programy
kategorie

Car-bomba. Rosja publikuje nieznane nagranie detonacji największej bomby atomowej w historii

Ważyła 27 ton. Radziecka Car-bomba wywołała najpotężniejszą w historii eksplozję. Jej moc była niemal 4 tys. razy większa od bomby atomowej zrzuconej w 1945 r. na Hiroszimę. Rosyjska Agencja Energii Jądrowej Rosatom opublikowała nieznane dotąd nagranie z eksplozji sprzed blisko 60 lat. Car-bomba w ramach testów została zrzucona nad archipelagiem Nowej Ziemi na Oceanie Arktycznym 30 października 1961 roku. Ładunek zrzucił bombowiec Tu-95. Do gigantycznej eksplozji doszło na wysokości 4 km nad ziemią. Rozbłysk był widoczny w Norwegii, a fala uderzeniowa spowodowała trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.0. Radzieckie kamery umieszczone odpowiednio daleko uchwyciły kulę ognia wznoszącą się 40 sekund. Nagranie z eksplozji było ściśle tajne przez prawie 60 lat. Car-bomba powstała w czasie Zimnej Wojny w trakcie wyścigu zbrojeń między ZSRR i USA.

263 reakcje
65
143
55
Podziel się
Komentarze (55)
27-08-2020
Mały błąd"Była 4 tys. razy większa i ponad 3 razy potężniejsza od bomby atomowej zrzuconej w 1945 r. na Hiroszimę. "
zobacz więcej komentarzy (55)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(55)
Mały błąd
4 lata temu
"Była 4 tys. razy większa i ponad 3 razy potężniejsza od bomby atomowej zrzuconej w 1945 r. na Hiroszimę. "
jerzy
4 lata temu
"Była 4 tys. razy większa i ponad 3 razy potężniejsza od bomby atomowej zrzuconej w 1945 r. na Hiroszimę" Duuuża to musiała być bomba. Bomba zrzucona na Hiroszimę ważyła 4035 kg, więc ta ważyła 16 140 000 kg czyli ponad 130 lokomotyw ET22 ważących po 120 ton. Coś mi się wydaje, że musieli tę bombę zrzucać na raty- tak po 15 ton (tyle udźwignie Tu-95), czyli jakieś ponad 1000 zrzutów. To musiała być trudna operacja, a piloci uwijali się jak pszczółki w ulu. A ten film na youtube oglądałem ponad 10 lat temu, ale może kolory teraz są żywsze.
ciekawy
4 lata temu
Czy oni tam piją od rana w tej redakcji?
ręce opadają!
4 lata temu
Wreszcie się przyznali? Modele tej bomby, wraz z opisami tego wydarzenia - wystawiane są w kilku rosyjskich muzeach od dziesięcioleci! To już nawet nie jest tabloid!
Znudzony
4 lata temu
To była bomba wodorowa, a nie atomowa. Różnica jest bardzo istotna. Tak silnych bomb nie opłaca się ani produkować, ani tym bardziej użyć. Przyczyna jest banalna. Siła rażenia jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości (podobnie jak siła grawitacji). Wnioski są oczywiste. Dużo mniejszych bomb (pocisków) zrobi większe zniszczenia, niż jedna wielka. A Car-Bomba? W 1961 roku chodziło raczej o absurdalny pokaz siły podczas tzw. zimnej wojny.
Najnowsze komentarze (55)
Les
rok temu
Stare publikacje ,Amerykanie mają lepsze nagrania z tego wybuchu. Rosjanie jak zawsze ludzie psychicznie chorzy.
Szukający Pra...
rok temu
Przecież ten filmik to lipa, a wy się wkręcacie. Pokażcie mi realny wybuch to wam uwierzę.. Strach jest narzędziem kontroli. To że coś wychodzi z równania nie oznacza że realnie istnieje..
Ealdon
4 lata temu
To są ewidentnie zdjęcia z dwóch różnych wybuchów - jednego dokonano w ciągu dnia a drugiego w nocy. ''Car-bombę'' zrzucono w dzień. A jej współtwórcą był walczący później o prawa człowieka Andriej Sacharow.
Ealdon
4 lata temu
To są ewidentnie zdjęcia z dwóch różnych wybuchów - jednego dokonano w ciągu dnia a drugiego w nocy. ''Car-bombę'' zrzucono w dzień. A jej współtwórcą był walczący później o prawa człowieka Andriej Sacharow.
KWKAKWKA
4 lata temu
stereotyp o tym, jak wygląda życie w Rosji. Ludzie mają tam łapać niedźwiedzie gołymi rękami, pić wódkę na śniadanie i chodzić tylko w dresach. To nie jest kłamstwo. Sam widziałem będąc w Rosji jak facet poł na śniadanie szklankę wódki a i krzepę też miał jak u nas ze czterech
Mahl
4 lata temu
Pierwsze informacje ujawniono w 91r a filmiki są już od kilkunastu lat więc kit....y tu pociskacie.
***
4 lata temu
Ten film pewnie pochodzi z ruskiej ambasady w Warszawie w celu grożenia Polsce i UE i zastraszania obywateli.
Ktoś
4 lata temu
"Była 4 tys. razy większa i ponad 3 razy potężniejsza" no to ile w końcu Szkoda tylko że na YouTube filmik jest od lat kolejny artykuł z d u p y
Judzić
4 lata temu
Dziura ozonowa to przez te ich bomby atomowe. Zabronili później na pacyfiku, a i tak dalej te dwa mocarstwa testowały...
Njnyct
4 lata temu
Teraz powinni zaplacic za zmiany w klimacie
Przykre
4 lata temu
Spowodowała ocieplenie klimatu
PolakzUSA
4 lata temu
To chyba jasne dlaczego dochodzi do zmian na ziemi. Kraje powinny odpowiedzic zaa takie badania z atomem.
Putin.
4 lata temu
Będziemy walczyć o pokój aż tak bardzo, ze nawet kamień na kamieniu nie zostanie.
Kazimierz
4 lata temu
Pawlak. U nich to nawet pszczoły są najwieksze.