programy
kategorie

Koronawirus. Pakiet antykryzysowy. "Za miesiąc dowiemy się, czy będzie potrzeba nowelizacji budżetu"

- Budżet będzie przyjęty przez Senat w przyszłym tygodniu. Potrzebujemy aktu prawnego, a potem będziemy rozważali nowelizację. Dziś możliwe jest przesuwanie środków, nie ma potrzeby pilnych zmian. Jednak za miesiąc może się okazać, że taka konieczność będzie - mówił w "Money. To się liczy" wiceminister finansów Leszek Skiba. - To nie jest fikcyjny budżet, bo opisuje rzeczywistość na już. Do tego część pakietu antykryzysowego może być finansowana przez fundusze celowe. 25 kwietnia, gdy będą płatności z VAT-u, zobaczymy efekty wynikające z turbulencji - dodał.

Tranksrypcja:Co z budżetem? Budżet aktualnie taki formalny jest. Będzie p...
rozwiń
Więc w związku z tym plan jest taki i o tym też mówił premier, że ten budżet po prostu musi na 2020 zostać przegłosowany w taki sposób, żeby po prostu był jako akt prawny.
Następnie będzie rozważana nowelizacja. Ale proszę zauważyć, że dzisiaj mamy możliwość przesuwania wszystkich środków, które są możliwe w ramach budżetu zarządzania płynnością.
I co oznacza tak naprawdę, że nie ma potrzeby takie pilnej, na już nowelizacji w budżecie i to premier jasno zadeklarował.
Ale oczywiście za miesiąc czy za 2 miesiące może się okazać, że taka konieczność się pojawi.
Panie ministrze, ale to nie oznacza, że przez jakiś czas będziemy mieli fikcyjny budżet? Fikcyjną ustawę budżetową?
Bo doskonale zdajemy sobie sprawę, że wydatki będą większe i wpływy też siłą rzeczy będą mniejsze.
Znaczy skoro jest mniejsza konsumpcja, to będą mniejsze wpływy z VAT-u, mniejsze wpływy z akcyzy. Będą mniejsze wpływy z PIT-u, jeżeli spadną co niektórym pensje.
Więc może od razu siadać do nowego budżetu i nowelizować. A nie czekać na drugi kwartał.
Tak, ale po pierwsze musi pan wiedzieć, to nie jest jakby fikcyjny budżet, tylko to jest jakby prawdziwy, bo on opisuje rzeczywistość na już.
Teraz są pewne oszczędności, które mogą być przesunięte. Po drugie jest tak, że część tego pakietu niekoniecznie musi być finansowana z budżetu.
Są fundusze celowe, gdzie oszczędności mogą być wykorzystane. Te 30 miliardów na inwestycje to nie jest też tak, że to jest wydatek też na już, tak?
Bo pewne decyzje inwestycyjne muszą zapaść później. I też proszę zauważyć, że dopiero legislacja powstaje.
Więc tutaj mówimy o pewnej intencji tutaj, która została skierowana i która zostanie oczywiście wyrażona w akcie prawnym.
Ale niekoniecznie wszystko musi iść przez budżet, to jest pierwsza rzecz. Druga rzecz. Rzeczywiście wydatki na zdrowie to też jest taka możliwość niewydatkowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
W związku z tym do tego czasu jak nie staniemy realnie - proszę zauważyć - jeżeli mamy w marcu trudniejszą sytuację, bo sklepy są zamknięte, wiele usług jest niewykonanych.
No, to w takim razie dopiero 25 kwietnia, gdy będą płatności z VAT-u, zobaczymy skalę właśnie spadku, jeśli chodzi o dochody z VAT-u za marzec.
W związku z tym może być do tego czasu trudno szacować, można powiedzieć, dokładnie poznać efekty tych turbulencji, które wynikają z epidemii - właśnie zamknięcie części sklepów.
I wtedy warto dopiero podejmować decyzje, kiedy realnie stoimy na jakiś konkretnych liczbach.
394 reakcje
222
172
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)