programy
kategorie

Ewakuacja z Afganistanu. Chaos na lotnisku w Kabulu widać na zdjęciach satelitarnych

Wokół międzynarodowego portu lotniczego w Kabulu, gdzie trwa ewakuacja tysięcy osób chcących uciec z Afganistanu, wciąż trwa chaos. Widać to na najnowszych zdjęciach satelitarnych wykonanych przez Planet Labs Inc. i Maxar Technologies. Na fotografiach uchwycono lądujące samoloty, a także tłumy tysięcy osób, które stoją pod murem wokół lotniska. Zdesperowani ludzie za wszelką cenę próbują uciec przed talibami, którzy przejęli władzę w Afganistanie. Talibowie oficjalnie dają międzynarodowej społeczności jeszcze tydzień, sygnalizując, że wkrótce mogą zamknąć transport lotniczy w Kabulu. Wojsko USA wykonało w poniedziałek 23 sierpnia największą dotąd liczbę lotów ewakuacyjnych z Afganistanu. Biały Dom podał w poniedziałek rano, że w ciągu 24 godzin 28 samolotów wojskowych przetransportowało z Afganistanu ponad 10 tys. osób. W ciągu kolejnych 12 godzin Amerykanom udało się ewakuować kolejne 6,6 tys. osób za pomocą 15 samolotów C-17.

86 reakcji
14
32
40
Podziel się
Komentarze (40)
24-08-2021
StefanA ja się pytam gdzie jest COVID-19 i dystans społeczny
zobacz więcej komentarzy (40)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(40)
Stefan
2 lata temu
A ja się pytam gdzie jest COVID-19 i dystans społeczny
koronawirus
2 lata temu
nie nasza religia i nie nasza mentalność.potem będą wzrastały rządania,sprowadzania rodzin,nie dla ludzi spoza europy.
Masakra!
2 lata temu
Obawiam się, że najgorzej będzie z tymi, którzy nie dostaną się do samolotu i będą wracać z lotniska do Kabulu. Wtedy będą aresztowania i strzelanki ze strony talibów.
Edek
2 lata temu
Rząd PiS 6 samolotami sprowadził nam kłopoty-Afgańczyków. Najbardziej skorumpowany naród świata gdzie brat,wujek,kuzyn to zagorzały islamista wyznający szariat. Sprowadzając Afgańczyków,sprowadzamy do Polski jednocześnie wywiad pakistański ,chiński i rosyjski.,Dziś Rosjanie uznali, że talibowie są dla nich świetnym rozwiązaniem, bo zaprowadzą spokój. Nie ewakuowali swojej ambasady z Kabulu, od dawna prowadzili dialog z talibami.Chińczycy są sprzymierzeńcami Pakistanu. Zainwestowali kilka miliardów dolarów w złoża miedzi we wschodnim Afganistanie.Wszystkie te wymienione państwa są też zjednoczone poczuciem anty-amerykańskości, więc będą na pewno wspierać talibów. Według danych Pew Research poglądy społeczeństwa afgańskiego można określić jako radykalne. To, że jakieś osoby będą uciekać przed reżimem talibów, nie oznacza jednocześnie, że nie będą stanowić zagrożenia dla porządku publicznego. Według badań Pew Research opublikowanych w 2013 roku, prawie wszyscy Afgańczycy popierali prawo szariatu jako porządek prawny, a 61% z nich uważa, że powinno dotyczyć ono wszystkich obywateli – muzułmanów i niemuzułmanów. 39% mieszkańców kraju często lub czasami mogłoby uzasadnić zamachy samobójcze. 81% akceptuje obcinanie rąk złodziejom, a 85% kamienowanie cudzołożników. Gdyby ktoś odszedł od islamu, 79% zaakceptowałoby karę śmierci jako odpowiednią. Takie postawy, jak również doświadczenia krajów zachodnich, które jak Austria i Niemcy odnotowują nadreprezentację Afgańczyków w przestępstwach z użyciem przemocy, nakazują ostrożność w realizowaniu procesu azylowego i ew. deportacji żródło: euroislam pl Polecam przeczytać książkę lub przynajmniej artykuł z Aleksandrem Makowskim.,,W 2012 r. napisałem, że po wyjściu NATO żaden rząd nie przetrwa w Afganistanie pięciu minut. W latach 90. talibom zdobycie Kabulu zajęło dwa lata.’’ Po pierwsze to jest kraj zamieszkały przez mniej więcej tyle samo ludzi – 38 milionów – za to dwa razy od Polski większy, Po drugie - to jest kraj przede wszystkim klanowy, podzielony etnicznie. Na północy mieszkają Tadżycy, Uzbecy, Chazarowie. Na południu Pasztuni (to głównie z Pasztunów rekrutują się talibowie - przyp. red.). Znaczna część tych ostatnich mieszka w Pakistanie, stąd takie mocne wpływy pakistańskie w Afganistanie. ,,Pamiętajmy, że wojna domowa w Afganistanie to konflikt klanowy, w którym przenikają się różne układy rodzinne, etniczne, wszystko można kupić. Pamiętam, jak w latach 90. ktoś kupił od talibów trzy kilometry frontu pomiędzy wojskami Sojuszu Północnego a wojskami talibów.,, ..Walczący bojownicy nie mają najmniejszego problemu z przejściem na jedną czy drugą stronę. Armia talibów posuwała się tak szybko do przodu dzięki negocjacjom, przekonywaniu i przekupywaniu kolejnych oddziałów. W większości przypadków to działało. Zwłaszcza, że talibowie mieli silną motywację do walki - religijną.,,
super
2 lata temu
na 1 żołnierza misji pokojowej w Afganistanie przypada teraz:: 3 kierowców, 2 tłumaczy i 6 przewodników miejscowych Afganów.:
Najnowsze komentarze (40)
zsd
2 lata temu
Taliby maja amerykanska i rzadowa dokumentacje; Teraz beda kamieniowali kolaborantow chociaz nie wszystkich bo mowia, ze potrzebuja ludzi wyksztalconych.
eskatolik ate...
2 lata temu
KAZDA RELIGIA TO ZLO, A MUZULMANIE NIENAWIDZA CHRZESCIJAN OD CZASOW WYPRAW KRZYZOWYCH A CHRZESCIJANIE MUZULMAN ZA TO, ZE NIE UDALO SIE IM ICH RZUCIC NA KOLANA.
nic za darmo ...
2 lata temu
Polaka sie pchala za USA to musi za to placic uchodzcami.
Patriotka
2 lata temu
czytam i nie wierzę. Polacy w Polsce tu jest wasz dom, tu są wasze rodziny . Nie słuchajcie zdrajców narodu, nie słuchajcie tych co przed rodakami chronią się lecząc przez telefon, a na granicę jeżdżą bez maseczki ratować " pokrzywdzonych. Skąd są niech tam wracają, sami nie dostali się na granicę. Żołnierze białoruscy posuwają się coraz bliżej , czyżby chcieli przełamać mur i dostać się do Polski , jak Putin zawłaszczył Kreml. Czy słuchanie pierdół w tv na wszystkich stacjach tych " świętoszków " chłonących uchodźców, a gdzie jesteście jak trzeba pomóc swoim. Kto was wybrał , jak się dostaliście do Sejmu i Senatu , wstyd hańba , Najważniejsi są Polacy i Polki, cały kraj - tu trzeba jedności i rozwoju , a nie chaosu innych nacji
Prorok
2 lata temu
Jak wszyscy opuszczą Kabul rozpocznie się kolejna wojna
lato
2 lata temu
10.000 podzielić 28 równa się 357 ludzi w/na samolocie. Słaby wynik jak na USA. Loty są do USA czy na Białoruś?
Alternatywa
2 lata temu
Niw widzę żadnego chaosu oprócz tego w komentarzu.
Jetrzy
2 lata temu
O braku kultury i nie szanowaniu odbiorcy świadczy puszczanie reklam o głośności 5 razy większej niż zwykłego tekstu. Co tym zyskujecie? Niechęć i agresję słuchacza wobec treści reklamy.
Mietka
2 lata temu
w takiej sytuacji nie ma miejsca na maseczkowe wymysły
tere fere
2 lata temu
A może by tak zapytali swoich obywateli czy tego chcą!!! Niech kazdy ma obowiązkowe szepienia tak jak u nas dzieci mają od urodzenia cały kalendarz szczepień plus dodatkowe bo sa z innego kraju + na covid + edukacja 8 lat podstawowa to możemy porozmawiać, dołożyła bym kastrację obowiązkowo przed wjazdem i do tego sami niech się utrzymują u nas, płacą za mieszkanie tyle co my, a nie hotele pracownicze za 30zł. Pracodawcy niech nie mają dopłaty do zatrudnienia takiego człowieka jak z Uk....y. a co do pomocy humanitarnej ok ale czy nas jednak stać na to bo ostatnio dla rodzimych polaków naprawdę potrzebujących pomocy to nie ma, radź se sam i podaj dalej. jak nie znasz ich kultury nie mów że jestem homofobem
pokapoka
2 lata temu
Religia jedynie do czego prowadzi to głupota, bieda, ludobójstwo, kradzieże, masowe egzekucje, palenie na stosie, itp. Religia nie tworzy żadnej wartości dla nauki ani społeczeństwa, w przeciwnym przypadku by była stosowana np. przez wojsko do atakowania wroga przy użyciu demonów.
ela
2 lata temu
Może tak w waszych przeintelektualizowanych analizach ,tak trochę wrażliwości by się znalazło, chociażby na te dzieci i co je tam czeka!!!!!
umaryn
2 lata temu
Odnoszę wrażenie że Afgańczycy chcą aby rządzili talibowie , wszystko co sami robią nie wygląda na jakiś patriotyczny zryw czy walkę o swój kraj i lepsze jutro , może więc czas przyznać że Afgańczycy chcą szariatu ,talibów i to im odpowiada , a to że amerykanie zrezygnowali z walki o inną przyszłość Afganistanu może oznaczać że Oni chcą żyć z talibami w szariacie i nic tego nie zmieni , może cza przestać zawracać rzekę kijkiem i dostrzec to że ludzie w Afganistanie chcą żyć po swojemu i im na to pozwolić .
Akłaku
2 lata temu
Kolaboranci uciekają z kraju zamiast walczyć o swoją ojczyznę, ale to przecież obywatele świata więc jadą tam gdzie nic się nie robi i żyje proste. Dlaczego nie jadą do swoich pobliskich sąsiadów tylko na socjal do UE.