programy
kategorie

Efekt 500+ tylko na chwilę. "Dłużnicy wracają do rejestru"

- Jeżeli spojrzymy na program 500+, to zauważyliśmy, że niewielkie zadłużenia zostały spłacone dzięki tym pieniądzom - mówi w programie "Money. To Się Liczy" Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów. Mówiąc "niewielkie" ma na myśli zadłużenie na poziomie do 2 tysięcy złotych. Jest jednak druga strona medalu. - Pamiętajmy jednak, że koszty życia rosną, ceny również. Wiele takich osób po czasie wraca do rejestru dłużników, bo nawet te 500 złotych czasami nie wystarcza - mówi Łącki.

Tranksrypcja:A widzicie jakiś efekt trzynastej emerytury? To znaczy, że n...
rozwiń
Bo mówi pan o tym, że jednak dla nich dyshonorem jest posiadanie takiego zadłużenia, którego nie są w stanie spłacić. To w pierwszej kolejności właśnie zaczęli z tych pieniędzy spłacać długi?
Nie zwróciliśmy uwagi akurat na trzynastą emeryturę, w jaki sposób ona zadziałała na spłacenie należności przez osoby starsze.
Ale jeżeli spojrzymy na inny program pomocowy - rodzina 500+, to oczywiście zauważyliśmy, że małe zadłużenie dotyczące rodzin zostało spłacone głównie z wykorzystaniem tych dodatkowych pieniędzy, które rodziny otrzymały.
Małe, czyli ile? Tysiąc, dwa, trzy tysiące złotych? Do dwóch tysięcy złotych, tak? Takie zobowiązania do dwóch tysięcy złotych.
Natomiast znowu jeżeli spojrzymy w taki badanie statystyczne - Portfel statystycznego Polaka, to otrzymujemy informację, że te 70% osób mówi, że życie w Polsce jest drogie. Albo bardzo drogie.
I tutaj nawet te programy pomocowe - 500+ nie bardzo pomagają, bo spotykamy się za chwilę z coraz wyższą inflacją, a to podnosi koszty życia codziennego.
I znowu te osoby trafiają do krajowego rejestru długów za niezapłacone rachunki.
Mamy programy społeczne i dla emerytów, i dla rodzin z dziećmi, i dla niepełnosprawnych też wprowadzone.
Mamy pędzącą gospodarkę, znaczy do niedawna pędzącą, teraz trochę spowalnia. Ale to nadal jest coś, czego nie powinniśmy się wstydzić.
Wzrost gospodarczy, którego wiele krajów nam powinno zazdrościć. Czy wy widzicie - no, bo wydaje mi się, że w takiej sytuacji, takim otoczeniu makroekonomicznym, to te długi powinny maleć w skali makro.
Tak się dzieje, czy nie? Jeżeli spojrzymy w skali makro na bazę krajowego rejestru długów statystycznie, to ubywa ostatnimi czasy osób zadłużonych ilościowo.
Czyli klientów pan traci trochę. Jeżeli nazwiemy osoby wpisane do KRD klientami, to ubywa nam tych klientów.
Natomiast, nie spada zadłużenie. Czyli pewna część osób poradziła sobie i zniknęła z KRD, natomiast ta, która pozostała często jeszcze dochodzą im dodatkowe długi.
Więc działa to właśnie w ten sposób. Też jak spojrzymy tutaj na ostatnie badanie, jak rozkłada się to zadłużenie w Polsce, mówię tutaj o tym zadłużeniu w stosunku do mediów domowych.
To przodują tutaj mieszkańcy dużych miast, tych powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Jeżeli chodzi o wartość tego zadłużenia, to jest w tej chwili 323 miliony złotych.
A procentowo, liczbowo? Że się tak wyrażę. To jest raczej wieś? To są raczej małe ośrodki, duże miasta. Najwięcej tych osób zadłużonych, około 30%, to są osoby zamieszkujące małe miejscowości takie do 10 tysięcy.
Jeżeli spojrzymy na mapę Polski, które województwa są najbardziej zadłużone, to przoduje tutaj województwo Śląskie. To jest w tej chwili około tam 259 milionów złotych.
Na drugim miejscu... To jest dziwne, bo teoretycznie to jest województwo, które jest bardzo bogate. Jedno z większych naszych gospodarek, gdzie pensje są bardzo wysokie.
Już nie mówię nawet tutaj o pensji w Lidlu, który płaci 4 tysiące 600 złotych miesięcznie teraz, tak?
Ale górnicy tam zarabiają, a mimo wszystko mają długi. Tak, ale jest to region, który jest bardzo mocno zaludniony.
W związku z tym też jest większe prawdopodobieństwo, że trafimy na takie osoby, które nie będzie stać na regulowanie codziennych rachunków.
Na drugim miejscu województwo Mazowieckie - ta wartość bodajże 167 milionów złotych.
Na trzecim miejscu województwo Dolnośląskie - około 117 milionów złotych zadłużenia z powodu braku zapłaty za media.
0
0
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)