programy
kategorie

Ceny jabłek oszalały. Minister: a kto panu każe to kupować?

- Kto panu każe te jabłka kupować? Jeśli kupiec jest złodziejem, który chce pana oszukać, to pan się daje nabijać - tak o wzroście cen jabłek mówi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. To odpowiedź na pytanie, dlaczego w niektórych sieciach handlowych za kilogram jabłek trzeba zapłacić już ponad 12 złotych. Gość programu "Money. To się liczy" zwraca uwagę, że w sezonie jabłka znacznie potanieją. - Nie należy dawać się nabijać w butelkę przez handlarzy. Tak samo było z czereśniami po 70 złotych - mówi. Ardanowski podkreśla jednocześnie, że okres pandemii nie sprzyja porównywaniu cen w różnych sklepach i zazwyczaj bierzemy produkt "pierwszy z brzegu".

Tranksrypcja:Podpytam o te ceny, bo pan mówi, że drożyzny nie będzie. Ja ...
rozwiń
Cena jabłek w tym sklepie to było 12 złotych - chyba nawet 12,99. A w promocji później było po 8,99. Co takiego dzieje się na rynku jabłek, że musimy tak astronomiczne pieniądze płacić za ten owoc?
No pan musi płacić te pieniądze? A kto panu karze te jabłka kupować?
Wie pan co, ja jestem gorącym zwolennikiem jabłek. Dobrze. Jeżeli kupiec przesadza, jeżeli jest złodziejem, który chce pana oszukać i życzy sobie za jabłka po 12 złotych, które u rolnika kosztują 50 groszy czy złotówkę, to pan się daje nabijać.
On ma do tego prawo, ponieważ działamy w ramach wolnego rynku. Natomiast to nie ma wielkiego wpływu na ceny płacone rolnikom - po pierwsze.
Drugie - niech pan wykona jakiś chociaż minimalny ruch i uda się na giełdę na Broniszach, niedaleko od Warszawy, kupi pan po 50 groszy.
No tam niestety ta giełda, wstęp jest płatny, a na dodatek po godzinie 6, 7 to tam już mało kto jest, więc trudno to kupować, a większość jednak sprzedaje w ilościach hurtowych.
Ale rzeczywiście. Panie redaktorze, ale chcę również wyjaśnić. Porównywanie ma sens wtedy, kiedy porównujemy i okresy roku i produkty podobne.
Ja słyszałem o cenie czereśni po 70 złotych na początku. A kto kupuje takie czereśnie?
Teraz kiedy jest sezon, one są zawsze tańsze. Jabłka również będą zdecydowanie tańsze i owszem - sytuacja klimatyczna jabłek - sporo wymarzło, w tym roku wiosna była bardzo sucha, więc i również zawiązki by spadały z drzew.
To jest naturalne, że żywność pewnym fluktuacjom wynikającym z cyklu produkcyjnego, z warunków, z klimatu podlega, ale nie należy dawać się nawijać w rogi przez handlarzy wszystkich.
Którzy czują swoją przewagę w tym momencie. Również niestety ten czas pandemii sprawia, że nie mamy zbyt wiele możliwości i czasu na chodzenie po wielu sklepach i porównywanie.
Wchodzimy do pierwszego z brzegu, z maseczką na twarzy, boimy się żeby się nie zarazić, bierzemy pierwsze co się tam w ręce nam pojawi i z tego powodu jesteśmy często oszukiwani, podejmujemy głupie decyzje.
833 reakcje
97
735
1
Podziel się
Komentarze (1)
12-08-2020
przeludnienieAby spowolnić zagładę świata rządy wszystkich państw powinny namawiać LUDZI DO MNIEJSZEGO ROZMNAŻANIA, inaczej sami się unicestwimy.
zobacz więcej komentarzy (1)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(1)
przeludnienie
4 lata temu
Aby spowolnić zagładę świata rządy wszystkich państw powinny namawiać LUDZI DO MNIEJSZEGO ROZMNAŻANIA, inaczej sami się unicestwimy.
Najnowsze komentarze (1)
przeludnienie
4 lata temu
Aby spowolnić zagładę świata rządy wszystkich państw powinny namawiać LUDZI DO MNIEJSZEGO ROZMNAŻANIA, inaczej sami się unicestwimy.