bEBZCgtM
bEBZCgtQ
bEBZCgtU
programy
kategorie
bEBZCgtN

Emerytura bez podatku. "Kupowanie głosów trzynastką to nie jest rozwiązanie"

- Emerytury bez podatku to ciekawy pomysł, który złożył PSL – powiedział w programie „Money. To się liczy” Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. – Patrząc systemowo to lepsze rozwiązanie niż emerytury stażowe. Natomiast koszty tego pomysłu są liczone z miliardach zł zatem mogłoby to funkcjonować zamiast 13. emerytury, która – umówmy się – nie jest niczym innym jak kupowanie głosów 9 mln wyborców. Zwiększanie waloryzacji to rozwiązanie roczne, które powinno dać dobry efekt.

Tranksrypcja:Panie Oskarze, zwolnienie emerytur z podatku....
rozwiń
To pomyśl PSL-u, który tam najpierw złożyli jako swój w zeszłej kadencji, później zebrali 100 tysięcy podpisów i został złożony do marszałka i wraca teraz.
Jest to ciekawe rozwiązanie.
Jeżeli chcielibyśmy już to analizować i zwolnić to rzeczywiście z podatku, czyli wypłacać tyle netto, co dzisiaj emeryci otrzymują brutto, tu już potrzebne są dodatkowe analizy, wyliczenia, jaki to będzie koszt dla budżetu.
Ja już niedawno rozmawiałem nawet w tej sprawie z przedstawicielami polskiego stronnictwa i też czekam na jakieś szczegółowe analizy, żebyśmy jakby, jakby mogli zobaczyć jak ten projekt wygląda.
Natomiast jest, to myślę na pewno ciekawsze rozwiązanie niż ten projekt stażowych emerytur.
Tutaj jeżeli już bym miał wybierać jedno z tych rozwiązań, patrząc systemowo, to szybciej bym się skłaniał ku tym emeryturom bez podatku niż... Z tym, że to jest rozwiązanie warte miliardy. To musimy powiedzieć wprost.
To jest rozwiązanie warte miliardy, zgadza się. Natomiast...
To pewnie raczej zamiast 13-stki, 14-stki, coś takiego można by wprowadzać, nie jednocześnie.
Jednocześnie nie, natomiast 13-stka i 14-stka to jest rozwiązanie tak, jak powiedziałem stricte wyborcze.
To jest kupowanie elektoratu 9 milionów osób tym stu złotowym bonusem na kilka dni, kilka tygodni przed ciszą wyborczą, przed pierwszą, drugą turą wyborów prezydenckich.
Stu złotowym, jeżeli weźmiemy pod uwagę miesięcznie. Tak. Także róbmy waloryzację roczną, zwiększmy tymi 12 miliardami, 14 miliardami, 18 - w zależności, ile tych emerytur 13-tych, 14-tych będziemy wypłacali.
Zwiększajmy waloryzację roczną, bo to jest rozwiązanie systemowe.
I, okej. Ja wiem, że to ktoś dostanie 100 złotych w miesiącu, on tego nie poczuje.
Ale co miesięczne zwiększanie budżetu pozwoli nam jakoś inaczej tę politykę gospodarczą własnego domowego - domowej rodziny prowadzić.
Bo tak naprawdę jeżeli ktoś dostanie te 1000 złotych w kwietniu, powiąże się to jeszcze pewnie z okresem świątecznym, majówką - zaraz to wyda.
I nikt w lipcu, w sierpniu, we wrześniu o tym nie będzie pamiętał. Już dawno zapomniał. Tak.
1 reakcja
0
1
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

bEBZCgtZ
KOMENTARZE
(0)
bEBZCguL
bEBZCgtS
bEBZCguS
bEBZCguT