programy
kategorie

Broń z II wojny światowej wykopana w centrum miasta. Zaskakujące odkrycie w Małopolsce

Operator koparki, podczas prac budowlanych na posesji w centrum Tarnowa, odkrył pod cienką warstwą ziemi radziecki karabin przeciwpancerny z czasów II wojny światowej. Mężczyzna po sprawdzeniu, czym jest duży, metalowy przedmiot, od razu powiadomił policję. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze z Zespołu Minersko-Pirotechnicznego tarnowskiej komendy. Po oględzinach przedmiotu przekazali, że jest to radziecki karabin przeciwpancerny PTRD kaliber 14,5 mm. Został zabezpieczony przez policyjnych techników. Karabin zostanie zutylizowany lub przekazany do jednego z muzeów z ekspozycjami z II wojny światowej. Karabin PTRD był używany przez żołnierzy Armii Czerwonej od sierpnia 1941 roku do końca II wojny światowej. Do 1941 roku wyprodukowano ich 17688 sztuk. Po zmodernizowaniu w 1944 r. przez wojska niemieckie swoich czołgów, które zaczęły mieć grubsze pancerze, władze ZSRR zdecydowały o zaprzestaniu używania PTRD.

90 reakcji
32
19
39
Podziel się
Komentarze (39)
03-12-2021
Tetryk z PRL
"od razu powiadomił policję. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze z Zespołu Minersko-Pirotechnicznego tarnowskiej komendy". Faktycznie, ja bym jeszcze powiadomił ABW,...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (39)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(39)
Tetryk z PRL
2 lata temu
"od razu powiadomił policję. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze z Zespołu Minersko-Pirotechnicznego tarnowskiej komendy". Faktycznie, ja bym jeszcze powiadomił ABW, CBA, SG i WOT do zabezpieczenia terenu z ewakuacją. Jak widać na fotce to straszna, śmiercionośna broń w stanie fabrycznym. Z kryminalistycznego punktu widzenia jak wiadomo znaczna część napadów na sklepy i banki jest dokonywana z użyciem rusznic przeciwpancernych, bo łatwo pod kurtkę się mieszczą. A i samemu użytkownikowi taki sprzęt może zagrozić jak na nogę upadnie... Nie szkoda publicznych pieniędzy na demonizowanie złomu ?....
Kolo
2 lata temu
Minerzy byli potrzebni aby odkopać karabin?
skania
2 lata temu
ale jak zutylizowany lub przekazany muzeum skoro znaleziono go na prywatnej posesji to może właściciel gruntu będzie chciał sam go zezłomować.
Szeregowy Mar...
2 lata temu
O co chodzi z ta utylizacja karabinu?
kondor
2 lata temu
A mnie zaskakuje że może być ktoś czymś takim zaskoczony . Nie jestem minerem a ze zdjęcia od razu rozpoznałem co to jest . Dobrze że z tego powodu nie ewakuowano okolicznych mieszkańców .
Najnowsze komentarze (39)
miki
2 lata temu
kiedy zobaczyłem tą straszną bestię przeciwpancerną, dech mi zaparło i już drugą godzinę jestem zszokowany... tym szokującym znaleziskiem. Dziadek mówił, że w czasie wojny kłusował w tym rejonie i zgubił taką luśnię jak go gonili. Po tylu latach się znalazła... po tylu latach...
no i w peace ...
2 lata temu
przepisy w RP równające skorupę- destrukt z bronią palną to patologia legislacyjna..dziękujemy PiS
Antoni
2 lata temu
I pracownik koparki nie dostał prokuratora? Cos nie tak
2stan13
2 lata temu
Karabin przeciwpancerny wzór 35 (kb ppanc wz. 35), znany także jako Ur (kb Ur; 7,9 mm rusznica przeciwpancerna UR) – polski karabin przeciwpancerny, skonstruowany w połowie lat trzydziestych i produkowany od 1938 roku w Państwowej Fabryce Karabinów w Warszawie. W przeciwieństwie do innych karabinów przeciwpancernych, polski karabin wz. 35 nie używał pocisków rdzeniowych, które przebijały pancerz dzięki twardemu rdzeniowi, ale pełnopłaszczowych pocisków ołowianych, zbliżonych do zwykłych pocisków karabinowych, o małym „karabinowym” kalibrze 7,92 mm. Pociski te były jednak wystrzeliwane z bardzo wysoką prędkością dzięki silnemu ładunkowi prochowemu i długiej lufie. Dzięki rdzeniowi ołowianemu, pocisk karabinu wz. 35 przy uderzeniu w pancerz pod płaskim kątem nie rykoszetował, lecz „przyklejał się” bokiem do pancerza, wybijając w nim „korek” o średnicy ok. 20 mm, który rozpadał się w pojeździe wraz z pociskiem, rażąc odłamkami załogę i moduły. Na grubszym pancerzu pocisk rozpłaszczał się, ale oddana w niego energia powodowała rozwarstwianie się pancerza od środka, także rażąc załogę i moduły. Niestety z powodu obawy przed Niemcami, zastosowano dalece idącą tajemnicę państwową do tego stopnia, że tylko garstka oficerów WP miała jakie takie pojęcie o tej broni i niewiele egzemplarzy trafiło na pole walk, bo powszechna była niewiedza o ich istnieniu i możliwościach! To przykład, jak stosując jakąkolwiek "tajemnicę" można wylać dziecko z kąpielą!
Stan
2 lata temu
A nie lepiej przekazać do WOT. To idealna broń dla nich. Na pewno zrobi piorunujące wrażenie na Białorusinach.
aQQ
2 lata temu
Zerżnięty z polskiego karabinu przeciwpancernego produkowanego przed wojną. BARDZO dobrego z resztą.
smutas ty
2 lata temu
oddać tym co to po lasach biegają i każda blaszkę wykopują a mają radochę jak coś znajdą, Na którejś telewizji takich ekscytantów pokazują. Jak taki eksponat nie da się rewitalizować to do huty,
Wujek Samo Zł...
2 lata temu
Ta mordercza broń warta jest jak nic 90gr/kg...
olo
2 lata temu
że to jest radzieckie to bzdura,rosjanie próbowali zdobyć polskie karabiny lub plany i to im się nie udało!
amaz
2 lata temu
Do niszczenia ciężkich czołgów (Pantera,Tygrys) to ten karabin się nie nadawał ale do niszczenia tankietek, samochodów pancernych i innych pojazdów to był dobry.
balon
2 lata temu
A co tu utylizować? Uważają, że to niebezpieczna broń, półgłówki? Mam trochę zardzewiałych gwoździ i śrub. Mogę też im dać do "zutylizowania".
danny
2 lata temu
znalazł taki totalny destrukt i powiadomił policję. Niezły kretyn. Ja sam mam w analogicznym stanie- czyli ekstremalnie zardzewiały i bez zamka- karabin Mauser, który własnoręcznie wykopałem. Największą krzywdę mogłbym nim uczynić, waląc kogoś w baniak jak maczugą. Ot, choćby tego barana z artykułu. Szkoda zabytku, gdyby miał być zutylizowany.
ANALITYK
2 lata temu
ORMOWIEC Z TARNOWA STANAL NA WYSOKOSCI ZADANIA AMEN
Bandarz
2 lata temu
Ja myslalem, ze to jest kula po jakims postrzelonym rosjaninie a to jest poprostu zlom