bGYuKkPU
bGYuKkPY
bGYuKkQc
programy
kategorie
bGYuKkPV

Koronawirus. Pomoc dla firm. Dlaczego przesunięcia, a nie umorzenia? "I tak dystrybuujemy pieniądze"

- W branżach, które doświadczają małych kłopotów, warto przesunąć płatności tak, aby ulzyć przedsiębiorcom. Tam, gdzie kryzys jest głębszy reagujemy poprzez ochronę pracowników. W ten sposób dajemy przedsiebiorcy pieniądze, a pracownik dalej wykonuje świadczenia. I tak pieniądze ąa dystrybuowane. Chodzi o to, by były kierowane punktowo i efektywnie - mówił w "Money. To się liczy" wiceminister finansów Leszek Skiba.

Tranksrypcja:To jeszcze raz wrócę do tych podatków. Dlaczego przesunięcia...
rozwiń
No, to jest kwestia skali tak naprawdę. Znaczy, pytanie est takie, w jaki sposób dystrybuujemy środki do przedsiębiorców, tak?
Bo w naturalny sposób finanse publiczne to są w konsekwencji podatki płacone przez innych. Więc musimy w racjonalny sposób zarządzać pieniędzmi publicznymi.
W branżach, które doświadczają małych kłopotów, no, to warto przesunąć płatności tak, żeby ulżyć w taki sposób, żeby te podatki nie były płacone teraz, ale mogły być zapłacone w przyszłości.
Tam gdzie kryzys jest głębszy w niektórych przypadkach, to właśnie reagujemy poprzez ochronę pracowników - to jest też niemieckie doświadczenie, tak zwany kurs Arbeit, który bardzo dobrze się sprawdził na niemieckim rynku pracy.
I w ten sposób - można powiedzieć - dajemy przedsiębiorcy pieniądze poprzez to, że ten pracownik dalej jest w pracy, dalej wykonuje świadczenia.
Jeżeli jest to możliwe, ale oczywiście pieniądze są na pokrycie pensji, pochodzą ze strony państwa, szeroko rozumianego.
W związku z tym - można powiedzieć - i tak pieniądze są dystrybuowane. Chodzi o to, żeby były kierowane jak najbardziej punktowo, w najbardziej efektywny sposób.
Bo jeśli zwolnimy wszystkich, to czasami zwolnimy te firmy, które dzisiaj doświadczają bardzo dużego wzrostu popytu.
Są firmy, które sprzedają niektóre środki w sklepie internetowym i tak dalej. No, to jest tak, że są też branże, które korzystają z - oczywiście jest to znikoma część.
Ale warto pamiętać, po prostu chodzi o to, żeby dobrze wycelować pomoc publiczną w tym trudnym momencie.
Panie ministrze to jeszcze jedna kwestia podatkowa. Co z deklaracjami podatkowymi? Terminami dotyczącymi deklaracji? I dla firm, i po prostu dla Polaków.
To jest tak, że jesteśmy w dialogu z przedsiębiorcami. Tym się zajmuje pan minister Sarnowski, ale też Krajowa Administracja Skarbowa.
Na bieżąco podejmowane są decyzje i to będzie właśnie w ustawie pani minister Emilewicz, żeby wiele tych spraw przesunąć.
Rejestr beneficjentów rzeczywistych, ten obowiązek, który zostaw wprowadzony ustawą do zwrotu prania brudnych pieniędzy, to też jest przesunięte.
Szereg zobowiązań. Jest deklaracja, tutaj pan minister Sarnowski zastanawia się nad przesunięciem wprowadzenia matrycy, bo to jest też obowiązek dla przedsiębiorców.
W związku z tym tu jesteśmy otwarci. Tam gdzie jest to potrzebne, jest to kłopot dla przedsiębiorców, żeby właśnie wykonać pewne obowiązki.
Jest pełna deklaracja i akceptacja na to, żeby podjąć taką decyzję. I to w związku z tym wszystkie głosy staramy się słuchać.
Jeżeli ktoś jeszcze oczywiście ma jakiś pomysł, to oczywiście słuchamy.
584 reakcje
23
560
1
Podziel się
bGYuKkPX
Komentarze (1)
19-03-2020
zwykłyRP
Zakazują działać, ale płacić każą (i co z tego, że później jak i tak nie ma z czego). Ta pomoc to ściema pod publikę przed wyborami - zwykli ludzie i tak nie do końca...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (1)

Programy Wirtualnej Polski

bGYuKkQh
KOMENTARZE
(1)
zwykłyRP
3 lata temu
Zakazują działać, ale płacić każą (i co z tego, że później jak i tak nie ma z czego). Ta pomoc to ściema pod publikę przed wyborami - zwykli ludzie i tak nie do końca wiedzą o co chodzi, ale słyszą o pomocy rządu. Ale jak przyjdzie co do czego to niemal z przedsiębiorców nikt nie spełni warunków udzielenia tej pomocy. Ale kto będzie już na to zwracał uwagę.
Najnowsze komentarze (1)
zwykłyRP
3 lata temu
Zakazują działać, ale płacić każą (i co z tego, że później jak i tak nie ma z czego). Ta pomoc to ściema pod publikę przed wyborami - zwykli ludzie i tak nie do końca wiedzą o co chodzi, ale słyszą o pomocy rządu. Ale jak przyjdzie co do czego to niemal z przedsiębiorców nikt nie spełni warunków udzielenia tej pomocy. Ale kto będzie już na to zwracał uwagę.
bGYuKkQT
bGYuKkQa
bGYuKkRa
bGYuKkRb