bDAUmRVM
bDAUmRVQ
bDAUmRVU
programy
kategorie
bDAUmRVN

Jest decyzja SN ws. dezubekizacji. Prof. Łętowska: krok w dobrą stronę

W środę Sąd Najwyższy zdecydował ws. dezubekizacji. Zdaniem sędziów SN nie wolno poddawać dezubekizacji osoby tylko i wyłącznie na podstawie jej przynależności partyjnej z czasów PRL. Jak tłumaczy Sąd Najwyższy, sam fakt przynależności do danej formacji nie jest wystarczający do stwierdzenia, że dana osoba służyła totalitarnemu państwu. Kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa określone w ustawie powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym także indywidualnych czynów pod względem naruszenia praw człowieka. - To krok w dobrą stronę o tyle, że mieliśmy do czynienia z sytuacją zamrożenia spraw związanych ze wspomnianą kategorią emerytur - komentowała w programie Newsroom WP prof. Ewa Łętowska, były rzecznik praw obywatelskich, sędzia NSA i Trybunału Konstytucyjnego. - Wątpliwości, które zostały podniesione przez SN, były podnoszone w postępowaniach dotyczących konkretnych osób. Jeden z sądów skierował sprawę do Trybunału...

rozwiń
Tranksrypcja:Pani profesor i informacja najświeższa z dziś również Sąd Na...
rozwiń
Kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa nie powinno być stosowane automatycznie po przekazaniu takiej informacji przez IPN, ale na podstawie wszystkich okoliczności sprawy.
W tym na podstawie weryfikacji indywidualnych czynów. Czy ten wyrok to krok w dobrą stronę?
Ja to od pani się w tej chwili dowiaduję, bo wiem, że miała być ta sprawa rozpatrzona, ale ja nie wiem, jak to wszystko przebiegało.
Znów - przecież no, bez tego co tam powiedziane i uzasadnienia, niech pani nie oczekuje, że ja to będę to komentowała.
Natomiast oczywiście, w dobrą stronę krok o tyle, że myśmy mieli do czynienia z sytuacją zamrożenia spraw związanych ze wspomnianą kategorią emerytur.
Dlatego, że wątpliwości - te, o których pani wspomniała, które zostały w tej chwili podniesione przez Sąd Najwyższy były podnoszone w postępowaniach dotyczących konkretnych osób.
I jeden z sądów miał wątpliwości, skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego - tam ta sprawa się przepraszam bardzo zamrażała skutecznie przez dłuższy czas i nadal się mrozi jeszcze.
Miała już być rozpatrzona, ale nadal się zamraża. No więc w związku z tym to spowodowało, że poszczególne decyzje dotyczące konkretnych osób nie mogły być rozpatrywane w postępowaniu tym dotyczącym kontroli decyzji, czy ewentualnie odwołań.
Jeżeli wobec, w tego w tej chwili Sąd Najwyższy przełamał impas, bo powiedział, co ma być robione, to oczywiście jest krok w dobrą stronę.
188 reakcji
151
37
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

bDAUmRVZ
KOMENTARZE
(0)
bDAUmRWL
bDAUmRVS
bDAUmRWS
bDAUmRWT