bGkkLdgA
bGkkLdgE
bGkkLdgI
programy
kategorie
bGkkLdgB

Burze wrócą. "Już obserwujemy pewne drgnięcie w tym niekorzystnym kierunku"

Kilka dni temu przez Polskę przetoczył się groźny, burzowy front. W Czechach tornado zdewastowało południe Moraw. Czy takie ekstremalne zjawiska, które do tej pory były raczej rzadkością, będą się w naszym regionie pojawiać częściej? - Będą się powtarzać coraz częściej i coraz częściej będziemy o nich słyszeć, dlatego że będą przynosić coraz większe szkody. Nie ma już bowiem obszarów, na których nie prowadzimy działalności - ostrzega prof. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki UW. - Nie ma żadnych przesłanek, żeby sądzić, że globalne ocieplenie zmniejszy liczbę tego typu zjawisk. Wszelkie obliczenia wskazują, że powinny one, zarówno ilościowo jak i jakościowo, wzrastać. Już obserwujemy pewne drgnięcie w tym niekorzystnym kierunku - potwierdza dr Witold Lenart, klimatolog, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW.

349 reakcji
66
169
114
Podziel się
Komentarze (114)
28-06-2021
theo king
to można wmówić młodemu pokoleniu, od dawna s a u nas burze, zdarzają sie tra by powietrzne, Od 40 lat żyję i zawsze w lecie zdarzały się takie anomalie pogodowe, tak...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (114)

Programy Wirtualnej Polski

bGkkLdgN
KOMENTARZE
(114)
theo king
rok temu
to można wmówić młodemu pokoleniu, od dawna s a u nas burze, zdarzają sie tra by powietrzne, Od 40 lat żyję i zawsze w lecie zdarzały się takie anomalie pogodowe, tak samo jak upały latem i mrozy zimą. Słychac było o szkodach na plach, połamanych drzewach. A nie było jeszce internetu i podsycajacycj w sieci dramaturgię pismaków. W ogóle mam wrażenie, że ludziom szwankuje od jakiegoś czasu pamięć i każdy może dzisiaj wmówić wszystkich swoje teorie.Naiwnosć ludi nie ma granic.
tolek
rok temu
Pamiętam lata 60/70 gdy w lato było tak gorąco że topniał asfalt polewaczki lały wodę na wzniesieniach bo spływał w dół a też był rok gdy na dzień wagarowicza kąpaliśmy się w jeziorze.
gojgoj
rok temu
to nie ocieplenie lecz normalny ,powtarzalny cykl ziemi ! jak cos co jest od poczatku ziemi normalnym procesem zmian mozna przekuc dla potrzeb lobby ekologow i im podobnych ! sociotechnika to potezna dziedzina nauki i sprawowania kontroli nad niby inteligentnymi nie swiadomymi narodami .
bGkkLdhf
Janek
rok temu
Proponuje szczepienia na burze, chodzenie w kaskach motocyklowych pod grozba mandatu karnego
Janek
rok temu
Proponuje lockdown burzowy. Wszyscy w domu nie wychodzic. Zadbajmy o siebie i o swoich dziadkow.
Najnowsze komentarze (114)
Stefan
rok temu
Bez sensu
theo king
rok temu
jest w błędzie i to dużym, też zyje 40 lat i mam inne zdanie
emerytka
rok temu
Upały, burze z wichurami i gradem były od zawsze jak pamiętam a mam 70 lat. Tylko nie było internetu a były normalne gazety, które tym się nie zajmowały i nie straszyły ludzi. Nie było też klimatyzacji, rolet, żaluzji, za to była normalna zdrowa bawełniana odzież, ludzie byli przyzwyczajeni do upałów. Teraz wszędzie klimatyzacja, która wydelikaciła organizm człowieka więc zetknięcie z gorącym powietrzem stanowi problem. Popatrzcie jak pracują hutnicy, budowlańcy, rolnicy. Ich organizm tak "nie płacze" że gorąco.
Chyba no ten
rok temu
Raz świeci słońce, a raz pada deszcz
janmaria
rok temu
KARA BOZA
r@zer
rok temu
Burze były i będą w końcu jest sezon
DOG
rok temu
NIE BYŁO MNIE 3 TYG. W POLSCE BYŁEM BARDZO ZADOWOLONY CZYTAJĄC O BURZACH. MIESZKAM SAM I NIE MIAŁ KTO PODLAĆ MOJEGO OGRÓDKA. ŻADNYCH WARZYW TYLKO RÓŻNE DRZEWKA KTÓRE POSADZIŁA MOJA ŻONA.JAK WRÓCIŁEM-TRAGEDIA WSZYSTKO USCHŁO. WIĘC PRZESTAŃCIE PIEPRZYĆ O BURZACH KTÓRYCH NIE MA. Instytut Geofizyki UW. niech weźmie sie lepiej za np.golenie trawników.
Leon
rok temu
Nastąpiła straszna dewaluacja słowa EKSPERT. Niedługo to będzie obelga.
bGkkLdgX
niepokorna
rok temu
nie wiem co miał na myśli ten geofizyk mówiąc " nie ma już miejsc, gdzie nie prowadzimy działalności " , o co chodzi ,bo ja nie kumam .
dobre
rok temu
a niech na **wia , moze trafi w chałupe karakana z żoliboża
Adrjan
rok temu
Wielu z tej starszej młodzieży może pamięta zimę lat 1963/64 gorsza była od tej krótkiej zimy tzw. stulecia z roku 1979 .Upały dochodziły do 40/50c w cieniu wichury tornada budynki rozwalone ,przeżyli ludzie i nie było takiego harmideru jak teraz , prasa napisała ,w telewizji w dzienniku pokazali krótki filmik i po sprawie ,a teraz dziesiątki razy to samo i od początku w kółko pokazują non stop to samo ,przez kilka dni ,nie ma profeski zero null .Powodzie normalna rzecz, teraz trochę popada rzeki wyjdą z koryta już krzyk ,po co budują domy na terenach zalewowych , woda mogla spokojnie sobie rozlać się po nastu dniach wracało wszystko do normy ,teraz nie , laurum od razu na stodwiefajerki .
prym
rok temu
A ja pamiętam lata 60-te dwudziestego wieku i nie było takich anomalii o burzach tego typu co teraz nie wspominając ....bo ich nie było.
Zskp
rok temu
Mieszkam pod Poznaniem juz musi byc cud zeby u nas byla burza. Ostatnio niszczylo wschod i poludnie kraju a u nas kilka razy zagrzmialo w oddali i troche mocniej popadalo. Alerty przychodzily codziennie i co i nic
zxc
rok temu
Niestety, ale takie wichury i straty z nimi związane staną się codziennością ... Klimat bardzo wyraźnie dryfuje w tym kierunku !
...
Następna strona
bGkkLdhz
bGkkLdgG
bGkkLdhG
bGkkLdhH