bEggUVIQ
bEggUVIU
bEggUVIY
programy
kategorie
bEggUVIR

Koronawirus w Polsce. Rabiej ostrzega przed jesienią. "Będziemy mieć duży kłopot"

- Przygotowujemy się do tego, sytuacja bardzo nas niepokoi - powiedział w programie "Tłit" Paweł Rabiej o niepokojących doniesieniach na temat epidemii i zapowiedziom niebezpiecznej drugiej fali zachorowań między innymi w Warszawie. - Ostrzegałem, że nienoszenie maseczek i nieprzestrzeganie zaleceń będzie miało niedobre konsekwencje i rzeczywiście ma, bo odnotowujemy w ostatnich tygodniach bardzo dużo nowych zachorowań. To jest efekt wakacji, spotkań towarzyskich, wesel - mówił wiceprezydent stolicy. Powiedział o trzech fazach przygotowań do jesiennej fali zachorowań. - Będziemy mieli duży kłopot, bo będą właściwie dwie pandemie. Z jednej strony COVID-19, a zdrugiej strony grypa. Objawy, ponieważ są podobne, będą mylone. Musimy być gotowi - podkreślił.

Tranksrypcja:Chciałbym zacząć od pytania, czy Warszawa jest gotowa na dru...
rozwiń
Przygotowujemy się do tego. Sytuacja oczywiście bardzo nas niepokoi.
Ja ostrzegałem w tamtym tygodniu i dwa tygodnie temu, że nie noszenie maseczek, nie przestrzeganie wszystkich tych zaleceń sanepidu, będzie miało niedobre konsekwencje.
I rzeczywiście ma niedobre konsekwencje, bo odnotowujemy w ostatnich tygodniach bardzo dużo nowych zachorowań. To jest efekt wakacji, ale też efekt spotkań towarzyskich, wesel, spotkań różnego rodzaju.
Także my się do jesieni przygotowujemy i to przygotowanie ma takie trzy fazy. Pierwsza to jest kwestia zadbania o to, żebyśmy się w Warszawie zaszczepili przeciwko grypie.
Będziemy mieli też zachorowania na grypę jesienią. Ważne jest to, żeby zwiększyć swoją odporność, żeby się szczepić. Mamy w mieście programy szczepienne, ale pracujemy nad ich rozszerzeniem.
Druga kwestia to to, żeby zabezpieczyć odpowiedni dostęp do testów.
No a trzeba, żeby przygotować się z naszymi szpitalami, przychodniami, żeby one były w stanie przyjąć jak najwięcej osób. No właśnie.
To w takim razie na jakim etapie jest przygotowanie tych szpitali, przychodni na wrzesień?
No, jeżeli chodzi o wrzesień to tutaj jest na bieżąco bardzo. Przychodnie i lekarze rodzinni polubili teleporady.
W tej chwili wręcz nawet pacjenci trochę narzekają na to, że nie mogą się osobiście twarzą w twarz spotkać z lekarzem.
Natomiast wprowadzenie teleporad, recepty, bardzo rzeczywiście poprawiło sytuację, bo wtedy kiedy trzeba wystawić receptę przy takiej długotrwałej chorobie, to rzeczywiście nie trzeba iść do przychodni.
Można uniknąć wszystkich tych sytuacji, które sprzyjają zachorowaniu na koronawirusa.
Także z jednej strony myśmy bardzo mocno postawili na taką informatyzację ochrony zdrowia, no ale z drugiej strony dbamy o to, żeby szpitale były dobrze zabezpieczone, żeby środki ochrony osobistej były.
Zresztą w szpitalach mamy bardzo mało w tej chwili zachorowań na COVID - tutaj personel bardzo rygorystycznie przestrzega wszystkich tych reguł.
Więc do jesieni przygotowujemy się no w tej chwili bardzo bardzo intensywnie, wiedząc, że będziemy mieli duży kłopot, bo będą właściwie takie dwie pandemie.
Z jednej strony COVID, a z drugiej strony grypa. No i objawy ponieważ są podobne, będą mylone.
Będzie dużo osób, które będzie chciało skorzystać z porady lekarza, czy porady szpitala - to musimy być na to wszystko gotowi.
2 reakcje
0
1
1
Podziel się
Komentarze (1)
05-08-2020
GadaskSam się zaszczepić. Zobacz sobie materiał z grudnia 2019 roku że spotkanie czołowych lekarzy WHO na temat szczepionek....nie ma ani jednej bezpiecznej.
zobacz więcej komentarzy (1)

Programy Wirtualnej Polski

bEggUVJd
KOMENTARZE
(1)
Gadask
10 miesięcy temu
Sam się zaszczepić. Zobacz sobie materiał z grudnia 2019 roku że spotkanie czołowych lekarzy WHO na temat szczepionek....nie ma ani jednej bezpiecznej.
Najnowsze komentarze (1)
Gadask
10 miesięcy temu
Sam się zaszczepić. Zobacz sobie materiał z grudnia 2019 roku że spotkanie czołowych lekarzy WHO na temat szczepionek....nie ma ani jednej bezpiecznej.
bEggUVJP
bEggUVIW
bEggUVJW
bEggUVJX