bCZfxlJw
bCZfxlJA
bCZfxlJE
programy
kategorie
bCZfxlJx

Historyczne odkrycie w Niemodlinie

W kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie dokonano sensacyjnego odkrycia. Eksperci od lat prowadzą w świątyni prace konserwatorskie. Jednak dopiero w kwietniu 2020 r. udało się trafić na niezwykłe malowidła z łacińskimi inskrypcjami. Napisany łacińską minuskułą wiersz odczytał dr Jacek Witkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Odkryte epitafium dotyczyło zmarłego 13 września 1314 roku budowniczego kościoła - Ekharta. Odkrycia najstarszego epitafium inskrypcyjnego na terenie Polski, dokonali konserwatorzy pracując przy renowacji ołtarza. Ale to nie jedyne odkrycie, bowiem obok znajdują się odkryte wcześniej inne napisy w łacinie. Obecnie trwają prace konserwatorskie odkrytych reliktów i dokumentacja, której wyniki poznamy do końca roku.

281 reakcji
208
43
30
Podziel się
Komentarze (30)
01-06-2020
Wikipedia
Parafia powstała około 1228 roku i obejmowała wtedy 26 okolicznych wsi. Pierwszym znanym z nazwiska proboszczem parafii był Eccehard, wymieniony w dokumencie z 1290 roku....Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (30)
bCZfxlJJ
KOMENTARZE
(30)
Wikipedia
4 miesiące temu
Parafia powstała około 1228 roku i obejmowała wtedy 26 okolicznych wsi. Pierwszym znanym z nazwiska proboszczem parafii był Eccehard, wymieniony w dokumencie z 1290 roku. W latach 1389–1810 w Niemodlinie istniała Kapituła Kolegiacka.
kiki
4 miesiące temu
tytul na glownej stronie" NAGLE dokonali sensacyjnego odkrycia" ???? NAGLE panie redaktorze , to pan moze ........!!!!!
historia Pols...
4 miesiące temu
Historia tych ziem, osadnictwa na nich, liczy wiele tysięcy lat. Od ok. 600 do dziś - Słowianie (od ok. 1300 - pełno Niemców), wcześniej przez tysiąc lat - Wandalowie, wcześniej przez tysiąc lat - "kultura łużycka" (nikt nie wie kto to był, na pewno nie Germanie, na pewno nie Słowianie), a wcześniej - przez 10.000 lat - nic nie wiemy kto tu mieszkał. Jedno pewne - w tej części Europy wszyscy jesteśmy genetycznie i rasowo wymieszani. A obecnie mówimy po polsku. A co będzie za tysiąc lat?
bCZfxlKb
Najnowsze komentarze (30)
zawiedziony
4 miesiące temu
A już myślałem że jakieś kasety pedofilskie batmanów .
BENEK
4 miesiące temu
Bardzo ładnie że odkryto napisy,ale to nam Słowianom znad Wisły niczemu nie służy ,my potrzebujemy tego co nam zrabowali Czesi , Niemcy , Szwedzi i inne nacje a nie pozostawione napisy ,malowidła ,nam potrzeba skrzyń srebra ,złota ,zbiorów koronacyjnych ,wystrojów pałacowych i zamkowych ,to co odkryto to magia kościelna .
Chcę być woln...
4 miesiące temu
Może dokopią się wierzeń gdzie Żydów i hebrai nie czcili bo to już jest skandal z katolikami grzeszni jak diabły i agresywni w monitoringach to ich śladowo widać a myślą że nie i wiedza na nas jak kat
Adam
4 miesiące temu
A śladów Jezusa nie odnalezli ?
Tylko pyta m
4 miesiące temu
Czy wtedy też krzywdzili dzieci?
historia
4 miesiące temu
W tym czasie jeszcze o Polsce nie było mowy pisarczyku o Germanach tak
do bóg z nami
4 miesiące temu
Raczej przodków niemieckich ,musisz dużo jeszcze czytać
mirek
4 miesiące temu
Nie na terenie polski ale na terenie śląska
bCZfxlJT
No
4 miesiące temu
Gołota z Watykanu najechala Polskę i uczą dzieci historii od niby chrztu .jeden młotek się ochrzcil a resztę jak tego nie zrobisz to głowa od miecza poleci.ot i cała tajemnica wiary katolickiej
wierzący
4 miesiące temu
Ja wierzę w Wielkiego Zielonego Ogóra, stworzyciel świata, syna Wielkiego Kalafiora i Pietruchy Zawsze Dziewicy.
organista
4 miesiące temu
W wielu światyniach jest tyle bogactwa o którym nam się nie śni
Jo
4 miesiące temu
Czy to jest na Oposzczyźnie (gdzieś pomiedzy Rzeszowszczyzną i Wileńszczyzną)? Czy moze na Śląąąąsku (tfu) Opolskim? I jak na PraPolskich ziemiach jakiś budowniczy mógł się nazywać Erkracht a może Erich???? To był MŚCISŁAW KOŁODZIEJ!!!!
OłtarZ
4 miesiące temu
Ja po kupnie używanego mieszkania podczas malowania ścian odkryłem resztki starej tapety o nieokreślonym worze ! SENSACJA !!!
janko polak
4 miesiące temu
A watykańczycy za naszej Ojczyzny pieniadze robia sobie remont .Polacy jesteście nieuleczalnie chorzy na ,,watykanozę,, Wstańcie z kolan oni są obrzydliwie bogaci
bCZfxlKv
bCZfxlJC
bCZfxlKC
bCZfxlKD