programy
kategorie

Firma zwolniona z ZUS. Co z pensją pracowników?

- Zwolnienie firmy ze składek ZUS nie ma żadnego wpływu na wysokość wynagrodzenia pracowników - tłumaczy w programie "Money. To Się Liczy" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jak dodała, nie zmienia się również wysokość składek, opłacanych od jego pensji, a pracownikowi przysługuje taki sam zasiłek chorobowy czy macierzyński. Tu wszystko pozostaje bez zmian. - Dlatego musimy znać wynagrodzenia poszczególnych pracowników, żeby wiedzieć, jaka jest podstawa wymiaru składek - tłumaczy prof. Uścińska.

Tranksrypcja:Jestem pracownikiem. Wiem, że moja firma uzyskała zwolnienie...
rozwiń
To znaczy czy ja będę miał większą, mniejszą? Jak pracodawca ma ją wypłacić?
To jest bardzo dobre pytanie. Absolutnie nic się nie zmieni, wynagrodzenie brutto jest nadal wypłacane w należnej, wcześniej ustalonej wysokości.
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek jest specjalnym rozwiązaniem. I jest pracodawca odciążony od tego, że w tym okresie jeden, dwa czy trzy miesiące nie płaci składek.
Natomiast z punktu widzenia ubezpieczonego, nadal zachowuje prawo do wynagrodzenia, a na jego koncie zapisujemy takie składki, jaka była podstawa wymiaru tych składek.
To oznacza, że także w okresie zwolnienia ma nie tylko prawo do swojego dotychczasowego wynagrodzenia, ale także do wszystkich świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Dlatego nie może być wszyscy po równo. Musi być to uwzględnione - ta pozycja indywidualna zapisu składek od przychodu, od wynagrodzenia tego ubezpieczonego.
W razie choroby idzie na zasiłek chorobowy, jak lekarze orzeknie, że jest chory. W razie urodzenia dziecka idzie na zasiłek macierzyński. A na koncie emerytalnym i rentowym dopisujemy składki.
Które później mają wpływ na wysokość świadczenia emerytalnego. Taką przyjęliśmy konstrukcję. Zresztą o to zabiegałam, bo uważam, że z punktu widzenia ochrony ubezpieczonych przez ten okres kilku miesięcy jest to konieczne.
Czyli emerytura też będzie bez zmian - nie będzie mniejsza. Gdyby nie było składek, to siłą rzeczy emerytura byłaby mniejsza. Czyli to jest zabezpieczone. Tak jest.
0
0
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)