bCGXJatg
bCGXJatk
bCGXJato
programy
kategorie
bCGXJath

Dwa źródła dodatkowych wpływów do budżetu: podatek cyfrowy i ograniczenie rajów podatkowych

- Według mojej wiedzy ministerstwo nie planuje podwyżek podatków - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Wskazałbym na dwa inne źródła ewentualnych podatkowych dochodów. Jedna kwestia to podatek cyfrowy, a druga to ograniczenie wpływu rajów podatkowych na wysokość wpływów podatkowych w Polsce - powiedział w programie "Money. To się liczy". - To jest dobra droga. Jeśli chcemy dobrze wychodzić z lockdownu, powinniśmy szukać dodatkowych wpływów tam, gdzie nie zaglądaliśmy - uważa. Zapytany o to, czy obecna sytuacja budżetowa nie pogrzebie zapowiadanej na 2022 r. obniżki stawki VAT, odpowiedział: - Wszelkie decyzje podatkowe powinniśmy podejmować dopiero, gdy będziemy znali skalę ubytków wpływów podatkowych, a to będzie najprędzej pod koniec czerwca - powiedział Łukasz Czernicki.
Tranksrypcja:Kolejna kwestia - podatek VAT. Teoretycznie on miał spaść w ...
rozwiń
Nie wiem tego też i to jest, tak jak mówiłem w przypadku pensji minimalnej - wszelkie decyzje podatkowe: wydaje mi się, że powinniśmy je dopiero podejmować w momencie gdy.
Gdy będziemy znali tak naprawdę skalę ubytków wpływów podatkowych w tym roku i to moim zdaniem najprędzej będzie pod koniec czerwca tego roku.
Ale znak zapytania przy tej obniżce trzeba duży dzisiaj postawić?
Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Dobrze. To inna kwestia: czy można się spodziewać podwyższenia podatku w związku z tym, że to zadłużenie tak wzrośnie?
Z mojej wiedzy Ministerstwo Finansów nie planuje żadnych podwyżek podatków.
Ja bym wskazał tutaj na dwa inne źródła, ewentualnych dodatkowych dochodów i tutaj Ministerstwo Finansów pracuje w tym obszarze na płaszczyźnie międzynarodowej.
Na płaszczyźnie Unii Europejskiej i OCD. Jedna kwestia, to jest podatek cyfrowy, a druga kwestia to jest ograniczenie wpływu rajów podatkowych na wysokość wpływów podatkowych w Polsce i winnych krajach.
To jest też coś, co wcześniej sugerował premier Mateusz Morawiecki. Wydaje mi się, że to jest właśnie dobra droga, jeżeli chcemy dobrze wychodzić z Lock Down-u.
Powinniśmy szukać dodatkowych wpływów tam, gdzie tan naprawdę jeszcze wcześniej nie zaglądaliśmy.
I ograniczenie rajów podatkowych oraz podatek cyfrowy - moim zdaniem to jest dobry kierunek.
Tylko raje podatkowe najczęściej są wtedy kiedy są zyski i trzeba gdzieś je ukryć i uciekać się do rajów podatkowych, a w tym momencie to firmy raczej zysków nie mają.
Więc trudno będzie je ściągnąć z rajów do Polski, więc nawet jak je ściągniemy to i tak nie będą pokazywały żadnych zysków i przez to wpływów podatkowych.
Ale chyba wszyscy liczymy, że gospodarka w końcu też odbije, to zresztą częściowo widać, że ta konsumpcja w NOW jest przynajmniej na poziomie 90% - w poszczególnych obszarach oczywiście.
W porównaniu do poziomu sprzed kryzysu, także to nie jest tak, że zyski firm w zupełności wyparują.
Także na pewno się znajdzie jakaś baza do opodatkowania.
328 reakcji
30
298
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

bCGXJatt
Napisz komentarz
bCGXJauf
bCGXJatm
bCGXJaum
bCGXJaun