programy
kategorie

Ewangelia nieuznawana przez kościół

Odkrycia dokonane w XIX i XX wieku dowiodły, że powstało więcej niż cztery uznawane powszechnie ewangelie. Opis życia Jezusa autorstwa apostoła Tomasza przez długi czas pozostawał w ukryciu. Dopiero w 1945 roku odkryto go w egipskim mieście Nadż Hammadi w zbiorze 13 koptyjskich kodeksów papirusowych. Jak jest napisane w samym utworze, jego autorem jest apostoł Tomasz Didymus. Powstał najprawdopodobniej na terenie Syrii. Zachowane do dziś greckie rękopisy pochodzą z początku III wieku. Niektóre partie dzieła mogą pochodzić jednak z połowy I wieku.  Apokryf jest często nazywany „Piątą Ewangelią”. Zdaniem badaczy, jest równie ważny dla poznania historycznego postaci Jezusa co 4 ewangelie kanoniczne. Jednak jej treść praktycznie nie zajmuje się męką, Śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. Tematem ewangelii jest Królestwo Boże. Niektóre fragmenty są zawiłe i bardzo trudne do zrozumienia przez badaczy. Ewangelia zawiera wypowiedzi Jezusa opisane w sposób bardzo podobny...

rozwiń
2 reakcje
1
0
1
Podziel się
Komentarze (1)
11-01-2023
reks2011No wlasnie. Dlaczego Kosciol udostepnia barankom tylko to co chce? A nie chce by owieczki poznaly prawde? Przeciez polprawda jest klamstwem.
zobacz więcej komentarzy (1)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(1)
reks2011
9 miesięcy temu
No wlasnie. Dlaczego Kosciol udostepnia barankom tylko to co chce? A nie chce by owieczki poznaly prawde? Przeciez polprawda jest klamstwem.
Najnowsze komentarze (1)
reks2011
9 miesięcy temu
No wlasnie. Dlaczego Kosciol udostepnia barankom tylko to co chce? A nie chce by owieczki poznaly prawde? Przeciez polprawda jest klamstwem.