programy
kategorie

Koronawirus w Polsce. Rzecznik rządu: kraje Europy Zachodniej pytają nas, jak postępować

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że "koronawirus to największe wyzwanie od II wojny światowej". Co na to Polska? - Uważamy, że to jedno z największych zagrożeń w ostatnich latach - powiedział w programie WP "Tłit" Piotr Müller. Rzecznik rządu zaznaczył, że działania podjęte przez Polskę "wyprzedzają kroki podjęte przez inne kraje Europy Zachodniej". - One pytają nas, jak postępować - podkreślił. Zapewnił też, że Polska na razie jest zabezpieczona, jeśli chodzi o testy na koronawirusa.

Tranksrypcja:W takim razie skąd taki głos jak chociażby Angela Merkel, kt...
rozwiń
Uważamy, że to jest jedno z największych zagrożeń, które mieliśmy w ostatnich latach - absolutnie tak. Dlatego też i podjęte kroki wyprzedzające.
Niech pan zauważy, w stosunku do krajów Europy zachodniej my kilka dni wcześniej podjęliśmy decyzję o zamknięciu szkół.
Kilka dni wcześniej podjęliśmy decyzję o zamknięciu granic. Kilka dni wcześniej podejmowaliśmy inne decyzje, które są związane z bezpieczeństwem.
W związku z tym akurat w tym zakresie, to kraje Europy Zachodniej w wielu przypadkach pytają nas o to, w jaki sposób postępować, ponieważ te doświadczenia mieliśmy wcześniej.
Mimo tego, że liczba zachorowań w Polsce była zdecydowanie mniejsza. Rząd zdecydował się na podjęcie tych kroków, aby ograniczyć liczbę zachorowań.
Dodatkowo pamiętajmy o tym, że właśnie z tego powodu, że sytuacja pod względem gospodarczym może być w najbliższych miesiącach niepokojąca.
Ten duży pakiet kryzysowy, 212 miliardów środków budżetowych, środków płynnościowych, to jest 10% polskiego PKB.
Które dodatkowo trafiają w różny sposób po to, aby pobudzić polską gospodarkę i po to, aby polskie przedsiębiorstwa przeszły przez ten trudny czas w łatwiejszy sposób.
Nikt nie mówi, że ta sytuacja niestety nie będzie trudna, bo będzie trudna dla całego świata. Będzie trudna dla całej Europy.
Dlatego też te działania, które teraz podejmujemy, ale oczywiście z informacją o tym, że to nie muszą być ostatnie działania.
My jesteśmy otwarci na to, aby w miarę rozwoju sytuacji również podejmować kolejne kroki.
Jesteśmy jako kraj gotowi na rosnące zapotrzebowanie na wykonanie testów na koronawirusa?
W tej chwili tak. Tutaj mamy laboratoria, które się pojawiają, uruchamiane są nowe. Oczywiście mamy takie sytuacje również, że niektóre z nich muszą chwilowo zawiesić swoją działalność.
Tak jak wczoraj mieliśmy sytuację, ale wtedy te badania są przeprowadzone w innych laboratoriach. Liczba testów w tej chwili jest zabezpieczona co najmniej na kilkanaście dni do przodu.
W związku z tym tutaj żadnego problemu nie ma. I ściągamy je na bieżąco, ale oczywiście cały czas te testy są przeprowadzane zgodnie z zaleceniami światowej organizacji zdrowia.
W pierwszej kolejności dla tych osób, które miały kontakty z osobami zarażonymi. I które miały potencjalną możliwość zakażenia się.
4 reakcje
1
0
3
Podziel się
Komentarze (3)
20-03-2020
jasioWystarczy przestać robić testy, albo robić je tylko ministrom i ich rodzinom... i wtedy zachorowań jest mało, a statystyki piękne... Taktyka PISu
zobacz więcej komentarzy (3)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(3)
jasio
4 lata temu
Wystarczy przestać robić testy, albo robić je tylko ministrom i ich rodzinom... i wtedy zachorowań jest mało, a statystyki piękne... Taktyka PISu
swój
4 lata temu
Cały świat się na nas wzoruje i nam zazdrości. Tak jest od 2015.
PREZES
4 lata temu
Wystarczy nie marnować pieniędzy na służbę zdrowia i nie robić testów, wtedy statystyki ładnie wyglądają.
Najnowsze komentarze (3)
jasio
4 lata temu
Wystarczy przestać robić testy, albo robić je tylko ministrom i ich rodzinom... i wtedy zachorowań jest mało, a statystyki piękne... Taktyka PISu
PREZES
4 lata temu
Wystarczy nie marnować pieniędzy na służbę zdrowia i nie robić testów, wtedy statystyki ładnie wyglądają.
swój
4 lata temu
Cały świat się na nas wzoruje i nam zazdrości. Tak jest od 2015.