programy
kategorie

Kontrowersyjny film z polskim wątkiem w Yad Vashem. Marcin Horała: to manipulacja

W Yad Vashem wyświetlono film prezentujący antysemickie incydenty z całego świata. Wśród nich znalazł się incydent z Wrocławia. - To manipulacja. Jakaś pojedyncza osoba, która w karygodnym incydencie spaliła kukłę Żyda, poniosła za to odpowiedzialność, została skazana. Taki jednostkowy przypadek mógłby się zdarzyć w każdym państwie na świecie - komentował wiceminister Marcin Horała (PiS) w programie "Tłit". Pytany o ew. pozew, odparł: "To była tylko migawka w filmie. Nie wiem, czy warto to nagłaśniać i nadawać temu specjalną rangę. Ale dostrzec manipulację warto. Pokazywanie Polski jako kraju szczególnie antysemickiego to kłamstwo".

Tranksrypcja:A grubo pan się nie zgadza z tym, że takie zdjęcia z Polski:...
rozwiń
Jest to oczywiście manipulacja. Znaczy, po pierwsze to są dwa zupełnie różne sprawy, incydenty.
Jakaś pojedyncza osoba, która absolutnie karygodnym incydencie właśnie spaliła kukłę żyda, zresztą poniosła za to odpowiedzialność.
Została skazana przez polski sąd. Poniosła za to karę. No taki jednostkowy przypadek mógłby się zdarzyć w każdym państwie na świecie.
No tak, ale Marsz Niepodległości co roku maszeruje. Tak jest. Nawet raz szedł na czele tego marszu prezydent Andrzej Duda.
I nie maszeruje pod hasłami antysemickimi i nie jest to marsz antysemicki w swojej istocie.
Czyli co? Powinien być pozew, że Marsz Niepodległości jest źle wykorzystywany? Ja nie wiem, czy warto, no bo to tylko była migawka w filmie.
Nie wiem, czy warto nagłaśniać i nadawać specjalną rangę temu. Ale dostrzec tego rodzaju manipulację warto. I ona oczywiście jest manipulacją.
I pokazywanie Polski w jakimkolwiek kontekście, jako kraju szczególnie antysemickiego obecnie na świecie, to jest po prostu kłamstwo.
Jeżeli spojrzymy na takie twarde dane. Na przykład ile synagog zostało spalonych.
Ile osób, które w sposób widoczny na przykład w tradycyjnym stroju żydowskim zostało pobitych na ulicy.
To oczywiście przodują w tym państwa zachodniej Europy. Dlatego, że mają sporą mniejszość muzułmańską.
Akurat część ludności muzułmańskiej ma bardzo negatywne emocje w stosunku do żydów. W Polakach takiej emocji nie ma.
1 reakcja
0
1
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)