programy
kategorie

Koronawirus a pożyczki. UOKiK za obniżeniem pozaodsetkowych kosztów

UOKiK przygotował specjalne przepisy do tarczy antykryzysowej, które pozwolą Polakom uniknąć pętli zadłużenia. - Naszym postulatem jest obniżenie kosztów pozaodsetkowych do 1/5. Przy produktach do 30 dni byłoby to 5 proc., a nie 26 proc. Powyżej 30 dni te koszty pozaodsetkowe mogłyby rosnąć od 15 do 21 proc. w skali roku - powiedział w specjalnym wydaniu programu "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Dla przykładu, pożyczka 30-dniowa na 1000 zł - trzeba oddać 1250 zł, a po wprowadzeniu zmian proponowanych przez UOKiK byłoby to już 1050 zł. - Chcemy, żeby konsumenci nie wpadli w pułapkę zadłużenia w momencie, gdy ich zarobki spadają. To jest podstawowa przesłanka - dodał Chróstny.

Tranksrypcja:Pan na Twitterze, ale także na stronie internetowej UOKiK-u ...
rozwiń
I w związku z tym planujecie ograniczyć kwoty odsetkowe przy kredytach konsumenckich. Jak dokładnie wygląda ta propozycja?
Propozycja, którą przedstawiliśmy nie dotyczy kosztów odsetkowych, ale właśnie kosztów poza odsetkowych.
I dotyczy produktów, które są oferowane w ramach ustawy o kredycie konsumenckim. A są to nie tylko kredyty konsumenckie, ale także pożyczki.
I tutaj proszę zauważyć, że mówimy nie tylko (...). Ja przerwę na sekundę. Kredyty konsumenckie, czyli te najczęściej, które zaciągamy w banku.
Pożyczki to najczęściej te, które zaciągamy od firm, które bankami nie są.
Bardzo często tak. Jaki jest tutaj układ odnośnie tego, kto rzeczywiście te produkty oferuje. Pożyczki również oferują naturalnie banki.
Ale rzeczywiście jest tak, że jeżeli mówimy czy to o bankach, czy przede wszystkim o firmach pożyczkowych, to tutaj koszty poza odsetkowe stanowią dominującą pozycję struktury kosztów, jaką płaci konsument.
A zatem jeżeli mówimy na przykład o pożyczce w kwocie tysiąca złotych, zawieranej na okres 7-15 dni, to tutaj proszę zauważyć, że te koszty do 30 dni właściwe.
Koszty poza odsetkowe mogą wynosić prawie 26%. Przy czym oprocentowanie w obecnych warunkach to jest 9%-10%.
Więc tutaj pamiętajmy o tym, że my mówimy o tej sytuacji, gdy koszty poza odsetkowe są tym mechanizmem, który dostarcza największych korzyści dochodów.
I naszym postulatem jest zmniejszenie ich do jednej piątej. Czyli przy produktach do 30 dni 5%, a nie 26%.
A powyżej 30 dni te koszty poza odsetkowe mogłyby rosnąć od 15% do 21% w skali roku, ale nie więcej niż 45%, jeżeli chodzi o produkt na dłuższy okres.
Dużo tych cyferek, ja uproszczę. Bardzo ciekawa wasza infografika. 30 dni pożyczka na tysiąc złotych normalnie trzeba byłoby zapłacić za taką pożyczkę 275 złotych.
Czyli te koszty by rosły do 1275 złotych. Po waszej propozycji to będzie jedynie 1155 złotych.
Jeżeli mówimy o pożyczce na tysiąc złotych, to koszty poza odsetkowe na chwilę obecną to jest 250 złotych. Po naszej propozycji to będzie 50 złotych.
Pewnie te 25 złotych to jest dodatkowe odsetki. I to ten koszt odsetkowy już stricte.
Przy krótkim okresie na przykład przy 7 dniach, to jest około 2 złotych. Więc to z punku widzenia obciążenia dla konsumenta nie jest pozycja istotna.
Natomiast pamiętajmy o tym, że bardzo często ten produkt jest rolowany - niekoniecznie w tej samej instytucji, ale na przykład po 7-15 dniach w kolejnej.
I ponownie te koszty są pobierane. Zależy nam na tym, żeby w tym przejściowym okresie, bo mówimy o rozwiązaniach tymczasowych na 2-3 miesiące.
Ale zależy nam na tym, żeby konsumenci nie wpadli w pułapkę zadłużenia w sytuacji, gdy ich dochody maleją.
Bądź gdy czasowo rzeczywiście tych dochodów z tytułu braku pracy, zleceń nie uzyskują.
To jest podstawowa przesłanka. Chcemy, żeby rzeczywiście tutaj solidarnie również te firmy tworzące rzeczywiście te produkty finansowe, potrafiły się zachować.
Wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentom. I pozwalając im przetrwać bez perturbacji, bez tej spirali zadłużenia, bez tej pułapki zadłużenia ten trudny okres 2-3 najbliższych miesięcy.
Kiedy rzeczywiście jest nie tylko epidemia, ale jest też ten czas, kiedy te zawirowania na rynku gospodarczym występują.
29 reakcji
20
9
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)