bDIrUtck
bDIrUtco
bDIrUtcs
programy
kategorie
bDIrUtcl

Brutalna egzekucja Anny Boleyn. Mroczne oblicze Henryka VIII

Historia zna przypadki wielu despotycznych monarchów. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje angielski król, Henryk VIII, który miał sześć żon i praktycznie każdą skazał na śmierć. Przez wiele lat sądzono, że król, kiedy wtrącił do lochu swoją małżonkę, nie interesował się więcej jej losem. Jednak nowe dokumenty, odnaleziono w National Archives, sugerują, że monarcha wydał szczegółowe rozkazy co do śmierci swojej drugiej żony, Anny Boleyn. Jej śmierć miała być niecodzienna i widowiskowa, ale również, w mniemaniu Henryka, "wspaniałomyślna".

166 reakcji
21
93
52
Podziel się
Komentarze (52)
30-10-2020
emaNie kazda zone skazal na smierć, tylko dwie. Dwie rozwiódł, jedna umarła... jedna została wdowa ;)Proszę sie dokształcić, zanim sie cos napisze...
zobacz więcej komentarzy (52)

Programy Wirtualnej Polski

bDIrUtcx
KOMENTARZE
(52)
ema
4 miesiące temu
Nie kazda zone skazal na smierć, tylko dwie. Dwie rozwiódł, jedna umarła... jedna została wdowa ;)Proszę sie dokształcić, zanim sie cos napisze...
historyk
4 miesiące temu
Ściął raptem 2 kochanki. Król Belgii Leopold II zabił co najmniej 10 000 000 (10 mln.) ciemnoskórych w Kongo belgijskim. A to XX wiek. Są wprawdzie lepsi od niego w ilości zabitych,ale on jeden nie jest na cenzurowanym. Stalin.Hitler,Mao...tak..Leopold II nie. Wniosek - można zabijać bezkarnie miliony,ale byle być politycznie na fali.
elmi
4 miesiące temu
Jak pokazuje wspolczesna historia Polski, wcale nie trzeba miec zony, aby byc despota.
bDIrUtcP
elmi
4 miesiące temu
Kurski jest dopiero na polmetku z zonami.
Hyde#
4 miesiące temu
Henryk VIII jest szczególnie znienawidzony przez Watykan - to on 'wyrwał' im największy worek złota ze skarbca kasując zakony, ich opatów oraz katolickich proboszczów którzy 'doili' Anglię i szpiegowali 'dla Rzymu'. To dzięki niemu Anglia rozkwitła i setki lat była liderem tego rozkwitu na świeci. Ale Rzym nie przebaczy -jak to mafia- więc teraz przynajmniej robią mu opinię okrutnika i kobietobójcy-jak widać.
Najnowsze komentarze (52)
tygrysek
4 miesiące temu
Brutalna egzekucja praw kobiet. Mroczne oblicze Kaczyńskiego II
Right
4 miesiące temu
Zapomnieliście tylko dodać, że obie zostały stracone za ZDRADĘ, króla i królestwa, ot takie małe niedomówienie...
rxgv
4 miesiące temu
to co napisane
LOL
4 miesiące temu
Henryk VIII była kobietą.
pawel
4 miesiące temu
angole jak kogoś trzeba sprzątnąć to robią to dobrze , albo samolot ląduje na wodzie pod Gibraltarem , albo ktoś się powiesi pod mostem na Tamizie ...
pawel
4 miesiące temu
i nic się nie zmieniło, za co babcia Elka kazała sprzątnąć to wiem, ale w jaki sposób ...
arab
4 miesiące temu
I tak powstał Kościół Anglikański.
old44
4 miesiące temu
Niezależnie od tego co robił z żonami pozostaje najwybitniejszym królem w historii Anglii do dziś. A największą jego zasługą, to uwolnienie się od zwierzchności papiestwa, dzięki czemu nastąpił rozwój intelektualny, społeczny i polityczny kraju będący podstawą późniejszej potęgi.
bDIrUtcH
ddd
4 miesiące temu
W tym materiale nie było nic sensacyjnego ani nowego. wszystko było wiadome już wcześniej.
tak było
4 miesiące temu
Anna była za mądra na te czasy i dlatego zginęła. A króla toczyły choroby, pewnie weneryczne, umierał w bólach i smrodzie ze swojego ciała. Dobrze ze Elżbieta to wszystko naprawiła co roztrwonił.
znafca
4 miesiące temu
a do czego zmierza nasz satrapa z Zoliborza ?on bylby w stanie robic to samo
Małodobry
4 miesiące temu
Stek bzdur. Na śmierć skazał dwie ze swoich sześciu żon (ostatnia, Katarzyna Parr go przeżyła). Przy czym egzekucja Anny Boleyn i tak była humanitarna (jak na tamte czasy), w porównaniu do egzekucji Katarzyny Howard.
R67
4 miesiące temu
To za co została skazana Anna (zdrada) było karane śmiercią na stosie, zmiana metody egzekucji była w tamtych czasach aktem ,,łaski,, ścięcie mieczem wykonał francuski kat (specjalnie sprowadzony) który był mistrzem w swoim fachu.
Jenny
4 miesiące temu
Myślę że stwierdzenie że każdą z nich skazał na śmierć było użyte że w pewnym sensie. Z pierwszą żoną się rozwiódł i czwartą również a kobiety rozwiedzione nie miały wtedy lekko (to nie to co teraz). Te które skazał na śmierć rzeczywiście tego życia zostały pozbawione. A trzecia żona zmarła po porodzie więc też poniekąd w pewnym sensie została "skazana na śmierć". Przeżyła go tylko ostatnia żona ale kiedy kolejny raz wyszła za mąż i zaszła w ciążę też zmarła po porodzie. Oczywiście nie wiem czy to autor miał na myśli ale myślę że o to chodziło.
bDIrUtdj
bDIrUtcq
bDIrUtdq
bDIrUtdr