bFfrgEZM
bFfrgEZQ
bFfrgEZU
programy
kategorie
bFfrgEZN

Carbonara z nieoczekiwanym dodatkiem. Nadleśnictwo Zamrzenica pokazuje przepis

Makaron carbonara to podstawa kuchni włoskiej, którą można podawać na wiele sposobów. W Polsce popularna jest wersja z grzybami, najczęściej pieczarkami kupionymi w supermarkecie. Jednak leśnicy z Zamrzenicy pokazali, że do tego makaronu nadaje się również siedzuń sosnowy. Ten grzyb, wyglądem przypominający kwiat chryzantemy, to rzadki mieszkaniec polskiego lasu. Spotkać go można w lasach iglastych, gdzie rośnie na korzeniach sosen. Świetnie nadaje się smażenia, suszenia oraz jako dodatek do zup. Jako dodatek do makaronu sprawdzi się wyśmienicie, ma bowiem bogaty i aromatyczny smak. Co ciekawe, siedzuń jest drzewnym pasożytem: zaatakowana przez niego sosna wydziela charakterystyczny zapach terpentyny.

102 reakcje
53
22
27
Podziel się
Komentarze (27)
23-11-2020
NiedowiarekWEM, ŻE SMACZNY I OD PEWNEGO CZASU JUŻ NIE CHRONIONY. SZKODA.JAK ZNAJDUJE ROBIĘ ZDJĘCIE I ZABEZPIECZAM, ŻEBY NIKT NIE ZNALAZŁ. PIĘKNY!
zobacz więcej komentarzy (27)

Programy Wirtualnej Polski

bFfrgEZZ
KOMENTARZE
(27)
Niedowiarek
rok temu
WEM, ŻE SMACZNY I OD PEWNEGO CZASU JUŻ NIE CHRONIONY. SZKODA.JAK ZNAJDUJE ROBIĘ ZDJĘCIE I ZABEZPIECZAM, ŻEBY NIKT NIE ZNALAZŁ. PIĘKNY!
Asia
rok temu
Pięknie wygląda, pięknie pachnie i bardzo smaczny - szczególnie w jajecznicy.
olek
rok temu
Do tego trzeba koniecznie dodać jeszcze zioła zbierane w ciemną noc listopadową na mokradłach za cmentarzem.
bFfrgFar
obserwator
rok temu
Co roku znajduję kilkadziesiąt w puszczy gdzie mieszkam . U nas mówią na to kozia broda.Należy do żagwiowców i -....pychotka
Mada
rok temu
Nie jest pod ochroną od kilku lat
Najnowsze komentarze (27)
jori
2 miesiące temu
zamordowana carbonara :((
ANIOŁ ŚWIATŁA
rok temu
TYLKO NIE UDAŁO MI SIĘ NA NIEGO TRAFIĆ.A SZUKAM
cez
rok temu
Dajcie sobie spokój z tymi grzybami leśnymi. Już od prawie ponad 30 lat siedzi w nich Czernobyl i tak będzie jeszcze przez setkę lat. Jak już to pieczarki, boczniaki, kanie, sitaki, mum.
kiwi
rok temu
nie dajcie się nabrać ! jest żylasty i do tego chroniony !
lubię grzyby
rok temu
Siedzuń sosnowy nie podlega ochronie, ale siedzuń jodłowy nadal jest pod ochroną, więc trzeba sprawdzić w jakim otoczeniu rośnie!
podSZYSZKO
rok temu
Prawnie chroniony.
nadSZYSZKO
rok temu
Według prawa w 2020 roku chroniony prawem! Ciekawe że nadleśnictwo o tym nie wie.
ppp
rok temu
W Polsce uznawany był za gatunek rzadki[7]. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status R – potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych[8]. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych
bFfrgFaj
Jezior79
rok temu
Najlepsze flaki jakie jadłem z tegoż właśnie grzyba. Lepsze niż wołowe
ojapierdziu
rok temu
Zbieram od dziecka (a jestem już dziadkiem). Grzyb bardzo specyficzny w smaku i zapachu - zawsze mieszałem go z innymi, bo sam wydawał mi się niezbyt zjadliwy. Zawsze też miałem kłopoty z oczyszczeniem z igieł i piasku, więc płukałem i obgotowywałem. W sumie nic takiego - sto razy wolę znaleźć prawdziwka lub dorodnego podgrzybka. Domownicy się na mnie gapią jakbym sromotników nazbierał i nikt tego nie chce jeść.
Mateusz
rok temu
Przecież kozia bródka jest pod ochroną !
BVC,l
rok temu
od tego roku chroniony--zaplacilem 500 zl
obserwator
rok temu
Co roku znajduję kilkadziesiąt w puszczy gdzie mieszkam . U nas mówią na to kozia broda.Należy do żagwiowców i -....pychotka
Mada
rok temu
Nie jest pod ochroną od kilku lat
bFfrgFaL
bFfrgEZS
bFfrgFaS
bFfrgFaT