programy
kategorie

Koronawirus. Przemysław Czarnek niebawem ministrem. Piotr Mueller o zaprzysiężeniu

Koronawirus. Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, że premier Mateusz Morawiecki w ten weekend może skończyć kwarantannę. - Decyzja oczywiście należy do inspektora sanitarnego - powiedział Mueller, wyjaśniając, że szef rządu przejdzie niebawem test. - Pan premier nie ma żadnych objawów i czuje się bardzo dobrze - dodał gość Michała Wróblewskiego. Rzecznik rządu nie wykluczył, że zaprzysiężenie Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki odbędzie się w przyszłym tygodniu. - Z tego co wiem, pan poseł czuje się już dobrze, więc niebawem powinien mieć test sprawdzający - stwierdził Piotr Mueller. Zaznaczył, że termin zaprzysiężenia uzależniony jest od kalendarza prezydenta Andrzeja Dudy. Pytany o kontrowersje związane z możliwością fałszywego wyniku testu byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, rzecznik zapewnił, że służby korzystają z najnowszych preparatów do badań.

Tranksrypcja:Panie ministrze, kilka dni temu Wirtualna Polska ujawniła, ż...
rozwiń
Rozmawiałem z Michałem Dworczykiem, szefem KPRM i on powiedział, że sprawa będzie wyjaśniana.
Czy sprawa została wyjaśniona? Czy wyjaśniło się to, w jaki sposób mogło dojść do zakażenia? Czy minister Łukasz Szumowski został drugi raz zakażony?
Czy może faktycznie w przypadku pierwszego razu, o którym media informowały, doszło do wykonania testu, ale testu fałszywie dodatniego.
Czy panowie - pan premier, pan, być może szef KPRM rozmawialiście z Łukaszem Szumowskim? Co wiadomo w tej sprawie?
W ostatnim czasie ja z panem ministrem nie rozmawiałem. W związku z tym nie posiadam informacji na ten temat konkretnych i zweryfikowanych.
W związku z tym, to co pan wspomniał, to są jedyne w tej chwili możliwości, które mogły mieć miejsce, ale takiej informacji potwierdzonej w tej chwili nie jestem w stanie panu przedstawić.
A jak się czuje pan premier Morawiecki? Jak wygląda kwarantanna pana premiera?
Pan premier nie ma żadnych objawów koronawirusa, czuje się bardzo dobrze. Pozostaje jeszcze w kwarantannie, ale myślę, że w najbliższym czasie będzie miał wykonany już test.
A wiadomo do kiedy, panie ministrze? Pan premier będzie w kwarantannie. Myślę, że to jest kwestia pewnie tego weekendu, kiedy kwarantanna się zakończy, ale to decyzja należy do inspektora sanitarnego.
A macie panowie kontakt bieżący z przyszłym ministrem edukacji, Przemysławem Czarnkiem? Czy zaprzysiężenie pana posła na ministra może odbyć się w przyszłym tygodniu?
Wszystko zależy oczywiście od kalendarza pana prezydenta, ale myślę, że faktycznie przyszły tydzień to jest realna data zaprzysiężenia pana posła Czarnka na ministra edukacji i nauki.
Z tego co wiem, pan poseł się czuje już dobrze, więc pewnie niedługo powinien mieć taki test, który wyjściowo sprawdzi, czy jeszcze jest chory, czy nie. I wtedy będzie mógł być zaprzysiężony.
A czy Polacy mogą mieć pewność, że te wszystkie testy - no, pytam w kontekście sprawy z Łukaszem Szumowskim - że te wszystkie testy są pewne?
Że jeśli wykażą wynik pozytywny, no, to faktycznie odzwierciedla to stan adekwatny danego pacjenta?
Moje pytani. Czy rząd planuje weryfikację tych testów?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że każdy test - jakikolwiek by nie był - ma pewnego rodzaju taką granicę błędu.
To dotyczy badań medycznych, czy dotyczy akredytacji różnego rodzaju innych badań laboratoryjnych.
W związku z tym te gwarancje dotyczące jakości testów dają poszczególne firmy, które je produkują.
My zamawiamy aktualnie testy i realizujemy testy, które są na tym najwyższym poziomie realizacji tych możliwości, jeżeli chodzi o weryfikację zakażenia.
Ale tak jak wspomniałem. Każdy producent na świecie przy testach swoich zawsze daje jakąś minimalną granicę błędu.
0
0
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)