programy
kategorie

Burze wrócą. "Już obserwujemy pewne drgnięcie w tym niekorzystnym kierunku"

Kilka dni temu przez Polskę przetoczył się groźny, burzowy front. W Czechach tornado zdewastowało południe Moraw. Czy takie ekstremalne zjawiska, które do tej pory były raczej rzadkością, będą się w naszym regionie pojawiać częściej? - Będą się powtarzać coraz częściej i coraz częściej będziemy o nich słyszeć, dlatego że będą przynosić coraz większe szkody. Nie ma już bowiem obszarów, na których nie prowadzimy działalności - ostrzega prof. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki UW. - Nie ma żadnych przesłanek, żeby sądzić, że globalne ocieplenie zmniejszy liczbę tego typu zjawisk. Wszelkie obliczenia wskazują, że powinny one, zarówno ilościowo jak i jakościowo, wzrastać. Już obserwujemy pewne drgnięcie w tym niekorzystnym kierunku - potwierdza dr Witold Lenart, klimatolog, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW.

349 reakcji
66
169
114
Podziel się
Komentarze (114)
28-06-2021
theo king
to można wmówić młodemu pokoleniu, od dawna s a u nas burze, zdarzają sie tra by powietrzne, Od 40 lat żyję i zawsze w lecie zdarzały się takie anomalie pogodowe, tak...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (114)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(114)
theo king
3 lata temu
to można wmówić młodemu pokoleniu, od dawna s a u nas burze, zdarzają sie tra by powietrzne, Od 40 lat żyję i zawsze w lecie zdarzały się takie anomalie pogodowe, tak samo jak upały latem i mrozy zimą. Słychac było o szkodach na plach, połamanych drzewach. A nie było jeszce internetu i podsycajacycj w sieci dramaturgię pismaków. W ogóle mam wrażenie, że ludziom szwankuje od jakiegoś czasu pamięć i każdy może dzisiaj wmówić wszystkich swoje teorie.Naiwnosć ludi nie ma granic.
tolek
3 lata temu
Pamiętam lata 60/70 gdy w lato było tak gorąco że topniał asfalt polewaczki lały wodę na wzniesieniach bo spływał w dół a też był rok gdy na dzień wagarowicza kąpaliśmy się w jeziorze.
gojgoj
3 lata temu
to nie ocieplenie lecz normalny ,powtarzalny cykl ziemi ! jak cos co jest od poczatku ziemi normalnym procesem zmian mozna przekuc dla potrzeb lobby ekologow i im podobnych ! sociotechnika to potezna dziedzina nauki i sprawowania kontroli nad niby inteligentnymi nie swiadomymi narodami .
Janek
3 lata temu
Proponuje szczepienia na burze, chodzenie w kaskach motocyklowych pod grozba mandatu karnego
Janek
3 lata temu
Proponuje lockdown burzowy. Wszyscy w domu nie wychodzic. Zadbajmy o siebie i o swoich dziadkow.
Najnowsze komentarze (114)
Stefan
3 lata temu
Bez sensu
theo king
3 lata temu
jest w błędzie i to dużym, też zyje 40 lat i mam inne zdanie
emerytka
3 lata temu
Upały, burze z wichurami i gradem były od zawsze jak pamiętam a mam 70 lat. Tylko nie było internetu a były normalne gazety, które tym się nie zajmowały i nie straszyły ludzi. Nie było też klimatyzacji, rolet, żaluzji, za to była normalna zdrowa bawełniana odzież, ludzie byli przyzwyczajeni do upałów. Teraz wszędzie klimatyzacja, która wydelikaciła organizm człowieka więc zetknięcie z gorącym powietrzem stanowi problem. Popatrzcie jak pracują hutnicy, budowlańcy, rolnicy. Ich organizm tak "nie płacze" że gorąco.
Chyba no ten
3 lata temu
Raz świeci słońce, a raz pada deszcz
janmaria
3 lata temu
KARA BOZA
r@zer
3 lata temu
Burze były i będą w końcu jest sezon
DOG
3 lata temu
NIE BYŁO MNIE 3 TYG. W POLSCE BYŁEM BARDZO ZADOWOLONY CZYTAJĄC O BURZACH. MIESZKAM SAM I NIE MIAŁ KTO PODLAĆ MOJEGO OGRÓDKA. ŻADNYCH WARZYW TYLKO RÓŻNE DRZEWKA KTÓRE POSADZIŁA MOJA ŻONA.JAK WRÓCIŁEM-TRAGEDIA WSZYSTKO USCHŁO. WIĘC PRZESTAŃCIE PIEPRZYĆ O BURZACH KTÓRYCH NIE MA. Instytut Geofizyki UW. niech weźmie sie lepiej za np.golenie trawników.
Leon
3 lata temu
Nastąpiła straszna dewaluacja słowa EKSPERT. Niedługo to będzie obelga.
niepokorna
3 lata temu
nie wiem co miał na myśli ten geofizyk mówiąc " nie ma już miejsc, gdzie nie prowadzimy działalności " , o co chodzi ,bo ja nie kumam .
dobre
3 lata temu
a niech na **wia , moze trafi w chałupe karakana z żoliboża
Adrjan
3 lata temu
Wielu z tej starszej młodzieży może pamięta zimę lat 1963/64 gorsza była od tej krótkiej zimy tzw. stulecia z roku 1979 .Upały dochodziły do 40/50c w cieniu wichury tornada budynki rozwalone ,przeżyli ludzie i nie było takiego harmideru jak teraz , prasa napisała ,w telewizji w dzienniku pokazali krótki filmik i po sprawie ,a teraz dziesiątki razy to samo i od początku w kółko pokazują non stop to samo ,przez kilka dni ,nie ma profeski zero null .Powodzie normalna rzecz, teraz trochę popada rzeki wyjdą z koryta już krzyk ,po co budują domy na terenach zalewowych , woda mogla spokojnie sobie rozlać się po nastu dniach wracało wszystko do normy ,teraz nie , laurum od razu na stodwiefajerki .
prym
3 lata temu
A ja pamiętam lata 60-te dwudziestego wieku i nie było takich anomalii o burzach tego typu co teraz nie wspominając ....bo ich nie było.
Zskp
3 lata temu
Mieszkam pod Poznaniem juz musi byc cud zeby u nas byla burza. Ostatnio niszczylo wschod i poludnie kraju a u nas kilka razy zagrzmialo w oddali i troche mocniej popadalo. Alerty przychodzily codziennie i co i nic
zxc
3 lata temu
Niestety, ale takie wichury i straty z nimi związane staną się codziennością ... Klimat bardzo wyraźnie dryfuje w tym kierunku !
...
Następna strona