bFHrAmSs
bFHrAmSw
bFHrAmSA
programy
kategorie
bFHrAmSt

Jedną decyzją pozbawił Polskę milionów. Protestował nawet Bierut

Plan Marshalla, czyli pomoc finansowa USA dla powojennej Europy, była błogosławieństwem dla wielu krajów. Niestety, jedna decyzja Stalina przekreśliła szanse Polski na finansową pomoc. Portal WielkaHistoria.pl przyjrzał się genezie tej decyzji. Plan Marshalla ogłoszono w 1947 r. Rząd USA przeznaczył na pomoc ponad 13 miliardów dolarów. Materiał powstał w oparciu o tekst opublikowany na łamach portalu WielkaHistoria.pl. Chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Plan Marshalla a Polska. Ile miliardów dolarów straciliśmy?.

237 reakcji
51
86
100
Podziel się
Komentarze (100)
28-02-2020
Jozef
Przez trzy dekady potrafili w ramach wolności zniszczyć i sprzedać wszystko co Polacy za tej znienawidzonej komuny pobudowali. Tera im przydałby się ten plan Marshalla...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (100)

Programy Wirtualnej Polski

bFHrAmSF
KOMENTARZE
(100)
Jozef
2 lata temu
Przez trzy dekady potrafili w ramach wolności zniszczyć i sprzedać wszystko co Polacy za tej znienawidzonej komuny pobudowali. Tera im przydałby się ten plan Marshalla gdyż nie ma już co sprzedać.
Valdemort
2 lata temu
skąd ta informacja, że sam Bierut protestował? pewnie tak, jak Duda wobec Kaczyńskiego.
ręce opadają
2 lata temu
To co powyżej, to typowy przykład obecnej pisowskiej propagandy i to w bardzo prymitywnym stylu - na zasadzie, że wszystkie koty są czarne ale ich białe,
bFHrAmSX
Fretka
2 lata temu
Co za historyczna głupota. Stalin owszem z Churchillem i Trumanem podzielili na nowo świat po II wojnie światowej. I tu jego rola się skończyła. Amerykanie jako jedyne państwo na świecie zarobiło na wojnie i to bajoński majątek. Większość majątku Europy w trakcie II wojny światowej zostało przetransferowane za ocean dzięki czemu w USA znalazło się 2/3 światowego majątku. Owszem hitlerowcy skonfiskowali olbrzymi majątek odbierając pieniądze głównie Żydom kierowanym do obozów koncentracyjnych. W zdecydowanej większości majątek ten w postaci depozytów pieniężnych i kosztowności trafił po 50% do Banku Szwajcarskiego i do Banku Watykańskiego. Ale w tym przypadku chodziło o tych biedniejszych ludzi. Najbogatsi wyjechali za ocean z majątkiem. Ta makabrycznie bogata Ameryka potrzebowała i rynku zbytu dla swoich towarów i ekonomicznego podporządkowania wielu państw. Plan Marshalla służył właśnie temu. Wyzwolona spod niemieckiej okupacji Polska znalazła się w strefie wpływów rosyjskich czyli tej, z którą Amerykanie walczyli, a na pewno nie pomagali. A Stalin nie miał tu już nic do powiedzenia.
Zaraz zostanę
2 lata temu
zminusowany, ale Marshalla należałoby postawić w jednym szeregu z Ribbentropem i Mołotowem. Po wojnie był największym na zachodzie orędownikiem kolejnego rozbioru Polski. Ten pan chciał aby Polska miała wschodnie granice już powojenne, ale zachodnie jeszcze przedwojenne :-( Nie wiem, czemu przy okazji omawiania "Planu Marshalla", zawsze pomija się kwestię nastawienia tego lobbysty do "Ziem Odzyskanych" i do Polski jako takiej.
Najnowsze komentarze (100)
Twój nick
2 lata temu
jak zwykle robicie ludziom wode z mózgu!!! - Nie macie żadnej informacji ile z tych funduszów dostała by Polska - miliardy to pobożne życzenia. wystarczy poczytac wikipedię a tam stoi jak byk - Podział funduszy Mapa Europy w czasie zimnej wojny, ukazująca kraje, które otrzymały pomoc w ramach planu Marshalla. Niebieskie słupki wskazują względny rozmiar pomocy udzielonej danemu krajowi. Pomoc udzielona w ramach planu Marshalla została podzielona pomiędzy uczestniczące kraje w przybliżeniu per capita. Większa pomoc została udzielona krajom najbardziej uprzemysłowionym, ponieważ przeważało przekonanie, że ich odbudowa była niezbędna do ogólnego odrodzenia Europy. Większa pomoc per capita została skierowana również w stronę aliantów, a mniejsza dla państw Osi lub neutralnych. Poniższa tabela przedstawia wartości podane w The Marshall Plan: Fifty Years After[79]. Nie ma konsensusu co do dokładnych wielkości, ponieważ naukowcy różnią się w ocenie, które elementy amerykańskiej pomocy w tym okresie były częścią planu Marshalla. - może propagandyści uważają Polskę za supermocarstwo. Ale jak wszyscy wiemy - Polska to kompletna ruina gospodarcza a opowiadanie bredni o rozwijaniu sie gospodarki w czasach II RP to zwykła polityczna bajka. Po prostu w Polsce po II wojnie światowej nie było czego odbudowywać. Śląsk nie został zniszczony. Większość zakładów wywieźli jak nie Niemcy to Rosjanie. I tak porównując gospodarkę Niemiec która pomimo zniszczeń II wojny światowej to było mocarstwo gospodarcze. I to oni dostali kasiorę na odbudowę tego co wymagało tylko naprawy lub wymiany, a nie budowania gospodarki od zera. Ale jak przystało na prawicowych maniaków wszędzie widza miliardy obietnic bez pokrycia. Bo z Polską zarówno w czasach II RP ani Polska III RP nikt specjalnie się nie liczy i traktuje Polskę jak III świat - wydoić wycisnąć, przeżuć i wypluć. Żadne zaklęcia tego nie zmienią.
a,a
2 lata temu
Dobrze że po wojnie PRL nie połaszczyli się na pożyczkę z USA bo dzisiaj byli byśmy kolonią USA
przykre
2 lata temu
Komuniści byli dumni a solidarnościowcy to dziady, nawet dróg by nie zbudowali gdyby nie jałmużna od UE.
zawislak
2 lata temu
Przeciez ta dobra Ameryka moze nas wesprzec i teraz.A tymczasem uchwalili 447
wwww
2 lata temu
to było ponad 70 lat temu !!!!teraz jest tak że mamy cały czas podwyżki cen towarów o dużo % ale olej potaniał tak powiedział nasz obecny Perzydent
oszystwo
2 lata temu
Ale napisz prawdę jeśli byśmy wzięli ten kredyt to ile musielibyśmy oddać tych srebrników ameryce .??
emeryt
2 lata temu
Mój ojciec z planu Marshalla dostał piękną klacz. To nie prawda ze Polska nie przyjmowała pomocy.
riki
2 lata temu