu
Do niszczenia ciężkich czołgów (Pantera,Tygrys) to ten karabin się nie nadawał ale do niszczenia tankietek, samochodów pancernych i innych pojazdów to był dobry.
balon
12 miesięcy temu
A co tu utylizować? Uważają, że to niebezpieczna broń, półgłówki? Mam trochę zardzewiałych gwoździ i śrub. Mogę też im dać do "zutylizowania".
danny
12 miesięcy temu
znalazł taki totalny destrukt i powiadomił policję. Niezły kretyn. Ja sam mam w analogicznym stanie- czyli ekstremalnie zardzewiały i bez zamka- karabin Mauser, który własnoręcznie wykopałem. Największą krzywdę mogłbym nim uczynić, waląc kogoś w baniak jak maczugą. Ot, choćby tego barana z artykułu. Szkoda zabytku, gdyby miał być zutylizowany.
ANALITYK
12 miesięcy temu
ORMOWIEC Z TARNOWA STANAL NA WYSOKOSCI ZADANIA AMEN
Bandarz
12 miesięcy temu
Ja myslalem, ze to jest kula po jakims postrzelonym rosjaninie a to jest poprostu zlom
bGxSzxRj
bGxSzxQq
bGxSzxRq
bGxSzxRr