bCOrCsFw
bCOrCsFA
bCOrCsFE
programy
kategorie
bCOrCsFx

Kiedy zwrot podatku? "Im wcześniej się rozliczymy, tym szybszy zwrot"

- Maksymalny czas zwrotu nadpłaconego podatku to 45 dni dla rozliczeń elektronicznych - mówi w programie "Money. To Się Liczy" Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów. Jak jednak dodaje, w wielu przypadkach dzieje się to znacznie szybciej. - Oczywiście to zależy od tego, kiedy złożymy zeznanie podatkowe. Jeśli zrobimy to na ostatnią chwilę, to na pieniądze poczekamy dłużej - tłumaczy przedstawiciel resortu.

Tranksrypcja:Jeżeli rozliczę się w pierwszym możliwym terminie i wychodzi...
rozwiń
Zwroty ruszają szybko. My je liczymy od 15 lutego, czyli 15 lutego, to jest ta najbliższa sobota, wtedy będzie też już funkcjonował system twój e-PIT.
I będzie uwzględniał nasze informacje o dochodach za rok 2019. Od poprzedniego roku ten czas oczekiwania jest skrócony, ale to dotyczy tylko i wyłącznie zeznań elektronicznych.
Niegdyś to było tak, że 3 miesiące bez względu na to, czy składaliśmy papierowo, czy elektronicznie. Natomiast w ubiegłym roku skróciliśmy o połowę ten czas.
Jeżeli chodzi o zeznania elektroniczne. I to już nawet 45 dni, to jest czas maksymalny. Dzieje się to często zdecydowanie szybciej.
Urzędy Skarbowe po prostu w ciągu 45 dni od złożenia takiej deklaracji elektronicznej, muszą nam zwrot skierować na konto. A zwykle robią to? W tydzień? Dwa, trzy tygodnie?
Trudno tak generalizować. Rozumiem, że zależy od Urzędu Skarbowego i jego wielkości. To też i też zależy od okresu, w którym się rozliczamy.
Bo proszę pamiętać, że jeśli się rozliczymy na ostatni dzwonek, czyli pod koniec kwietnia, to wtedy tych zeznań jest naprawdę dużo.
Tej pracy urzędników jest naprawdę bardzo bardzo dużo. No i ten czas może wtedy sięgać do tych granic maksymalnych.
I błędy z poprzedniego roku zostają już naprawione? To znaczy po pierwsze system nie padnie w pierwszych godzinach funkcjonowania.
Mieliśmy też historię związaną z bezpieczeństwem logowania, którą zmienialiście. Faktycznie pojawiały się te różne wyliczenia, zmieniały się - Polacy nie do końca wiedzieli dlaczego.
Ale to właśnie dlatego, że przychodziły jakieś deklaracje od pracodawców. To wszystko jest już naprawione? Nie będzie powtórki?
Wiedziałam, że to pytanie padnie - tak. Przede wszystkim system twój e-PIT cały czas o tym mówimy, że to jest naprawdę absolutna rewolucja w podatkach.
I to w skali nie tylko naszego kraju, ale oczywiście także europejskiej, a sygnały są, że także i światowej - więc my się oczywiście cały czas uczymy, natomiast rzecz jasna, kwestia związana z systemem.
Tutaj nie powinno być absolutnie żadnych problemów. W ubiegłym roku faktycznie ten pierwszy dzień funkcjonowania usługi sprawił, że naprawdę wyjątkowo duża liczba osób w jednym czasie chciała się do tej usługi dostać.
Zobaczyć, czy to wszystko działa. I były pewne problemy przez kilka godzin, czy może kilkanaście godzin, tak? Natomiast w tym momencie te nasze moce obliczeniowe są na tyle przygotowane, że...
Że gdyby wszyscy Polacy chcieli się szybko rozliczyć, odzyskać swój nadpłacony podatek, to są w stanie to zrobić. Tak, jak najbardziej. Dobrze, a system będzie uwzględniał zerową stawkę PIT dla młodych?
To też jest już wgrane? Tak, oczywiście. To też będzie wszystko uwzględnione. Tutaj trzeba pamiętać o tym, że jeśli młoda osoba w ubiegłym roku otrzymywała wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, bądź zlecenie.
I to wynagrodzenie nie przekroczyło tego progu 35 tysięcy złotych, a ponadto ta osoba pracowała tylko na przykład od sierpnia do grudnia.
Kiedy ta ulga obowiązywała i nie ma innych dochodów, to nie musi składać PIT-u. Więc to jest też istotne. O tym też pamiętajmy.
36 reakcji
8
28
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

bCOrCsFJ
Napisz komentarz
bCOrCsGv
bCOrCsFC
bCOrCsGC
bCOrCsGD