programy
kategorie

Co z pomocą dla frankowiczów? Prezydencki minister odpiera: Jest wsparcie dla wszystkich kredytobiorców

- Mamy obowiązujące przepisy ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, te przepisy dotyczą zarówno kredytobiorców mających kredytów w walutach obcych, jak i kredyty hipoteczne złotowe - powiedział Paweł Mucha, zapytany w programie Newsroom WP o ustawę frankową. - Rozwiązania prawne, które zostały przyjęte, to też decyzje polskiego parlamentu - dodał prezydencki minister. Podkreślił też, że z inicjatywy prezydenta doszło do zniesienia wyjątku od zakazu tzw. anatocyzmu, co jest przykładem działań prokonsumenckich prezydenta.

Tranksrypcja:Pytanie brzmi o starą sprawę - ustawą frankową. Mówi pan, że...
rozwiń
Przez kryzys COVID-owy kurs franka znowu poszedłem w górę. To jest już ponad 4 złote, grubo ponad 4 złote.
Czy prezydent jeszcze zamierza tutaj w jakiś sposób rodzinom pomóc? Bo to była jego deklaracja z pierwszej kampanii prezydenckiej.
Panie redaktorze, mamy obowiązujące przepisy ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.
I te przepisy dotyczą zarówno kredytobiorców, którzy mają kredyty indeksowane czy denominowane do walut obcych, a także kredyty złotowe hipoteczne.
To jest dzisiaj ponad 600 milionów złotych, które służy wsparciu kredytobiorców. Ta pomoc sięga 72 tysięcy złotych. Ale prezydent obiecał coś innego.
Obiecał ustawę, która pomoże tym osobom. Poza tym mamy stały cykl jeżeli chodzi o kierunek działania pana prezydenta, taki pro konsumencki.
Najlepszym przypadkiem jest chociażby likwidacja wyjątku od zakazu tak zwanego anatocyzmu, czyli brak możliwości dochodzenia odsetek od zaległych odsetek przez banki.
Na skutek nowelizacji kodeksu cywilnego. To też była prezydencka inicjatywa ustawy, więc ja mogę zapewnić, że te sprawy konsumenckie są cały czas przez nas monitorowane.
W takim działaniu pro konsumenckim. Pan prezydent jest bardzo konsekwentny.
A tak jak mówię, ustawa o wsparciu kredytobiorców - ona dotyczy wszystkich, którzy mają trudną sytuację finansową. Zwłaszcza w czasach COVID-19, tego wyzwania.
Tylko prezydent co innego obiecywał w tej pierwszej turze. Jeśli dzisiaj mówi o wsparciu rodzin, to na pewno te ustawy frankowe byłyby. Panie redaktorze, jeżeli pan zna te rozwiązania. Oczywiście, że znam. To musi pan powiedzieć, że są korzystne i dobre dla kredytobiorców.
Tylko, że co innego prezydent obiecywał i się zastanawiam, dlaczego prezydent po prostu tutaj słowa nie dotrzymał. Bo obiecywał tym osobom, to jest 700 tysięcy rodzin polskich.
Panie redaktorze, nie podzielam tej pańskiej oceny. Znaczy jestem przekonany, że te rozwiązania prawne, które zostały przyjęte, to też są decyzje polskiego parlamentu.
29 reakcji
1
28
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)