programy
kategorie

Jeziora w Turcji wysychają. Wszystko przez zmiany klimatu

Jezioro Tuz jest drugim co do wielkości jeziorem Turcji, atrakcją turystyczną i domem dla kilku gatunków ptaków. W tym roku akwen o powierzchni 1665 kilometrów kwadratowych całkowicie się cofnął. Eksperci twierdzą, że jezioro w środkowej Turcji jest ofiarą suszy wywołanej zmianami klimatycznymi. Do tego dochodzi wieloletnia niewłaściwa polityka rolna, która wyczerpała podziemne wody jeziora. Duża część dna jeziora wyschła i popękała. W kilku innych jeziorach w Turcji woda wyschła w podobny sposób lub zaobserwowano, że wody opadły do alarmującego poziomu, na co wpływ ma kombinacja opadów i niezrównoważonych praktyk nawadniania. Badanie oparte na zdjęciach satelitarnych przeprowadzonych przez Uniwersytet Ege w prowincji Izmir sugeruje, że poziom wód w jeziorze Tuz zaczął spadać od 2000 roku. W tym roku wody całkowicie ustąpiły z powodu rosnących temperatur, wzmożonego parowania i niewystarczających opadów.

95 reakcji
11
28
56
Podziel się
Komentarze (56)
28-10-2021
XD.
1960 - za 10 lat braknie ropy 1970 - za 10 lat następna epoka lodowcowa 1980 - za 10 lat kwaśne deszcze zniszczą wszystkie uprawy 1990 - za 10 lat warstwa ozonowa...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (56)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(56)
XD.
3 lata temu
1960 - za 10 lat braknie ropy 1970 - za 10 lat następna epoka lodowcowa 1980 - za 10 lat kwaśne deszcze zniszczą wszystkie uprawy 1990 - za 10 lat warstwa ozonowa zniknie 2000 - za 10 lat nie będzie żadnych lodowców ŻADNA z tych rzeczy się nie stała, ale każda doprowadziła do powiększenia podatków
mark
3 lata temu
Czerpali wodę zasilającą jezioro do nawadniania upraw i ją wyczerpali. Nie trzeba do tego zmian klimatu
zenek
3 lata temu
Może to wina Turowa ,potrzebna decyzja TSUe
Ania
3 lata temu
Zmiany klimatu były są i będą od dziesiątek lat. Zlodowacenia, później susze itd. Ale ludzie są chciwi i chcą ugrać coś na fałszywie zakłamywanej ekologii. Prochem jesteś i w proch się obrócisz. Co niektórzy to prochy z dużym JA.
gajowy
3 lata temu
Klimat się zmienia i jest to niezaprzeczalny fakt !!! a przyczyną są zmiany ale we wnętrzu naszj MATKI ZIEMI !!
Najnowsze komentarze (56)
Yonnek
3 lata temu
To nie zmiany klimatu tylko przeludnienie i zużycie zasobów. Wszędzie tak jest ale wszedzie robi się na tym tzw zielony biznes.
A to ciekawe
3 lata temu
A moze spuscili wode zeby emihranci nie przyplywali
jku
3 lata temu
'akwen o powierzchni 1665 kilometrów kwadratowych całkowicie się cofnął' ... nie wiem, czy to takie naukowe pojecie, czy tylko taki dziennikarski pseudo ekspertyzm. Brzmi dziwacznie. Woda sie nie cofnela, akwen sie tez nigdzie nie cofnął, bo gdzies by tam z tylu byl, gdyby tak bylo. Po prostu wysechl, lub zniknal z braku wplywajacej wody.
*****Gajosa
3 lata temu
Piękna tradycyjna polska jesień. Jak długo żyję jest tak samo. Bzdury na zmiana klimatu.
leśny Ptyś
3 lata temu
Przecież to słone jezioro. a dookoła tylko tereny rolnicze. wyciągneli wody powierzchniowe to i lustro wody się obniżyło.
Joe Smart
3 lata temu
Prawdopodobnie pobór wody do upraw, przemysłu i użyteczności miejskiej przekroczył granicę dopływu wody do jeziora przez rzeki ( o ile tam jakieś rzeki są ) oraz opady naturalne. Tak stało się z morzem aralskim, gdzie skierowano rzeki dopływowe w innym kierunku. I to cały obraz. Zmiany klimatu chyma nie mają tu nic z tym wspólnego.
piekarz
3 lata temu
Ziemia to ekosystem zamkniety i woda nie znika A tak naprawdę to we wszystkim co złe widzicie zmiany klimatyczne- dość tego! Zmiany były są i będą wystarczy że ze dwa wulkany wybuchną w ciągu roku i te całe wasze teorie biorą w łeb
dzezus
3 lata temu
co ten ich Bóg taki słaby mógłby cud uczynić
Wojtek
3 lata temu
Niech wycinają jeszcze więcej lasów w Polsce to będzie tak samo, głód i smród.
Loki
3 lata temu
Czas inwestować w odsalacze wody morskiej. Turcja ma z 2 stron Morza. $ odsalacze w RPA wystarczają na cały kraj
Dziecko
3 lata temu
Tragedia! Wody gruntowe wszędzie na świecie korzysta się bez żadnej kontroli. Ludzkość jest coraz bliżej swojemu upadkowy i dobrze tak.
Ocieplenie
3 lata temu
Jednego w PiS-owcach nie rozumiem. Boją się kilkuset uchodźców na granicy, zasrywają się ze strachu, bo przez kilka lat nic nie zrobili, żeby granicę zabezpieczyć mimo, ze wszyscy ich ostrzegali przed zagrywkami Putina. A nie zastanawia ich co będzie jak w wyniku globalnego ocieplenia do Europy zacznie się dobijać pół miliarda uchodźców z Indii, pół miliarda z krajów arabskich i jeszcze kilkaset milionów z Afryki. Nie widzą związku między jednym a drugim?
gościnnie
3 lata temu
ponownie zapytam siebie , po jakiego rzeki wpływają do mórz gromadzić wodę w jeziorach polderach i na sacharze , singapur może gromadzić deszczówkę a świat nie umie , eurokołchoz tylko karać polaków umie
gwito
3 lata temu
Rosnaca populacja ludzi na swiecie sprawia ze zasoby kurcza sie w ekspresowym tempie .Trzeba wyzywic wiecej ludzi a uprawy musza byc coraz bardzie zautomatyzowane i wydajne wiec zuzycie wody stale rosnie. Do tego rosnaca srednia temperatura (fakt) bez wchodzenia w dyskusje nt genezy. Faktem jest ze dostep do wody bedzie kluczowym problemem obszarow Polnocnej Afryki, Poludniowej Europy i Bliskiego Wschodu...