bCXzfLBw
bCXzfLBA
bCXzfLBE
programy
kategorie
bCXzfLBx

Hołownia kluczem do wygranej. Kto przejmie jego elektorat?

- Wyborcy mają do wyboru głosować na Rafała Trzaskowskiego albo nie głosować wcale - tak o elektoracie Szymona Hołowni mówi w programie wyborczym Wirtualnej Polski Hanna Gronkiewicz-Waltz. Była prezydent Warszawy podkreśla, że Hołownia ma wiele punktów programowych stycznych z Rafałem Trzaskowskim. - Choćby kwestia tzw. Zielonego ładu Unii Europejskiej, czyli nacisku na ekologię. Szymon Hołownia jako jedyny wyartykułował poparcie dla tego aspektu - podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Poprzedniczka Rafała Trzaskowskiego w warszawskim ratuszu zwraca uwagę, że rola prezydenta jest kluczowa dla ustroju państwa. To on ma dużo do powiedzenia przy nominacjach prezesa NBP czy wielu ważnych sądów.

Tranksrypcja:Pani prezydent jak pani słucha Szymona Hołowni to nie ma pan...
rozwiń
Bo skoro Szymon jednak gra na siebie, to może powiedzieć nie, nie będę podawał ręki Trzaskowskiemu, nie będę go wspierał.
Nie, myślę, że Janusz zadeklarował, że nie nie wesprze Andrzeja Dudy. Więc tu jedna deklaracja już padła, którą usłyszałam tutaj właśnie po wyborach w innej stacji.
Więc wiadomo, że ma to, co powiedziałam - do wyboru mają tylko jego wyborcy to, aby zagłosować na Rafała Trzaskowskiego, albo żeby nie zagłosować na nikogo.
To wyraźnie widać. To też tworzy ruch, obywatelskość - akurat jest bardzo pozytywne. Bo u nas ciągle jest mało osób jednak aktywnych.
I polityka czy też udział w życiu społecznym powiedzieć, że jest mało, że tak bym powiedziała ciągle atrakcyjny dla wielu osób.
Także tu akurat należy odczytywać pozytywnie. Myślę też, że trzeba by ten jego postulat o tym, że po pierwsze zieloność. Czyli, że tak powiem to, co robią partie zielonych.
To co dzisiaj się mówi o klimacie. Akurat jestem przewodniczącą w Brukseli tej powiedziałabym - oni to nazwali tak szumnie: misji do spraw neutralności klimatycznej i inteligentnych miast.
To jest oczywiście bardzo ważne. Ten Green Deer, czyli ład zielony, europejski będzie jednym z najważniejszych. Z tego też będą określone środki.
Wyraźnie tylko Szymon Hołownia - powiedzmy sobie szczerze, to wyartykułował dzisiaj akurat. Jednym słowem myślę, że jest dużo wspólnych rzeczy.
Trzeba z pewną pokorą zabiegać o poparcie elektoratu innych kandydatów. Oczywiście z szacunkiem ich traktować.
Ich pierwszy wybór był inny, mieli do tego prawo - tak jest w każdej demokracji.
Pani profesor, to ostatnie pytanie, ostatni wątek. A może Rafał Trzaskowski miałby wyższy wynik, gdyby nie fakt, że swój program wyborczy, program gospodarczy pokazał zaledwie na jeden dzień przed ciszą wyborczą.
Przez większość kampanii nie było tego programu. Wie pan, mi się wydaje, że on jeździł po różnych miastach - bardzo dużo zresztą jeździł po miejscowościach, a nie tylko miastach.
I ten program wcześniej mówił. Także ja tutaj dużo nowego się nie dowiedziałam z tego programu już - powiedzmy sobie szczerze - pisanego.
Natomiast prezydent ma pewne ograniczone możliwości. Ja się trochę dziwię, że żaden z kandydatów nie podkreślał tego, że prezydent powołuje, wnioskuje o prezesa NBP.
Ma kontrasygnatę przy wiceprezesach NBP, że powołuje prezesa Sądu Najwyższego - co w tej chwili zostało zrobione.
Prezesa NSA, że ma bardzo duże prerogatywy, takie kontrasygnaty w stosunku do rządu. Jak nie da kontrasygnaty to on nie może nic zrobić.
Więc jednym słowem, jest to bardzo ważna pozycja ustrojowa. Jakie teraz organy wspomniałam? Organy niezależne. Czy to Narodowy Bank Polski, czy to organy sądowe - to jest ta trzecia władza.
I tu prezydent ma dużo większą możliwość, dużo większe pole do popisu, niż w przypadku obiecania, że będą, powiedziałam, jakieś fundusze.
13 reakcji
7
6
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

bCXzfLBJ
KOMENTARZE
(0)
bCXzfLCv
bCXzfLBC
bCXzfLCC
bCXzfLCD