programy
kategorie

Epidemia koronawirusa. ZUS-owi przez kryzys kończą się pieniądze?

- Od początku roku pobraliśmy około 97 mld zł, to o sześć miliardów mniej w stosunku do planu i o miliard więcej niż o tej porze rok temu - wyliczała w programie "Money. To się liczy" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Jak tłumaczyła, w tym roku ZUS wykorzystał już 57 proc. przewidzianej dotacji. Co dalej? Zakład zgłosił się już po wsparcie do BGK. Jak podkreślała Uścińska, ZUS wypłaca już od dwóch miesięcy dodatkowe zasiłki opiekuńcze. - To unikatowe rozwiązanie na skalę europejską - stwierdziła.

Tranksrypcja:ZUS-owi kończą się pieniądze przez kryzys? Ja myślę, że ZUS ...
rozwiń
Mimo, że nie w takim wymiarze, w jakim planowaliśmy, bo tutaj nastąpiła dosyć daleko idąca zmiana i jeżeli zaczynamy od tego punktu sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
To bym powiedziała, tak że od początku roku do wczoraj czy nawet do dzisiaj, pobraliśmy w ramach w ogóle e-składki około 97 miliardów złotych.
Niestety jest to tylko 0,01% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
To jest mniej o 6 miliardów złotych w stosunku do planu. Przypominam - we wcześniejszych rozmowach z panem redaktorem, o tej porze ubiegłego roku.
Informowałam o tym, że pobraliśmy o kilka miliardów więcej w stosunku do planu.
A więc to jest na dzień dzisiejszy taka sytuacja, że jeżeli chodzi o koszty niektórych rozwiązań które realizujemy w ramach tarczy.
To przykładowo zwolnienie z obowiązku opłacania składek o których pewno za chwilę będziemy mówić, my szacujemy miesięcznie ubytek wpływów do około 8 miliardów, 200 milionów.
Czyli za 3 miesiące to jest ponad 24 miliardy złotch.
Przypominam, że wypłacamy - co jest też unikatowym rozwiązaniem na skalę europejską, ponad 2 miesiące dodatkowe zasiłki opiekuńcze.
Szacujemy, że za te dotychczasowe okresy wypłaty - ponad 2 miesiące, to koszt będzie około 6 miliardów 800 milionów
Może też dzisiaj trzeba powiedzieć tak, że planowaliśmy że my z tytułu e-składki w tym roku pobierzemy ponad 290 miliardów, a jeżeli chodzi o Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.
To planowaliśmy dotacje na 34 miliardy złotych, ale taka jest prawda, że na dzień dzisiejszy myśmy wykorzystali już prawie 57% tej dotacji.
A więc pobraliśmy tej składki tak jak powiedziałam - od początku maja 6 miliardów mniej. Jakie podejmujemy działania? Takie, że już formalnie realizujemy wsparcie.
Ze specjalnego funduszu przeciwdziałania covid19, obsługiwanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Tam jest przewidziane dla ZUS-u wsparcie wsparcie na poziomie około 37 miliardów. Jesteśmy w trakcie już realizacji tego porozumienia.
Tak fizycznie to po prostu około 2 miliardy złotych jest już na koncie.
Z chwilą jak przekazujemy kolejne ubytki z tytułu zwłaszcza zwolnienia z obowiązku opłacania składek, otrzymywać będziemy kolejne środki z tego funduszu.
Pani profesor - odnosiła się pani do naszych poprzednich rozmów i faktycznie było tak, że prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, komunikował że nie musi korzystać z dotacji z budżetu.
Rozumiem, że teraz jednak sięgnięcie do budżetu będzie głębsze niż planowane i niż przewidywane.
Oczywiście tak informowaliśmy i tak też robiliśmy, jak pan redaktor powiedział.
Nie skorzystaliśmy przecież w ubiegłym roku prawie z 11 miliardów dotacji z budżetu państwa. To oznacza, że pobraliśmy o tyle albo jeszcze więcej składek na ubezpieczenie społeczne.
To już jest przeszłość. To już jest przeszłość za którą tak jak powiedziałam tęsknimy i chcielibyśmy żeby ona wróciła jak najszybciej, a w tej chwili żeby zapewnić gwarancję wypłaty terminowych świadczeń emerytalnych.
Rentowych, zasiłkowych. Absolutnie cały czas analizujemy te ubytki.
217 reakcji
24
193
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)