bCYJFlkk
bCYJFlko
bCYJFlks
programy
kategorie
bCYJFlkl

Ceny jabłek oszalały. Minister: a kto panu każe to kupować?

- Kto panu każe te jabłka kupować? Jeśli kupiec jest złodziejem, który chce pana oszukać, to pan się daje nabijać - tak o wzroście cen jabłek mówi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. To odpowiedź na pytanie, dlaczego w niektórych sieciach handlowych za kilogram jabłek trzeba zapłacić już ponad 12 złotych. Gość programu "Money. To się liczy" zwraca uwagę, że w sezonie jabłka znacznie potanieją. - Nie należy dawać się nabijać w butelkę przez handlarzy. Tak samo było z czereśniami po 70 złotych - mówi. Ardanowski podkreśla jednocześnie, że okres pandemii nie sprzyja porównywaniu cen w różnych sklepach i zazwyczaj bierzemy produkt "pierwszy z brzegu".

Tranksrypcja:Podpytam o te ceny, bo pan mówi, że drożyzny nie będzie. Ja ...
rozwiń
Cena jabłek w tym sklepie to było 12 złotych - chyba nawet 12,99. A w promocji później było po 8,99. Co takiego dzieje się na rynku jabłek, że musimy tak astronomiczne pieniądze płacić za ten owoc?
No pan musi płacić te pieniądze? A kto panu karze te jabłka kupować?
Wie pan co, ja jestem gorącym zwolennikiem jabłek. Dobrze. Jeżeli kupiec przesadza, jeżeli jest złodziejem, który chce pana oszukać i życzy sobie za jabłka po 12 złotych, które u rolnika kosztują 50 groszy czy złotówkę, to pan się daje nabijać.
On ma do tego prawo, ponieważ działamy w ramach wolnego rynku. Natomiast to nie ma wielkiego wpływu na ceny płacone rolnikom - po pierwsze.
Drugie - niech pan wykona jakiś chociaż minimalny ruch i uda się na giełdę na Broniszach, niedaleko od Warszawy, kupi pan po 50 groszy.
No tam niestety ta giełda, wstęp jest płatny, a na dodatek po godzinie 6, 7 to tam już mało kto jest, więc trudno to kupować, a większość jednak sprzedaje w ilościach hurtowych.
Ale rzeczywiście. Panie redaktorze, ale chcę również wyjaśnić. Porównywanie ma sens wtedy, kiedy porównujemy i okresy roku i produkty podobne.
Ja słyszałem o cenie czereśni po 70 złotych na początku. A kto kupuje takie czereśnie?
Teraz kiedy jest sezon, one są zawsze tańsze. Jabłka również będą zdecydowanie tańsze i owszem - sytuacja klimatyczna jabłek - sporo wymarzło, w tym roku wiosna była bardzo sucha, więc i również zawiązki by spadały z drzew.
To jest naturalne, że żywność pewnym fluktuacjom wynikającym z cyklu produkcyjnego, z warunków, z klimatu podlega, ale nie należy dawać się nawijać w rogi przez handlarzy wszystkich.
Którzy czują swoją przewagę w tym momencie. Również niestety ten czas pandemii sprawia, że nie mamy zbyt wiele możliwości i czasu na chodzenie po wielu sklepach i porównywanie.
Wchodzimy do pierwszego z brzegu, z maseczką na twarzy, boimy się żeby się nie zarazić, bierzemy pierwsze co się tam w ręce nam pojawi i z tego powodu jesteśmy często oszukiwani, podejmujemy głupie decyzje.
833 reakcje
97
735
1
Podziel się
Komentarze (1)
12-08-2020
przeludnienieAby spowolnić zagładę świata rządy wszystkich państw powinny namawiać LUDZI DO MNIEJSZEGO ROZMNAŻANIA, inaczej sami się unicestwimy.
zobacz więcej komentarzy (1)
bCYJFlkx
KOMENTARZE
(1)
przeludnienie
miesiąc temu
Aby spowolnić zagładę świata rządy wszystkich państw powinny namawiać LUDZI DO MNIEJSZEGO ROZMNAŻANIA, inaczej sami się unicestwimy.
Najnowsze komentarze (1)
przeludnienie
miesiąc temu
Aby spowolnić zagładę świata rządy wszystkich państw powinny namawiać LUDZI DO MNIEJSZEGO ROZMNAŻANIA, inaczej sami się unicestwimy.
bCYJFllj
bCYJFlkq
bCYJFllq
bCYJFllr