programy
kategorie

Koronawirus. Państwowe spółki gotowe do pomocy

Spółki skarbu państwa angażują się w walkę z pandemią. Czy PZU zaproponuje pakiety upadającym firmom? - To są decyzje, które muszą być podejmowane przez zarządy korporacyjne. Intencja rządu jest taka, aby wychodzić na przeciw oczekiwaniom Polaków. Aktywność państwowych korporacji finansowych jest niezbędna, abyśmy funkcjonowali normalnie - mówił w programie "Tłit" Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Tranksrypcja:Panie premierze, czy ceny na stacjach Orlenu jeszcze pójdą w...
rozwiń
Znaczy to są oczywiście pytania nie do mnie, tylko do organów tej spółki. No, ale to pan jest organem nad tą spółką.
No nie. Ja jestem reprezentantem właściciela. Natomiast spółka ma swoje organy, ma radę nadzorczą, ma zarząd. One podejmują tego typu decyzje.
W żadnym wypadku ja nie mogę tym ręcznie sterować. Natomiast PKN Orlen szczególnie, ale wszystkie spółki Skarbu Państwa, bo to dotyczy również banków państwowych.
Miałem tutaj spotkania z prezesami tych banków, które deklarują również wiele działań, wychodzące naprzeciw oczekiwań ich klientów. Tak jest w każdym obszarze.
Te działania są podejmowane, ponieważ ci prezesi, te organy tych spółek mają również świadomość o takiej społecznej misji tych spółek.
Tego, że działają tutaj w Polsce. Że żyją i funkcjonują dzięki swoim klientom, a tymi klientami są Polacy. I w sytuacji kiedy ich klienci - Polacy, znajdują się w sytuacji niezwykle trudnej.
Wymagającej zrozumienia, wymagającej wsparcia, to również te spółki rozumiejąc to, włączają się właśnie w to wsparcie, szukając różnego rodzaju rozwiązań, które by pomagały dzisiaj przetrwać ten trudny czas.
Dobrze. To w takim razie, skoro pan mówi o tej misyjnej działalności. W każdym przypadku jakiejkolwiek klęski PZU chociażby uruchamia różnego rodzaju pomoce i zabezpieczenia.
Czy w tym wypadku narodowy ubezpieczyciel, jakim jest PZU, będzie miał specjalne pakiety chociażby dla upadających przedsiębiorstw?
Bo z zapisów wynika, że trzeba by się po prostu bardzo długo procesować o takie odszkodowania. Czy będą jakieś szybsze rozwiązania?
Znaczy na pewno też jakby nie mogę odpowiedzieć stuprocentowo na to pana pytanie. Natomiast intencja jest dokładnie taka, jaką wyraziłem.
Nie mogę odpowiedzieć stuprocentowo, bo jak mówię, to są decyzje, które muszą podejmować organy korporacyjne w tych spółkach.
Natomiast intencja wyrażona przede wszystkim przez rząd, przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, którym kieruję.
W stosunku do tych spółek jest właśnie taka, żeby szukać rozwiązań, które dzisiaj będą odpowiadać tej sytuacji, która jest. Które będą wychodzić naprzeciw oczekiwaniom Polaków.
Jestem w stałym kontakcie z prezesami spółek Skarbu Państwa. Organizujemy wideokonferencje, również dzisiaj taka wideokonferencja kolejna będzie.
Gdzie nie tylko będziemy zbierać informacje o tym, czy działalność tych spółek często w obszarze, który jest absolutnie kluczowy dla normalnego funkcjonowania nas wszystkich, bo to są spółki energetyczne, paliwowe.
To są właśnie ogromne korporacje finansowe. One są niezbędne, ich dobre funkcjonowanie jest niezbędne do tego, żebyśmy wszyscy mogli w miarę normalnie w tej sytuacji funkcjonować.
Więc nie tylko będziemy zbierać te raporty, ale również przekazywać właśnie tego typu intencje, o których pan przed chwilą mówił.
I będziemy oczekiwać funduszy oraz tych informacji od spółek, jak na te intencje odpowiadają.
19 reakcji
13
6
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)