programy
kategorie

Dmuchanie w balonik w czasie pracy? Wiceminister: to problem, szukamy rozwiązań

- Nie przewidujemy rewolucji w Kodeksie Pracy, ale będą prace nad zmianami w niektórych obszarach prawa - powiedział w programie „Money. To się liczy” Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny. – Zarówno pracownicy jak i pracodawcy chcą zmian w zakresie czasu pracy czy w kwestii badania trzeźwości pracowników. Chcemy by pracodawcy mogli trzeźwość badać, bo to jest w tej chwili problem i żeby było to skuteczne oraz zgodne z przepisami ochrony danych osobowych.

Tranksrypcja:Związki zawodowe proponują inny wymiar urlopu wypoczynkowego...
rozwiń
Komisja kodyfikacyjna to tak, jak pan powiedział, spróbowaliśmy innego wariantu, bo przecież to już była druga komisja kodyfikacyjna.
Dołożyliśmy do tej komisji, która była w poprzedniej kadencji partnerem społecznym, licząc na to, że uda się wypracować kompromis, bo przecież to jest i kodeks pracy dla pracowników, i dla pracodawcy.
Ale kompromisu nie było. Nie udało się. Stąd teraz myślę, że nie będziemy przygotowywać całkowicie nowego kodeksu pracy.
Ale też po ostatnich spotkaniach na Radzie Dialogu Społecznego w zespołach zaproponowałem, żebyśmy jeżeli są obszary w kodeksie, które obydwie strony, że tak powiem partnerów społecznych się zgadzają.
Żebyśmy do tych spraw podeszli. Jednym z takich tematów jest rozdział szósty - czas pracy. I tutaj myślę, rozpoczniemy też prace i konsultacje z partnerami społecznymi.
Dotyczące zmiany oprócz oczywiście takich... I co może być nowego w czasie pracy? Oprócz takich rzeczy, które są bieżące.
No, to jak teraz wyszła sprawa badania na przykład trzeźwości pracownikowi. Tutaj też szukamy rozwiązania, a się okazało, że przy nowych przepisach dotyczących ochrony danych osobowych z tym jest problem.
A chcielibyście, żeby pracodawca mógł zbadać trzeźwość pracownika? Dokładnie tak. I też, żeby to było skuteczne, żeby to nie było... I są już jakieś pomysły na to rozwiązanie?
W tej chwili z tego zespołu Rady Dialogu Społecznego chcemy wypracować takie porozumienie, żeby też było zgodne z ochroną danych osobowych, ale też akceptowane przez pracowników i związki zawodowe.
I znów, o jakim terminie mówimy? Kiedy taka zmiana mogłaby nastąpić?
Myśmy mieli dwa spotkania na zespole Rady Dialogu Społecznego. Myślę, że to jest też kwestia najbliższej zmiany w kodeksie.
Tam zawsze troszkę wolniej ze względu na proces legislacyjny. Myślę, że to jest te pół roku czasu.
Musimy sobie dać, żeby takie przygotować. A zmiany pod względem czasu pracy? To jest trudniejszy temat, bo to jest temat bardziej skomplikowany.
To tutaj myślę też, jeżeli by nam się udało do końca roku wypracować porozumienie, dotyczące zmian, to byłoby dobrze.
267 reakcji
82
185
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)