programy
kategorie

Cmentarz choleryczny w Warszawie. Ponura pamiątka po epidemii sprzed 150 lat

Cmentarz choleryczny znajduje się w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ między nasypami zbudowanymi dla torów kolejowych. Jest to teren bardzo trudno dostępny dla przechodniów. Kamienny pomnik stojący na zbiorowej mogile ofiar jest jednak dobrze widoczny dla podróżnych jadących koleją. Adam Lisiecki z Muzeum Warszawskiej Pragi opowiedział nam o historii cmentarza, a także o tym, dlaczego warszawiacy nie pamiętają już morderczej epidemii, która nawiedziła miasto niespełna 150 lat temu.

16-04-2021
164 reakcje
104
20
40
Podziel się
Komentarze (40)
17-04-2021
Warszawa!Przychodzą ludzie. Warszawiacy. Pętak z redakcji kłamie w tytule.
zobacz więcej komentarzy (40)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(40)
Warszawa!
3 lata temu
Przychodzą ludzie. Warszawiacy. Pętak z redakcji kłamie w tytule.
rzecki
3 lata temu
Jest to jedyny cmentarz (nieczynny), do którego nie ma dojazdu.
z-k
3 lata temu
Przychodzą ludzie (przez tory) pomimo, że 1 XI, straż miejska czatuje tam na mandaty. Teraz jest robione przejście pod nasypem kolejowym.
Ali
3 lata temu
Jest to teren bardzo trudno dostępny dla przechodniów. Może i tak. Ja jednak pamiętam to miejsce z końca ubiegłego wieku, oglądane często z okien pociągu relacji Kołobrzeg - Warszawa, popadające w ruinę ale tętniące życiem za sprawą wesołych kolesi z flaszkami w dłoniach.
pan Demik
3 lata temu
Teraz gorsza zaraza jest na Zoliborzu.
Najnowsze komentarze (40)
Bob budownicz...
3 lata temu
Podobno mają wstrzymać budowę drugiej linii metra, a w wydrążonych tunelach będzie cmentarza kowidowy.
babcia
3 lata temu
Pamiętam cmentarz ,ponad 40 lat temu przechodziłyśmy cała klasą na strzelanie z kbks na lekcji przysposobienia obronnego.Strzelnicy w okolicy nie było nasyp kolejowy był dobry-trzeba było przechodzić przez tory i kolejne nasypy,SOK jakoś przymykał oczy
Maciej Piwowa...
3 lata temu
PROPAGANDZISTO tzw. Krzyże Przydrożne to WIĘKSZOŚCI HOŁD pomarłym .Czyli w latach 1831-1838 r.była epidemia Cholery zaborze Rosyjskim w Polsce.
ELKA
3 lata temu
A ty ze swoim komentarzem też tu ? Dałabyś już spokój.
Maria
3 lata temu
takie miejsca (nie tylko choleryczne, ale i tyfusowe, czerwonkowe itd.) były w każdej miejscowości. Gdzieniegdzie nawet się zachowały. Ja, na przykład, mieszkam (Kraków) niemal na miejscu takiego XIX-wiecznego cmentarza, po którym została upamiętniająca go przepiękna, hieratyczna figurka Madonny, którą nazywamy "Choleryczną" i jest na bieżąco odwiedzana, stawia się u jej podnóża kwiaty i znicze.
wounded
3 lata temu
Prawda powiększa rany.
zainteresowan...
3 lata temu
Warto dodać, że to nie był jedyny choleryczny cmentarz w Warszawie. Np. pamiątka po analogicznym cmenatrzu, w postaci kolumny-pomnika znajduje się kilkaset metrów od Metra Wilanowska.
nero
3 lata temu
A co w tym dziwnego jak PO POwróci do władzy Co Broń Panie Boże to Cmentarze i Kościoły rozjadą Buldożery !!!. przecież Oni doprowadzili młodzież do Zdziczenia , Ateizmu i Wandalizmu im jedno tylko przyświeca LGBT !!! .Nasza przyszłość jest zagrożona właśnie tą ZDZICZAŁĄ >>>>Zarazą !!!.
irek regani
3 lata temu
i co na to katolicy ? .zmarli na różne choroby , pogrzebani , zapomniani , i co śni się wam zmartwychwstanie ? za 200 pies z kulawa nogą o was nie będzie pamiętał tak jak o tych cholerykach . był jakiś ukrzyżowany robił coś ale nic ciekawego , prócz zamiany wody w wino . . nie zlikwidował chorób , kalectwa , niewolnictwa , zachłanności , wojen , nienawiści , parcia do władzy i koryta . jakiś nie odpowiedzialny ten Bóg
no i....
3 lata temu
Cmentarzy cholerycznych w Polsce jest bez liku. Sam znam dwa, na wzgórzu niedaleko Leżajska w okolicach Ożanny stoi krzyż. Drugie miejsce kiedyś stanowiło wyrobisko piasku a teraz to nawet nie wiem w którym to miejscu w okolicach Sieniawy, bo wszędzie tereny już zabudowane a pewnie nikt tego nie upamiętnił.
tak pytam
3 lata temu
Mamy rozumieć że przygotowują nas na taka sytuacje? Tylko gdzie będą kopać doły i jak kler będzie brał co łaska za pogrzeb ? od sztuki czy dołu.??
sękacz
3 lata temu
Takich miejsc gdzie grzebano zmarłych na cholerę jest w Polsce sporo.To miejsca oddalone od siedzib ludzkich przewaznie o kilkaset metrów-moze kilometr.Czasami widzi się kępki starych drzew wśród pól,nieopodal dróg lub na bezdrożach.To, jak mówiono w połowie ubiegłego wieku,to cmantarze zmarłych na cholerę czy tez inne zarazy.Stąd to oddalenie od siedzib ludzkich.Nie ma tam żadnych informacji i nikt już dzisiaj nic na ten temat nie wie,ale drzewa stoją i skłaniają czasami do zapytania dlaczego i po co?
kolo
3 lata temu
Warszawiacy nadal nic się nie nauczyli z tamtej lekcji. Przodują w zakażeniach.
pan Demik
3 lata temu
Teraz gorsza zaraza jest na Zoliborzu.