bEKwTIwk
bEKwTIwo
bEKwTIws
programy
kategorie
bEKwTIwl

Gwiezdny eksperyment. Kolejne potwierdzenie teorii Einsteina

Międzynarodowa grupa naukowców pod kierownictwem dr Guillaume Voisina z uniwersytetu w Manchesterze zaobserwowała potwierdzenie ogólnej teorii względności Alberta Einsteina. Dokonali obserwacji jednego z fundamentów tej teorii, czyli ”uniwersalności swobodnego opadania”. Nie było by to możliwe, gdyby nie duży radioteleskop Nançay we francuskim mieście Sologne. Badacze dzięki temu mogli przeanalizować dane ruchu pulsara wokół dwóch białych karłów oddalonych około 3800 lat świetlnych od Ziemi. Kierownik badań dr Guillaume Voisin porównuje gwiezdny eksperyment do tego, którego dokonał Galileusz w 1600 roku z wieży w Pizie. Średniowieczny prekursor nowożytnej fizyki, wyrzucił z wieży dwie kule. Jedną o masie 8 kg, a drugą o 20 g. Obie miały spaść w tym samym czasie na ziemię. Analogiczne jak u Galileusza gwiezdny eksperyment pozwolił zaobserwować swobodne opadanie obserwowanych obiektów w polu grawitacyjnym odległej galaktyki. Pomiary pulsara krążącego wokół dwóch...

rozwiń
59 reakcji
18
15
26
Podziel się
Komentarze (26)
13-06-2020
Szon
Czy faktycznie miał rację, a co z już z dawno poznanymi cząsteczkami posiadającymi masę i poruszającymi się 700 tyś. km na sekundę też to przewidziała jego teoria, a co...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (26)

Programy Wirtualnej Polski

bEKwTIwx
KOMENTARZE
(26)
Szon
rok temu
Czy faktycznie miał rację, a co z już z dawno poznanymi cząsteczkami posiadającymi masę i poruszającymi się 700 tyś. km na sekundę też to przewidziała jego teoria, a co z dowodem Tesli obalającym jego teorię, który to sam na krótko przed śmiercią zaakceptował jako prawdziwy, pewnie powiecie, że nie istniał, bo schowany w przepastnych sejfach Rotschildów, razem z pomysłami Tesli, aby świat przypadkiem nie rozwijał się za szybko!!!
A. Einstein (...
rok temu
Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż wyrazem i wytworem ludzkiej słabości a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych legend, które są ponadto dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie jak subtelna, nie może tego zmienić. (1954 r.)
Sony.
rok temu
Ja robiłem taki test w podstawówce, dopóki ciała nie rozpędzą się by mieć opory powietrza, to test jest wiarygodny. W kosmosie nie ma oporów więc będzie on działał zawsze.
bEKwTIwP
Albert Einste...
rok temu
"Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż wyrazem i wytworem ludzkiej słabości a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych legend, które są ponadto dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie jak subtelna, nie może tego zmienić". (1954 r.) - Albert Einstein
Janusz
rok temu
"odległej galaktyki"- 3800 lat świetlnych. Ha,ha. Nasza galaktyka ma średnicę ok. 100 000 lat świetlnych a grubość ok. 1000.
Najnowsze komentarze (26)
Poszukiwacz d...
rok temu
Czy autor napisał "w polu grawitacyjnym odległej galaktyki"? A wyżej "3800 lat świetlnych od ziemi"? Toż to totalnie nasza galaktyka (ma około 100 tys. lat świetlnych średnicy). Artykuł do poprawy
Letnia opona
rok temu
Jak zwykle Polacy wiedzą lepiej. Jacy my jesteśmy mądrzy. Zwłaszcza przy grillu i po dwóch piwach to wszyscy na wszystkim się znają najlepiej. Tylko nawet samochodu nie potrafimy zbudować. A co tu mowić o komputerach, robotach, lotach kosmicznych. Co za naród...
kuku
rok temu
czyli wciąż nie udowodniono... sprawdziło się w 95%... do 100% brakuje... a może teoria wymaga niewielkiej korekty? a może pomiary nie uwzględniło jakiś nieznanych zmiennych w tamtym układzie i stąd tylko pokrycie w 95%..
zeNON
rok temu
A teraz cała tzw. nauka będzie szukała dowodów na potwierdzenie wymysłów jakiegoś tam Ajnsztajna. I tak od prawie stu lat... Gdyby któryś zaprzeczył, huzia, za łeb go i won! W sumie, nic nowego. W historii było bardzo wiele ugruntowanych poglądów nieomylnych ponoć naukowców, które na długie lata blokowały rozwój nauki. Kto próbował posąg nieomylnego poruszyć, zaraz spotykał się z ostracyzmem, nienawiścią albo przynajmniej politowaniem i był na długie lata przegrany.
hahahah
rok temu
kuzwa, zajmijcie sie covidem, teraz kazdy madry a covid szaleje, gdzie ta inteligencja?
jak ZWYKLE
rok temu
Teoria jest zbiorem hipotez dopóki nie zostanie zastąpiona przez NIEPODWAŻALNE prawa. I tak włąśnie jest z teorią cwanego Albercika oraz z teorią ewolucji.
kotka
rok temu
Einstein jest nikim przy T E S L I.
ad vocem
rok temu
Po pierwsze:- "Kto wierzy żydowi sam sobie szkodzi".Jakieś pytania?
bEKwTIwH
Xxxx
rok temu
Bzdury
Gall
rok temu
Ten pan Einstein to jednak mądra głowa, pomimo różnych problemów "naukowych" w szkole. Wcześniejsze odkrycia były zbyt śmiałe jak na czasy Galileusza. Ot, zbyt silny nacisk kościoła i inkwizycja.
Jules Henri P...
rok temu
Po 1. Teoria Einsteina nie jest Einsteina ! zwykły żydowski złodziej z biura patentowego !
profesor
rok temu
>Średniowieczny prekursor nowożytnej fizyki...< - siadaj pała!
Lech11
rok temu
Ależ tu dużo geniuszy ! Internet to możliwość paplaniny dla tępawych niedouków .
kolo
rok temu
Ja na tej teorii zdałem studia fizyczne. Zawsze trzeba mieć jakiś punkt wyjścia. Tak było z budową atomu dopóki Bohr się tym nie zajął. Nie jaki Lem mówił, zajmijcie się Ziemią bo to nasz początek i koniec.
bEKwTIxj
bEKwTIwq
bEKwTIxq
bEKwTIxr