bEUMtPmI
bEUMtPmM
bEUMtPmQ
programy
kategorie
bEUMtPmJ

Kości najstarszych Europejczyków. Zadziwiające odkrycie w bułgarskiej jaskini

Archeolodzy pracujący w Bułgarii odkryli kości ludzi, którzy mogli być pierwszymi homo sapiens w Europie. Szczątki mają ponad 45 tys. lat i znajdują się w jaskini Bacho Kiro, w środkowej Bułgarii. W jaskini znaleziono kilka kości oraz ząb trzonowy z którego udało się pozyskać materiał DNA. To właśnie na podstawie DNA określono, że kości należą do gatunku homo sapiens.

170 reakcji
95
22
53
Podziel się
Komentarze (53)
11-05-2020
sagittarius
"do zrozumienia w jaki sposób homo sapiens doprowadzili do wyginięcia swoich neandertalskich kuzynów" - najprawdopodobniej w żaden sposób - wcale nie przyczyniliśmy się....Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (53)

Programy Wirtualnej Polski

bEUMtPmV
KOMENTARZE
(53)
sagittarius
2 lata temu
"do zrozumienia w jaki sposób homo sapiens doprowadzili do wyginięcia swoich neandertalskich kuzynów" - najprawdopodobniej w żaden sposób - wcale nie przyczyniliśmy się. Prawdopodobnie na skutek wybuchu superwulkanu, (którego pozostałością jest kaldera tzw, Pól Flegryjskich koło Neapolu) sprzed 40 tyś lat na terenie Europy wyginęli zarówno neandertalczycy jak i homo sapiens sapiens (potworna zima wulkaniczna). Tyle tylko. że homo sapiens sapiens, w przeciwieństwie do neandertalczyków zamieszkiwali nie tylko Europę, więc jego następne fale z Afryki i Bliskiego Wschodu zasiedliły nasz kontynent. Jakaś niewielka część populacji neandertalczyka żyła na Bliskim Wschodzie (przykładem jaskinia Shanidar w irackim Kurdystanie) i może dlatego mamy około 1 % genów neandertalczyków?
leon
2 lata temu
ci badacze to jednak cieniasy na okrągło ich coś zaskakuje ,powoduje oniemienie
aaa!
2 lata temu
To redaktorkowi ciągle opada-wypada szczęka, zamiera ze zdziwienia - a naprawde to tylko z głupoty!
bEUMtPnn
oniemiacz
2 lata temu
Ja też oniemiałem.Nie mogę mówić,dlatego piszę.
Hehe
2 lata temu
Sądząc po zdjęciu na głównej to o(d)padła im szczęka!
Najnowsze komentarze (53)
oldie
rok temu
a czy my mamy dna pana boga? tak sie biedak nameczyl tworzac swiat a my nic nie wiemy o jego genach
artyyyyyyyy
2 lata temu
Bog powiedzial i sie stalo. Bog uksztaltowal swiat w 6 dni. Swiat nie ma milionow lat. Ewolucja to nie nauka ale religia. Ewolucja kupy sie nie trzyma i sie trzesie w posadach juz od wielu lat.
alik
2 lata temu
ząbi kilka kostek, misio był pewnie głodny
Wisus54
2 lata temu
"może dlatego mamy około 1 % genów neandertalczyków?" O przepraszam Prezes ma 0,5%.
MWDPO
2 lata temu
Nierzetelny artykuł, pomijający neandertalczyków wśród nas! Proszę się przyjrzeć czaszce z profilu, pana BB z PO!
240255
2 lata temu
A szczeka jak tam nie opadla ?
spoko
2 lata temu
Te "artykuły" chyba pisze facet "od pasków". Co rusz rewelacje - dla kogo? Chyba dla NIEGO. Kompletny cienias. Powinien jak już musi - pisać z dystansem, bez idiotycznych "uniesień".
pol
2 lata temu
Ale sensacja!!!. DNA dwóch gatunków do pobrania na Nowogrodzkiej.
bEUMtPnf
ZENON
2 lata temu
NAUKOWCY TO NIE CIENIASY ,TO KOMENTATOR WP PISZE NA POZIOMIE NIE DOKONCZONEJ SZKOLY PODSTAWOWEJ.
Gosc
2 lata temu
Juz kiedys istnialo zycie na ziemi.przed milionami lat.Tylko ludzkosc doprowadzila do wojen nuklearnych.Ziemia zamienila sie wplynnom magme.I znowu zaczelo powstawac nowe zycie.Osiedlili sie na ziemi giganci, wszystkie odkryte do tej pory artefakty na to wskazuja.Co nauka niechce otym ani pisac ani mowic.MECHANIZM Z ANTEKIRY KILOF BLOKI SKALNE OBRABIANIE Z PRECYZJOM,PIRAMIDY STARSZE OD DYNASTI FARAONOW.---KLER ZNISZCZYL 30 TABLIC--NA KTORYCH BYLO SPISANE. DZIEJE CIWILIZACJI---I JAK DOSZLO DO UPADKU
Definicja
2 lata temu
Naukowcy – źródło wszystkich absolutnych prawd o świecie. Dodanie „naukowcy dowiedli, że…” na początku zdania zmienia je w odwieczną i niepodważalną prawdę. Naukowcy najczęściej lubią myśleć i robią to bardzo często, ale rzadko im to dobrze wychodzi. Na przykład kiedy Oniemieli lub ich Zamurowało wtedy przestają myśleć i publikują co popadnie.
bkz
2 lata temu
."...........doslownie oniemieli ...." czyli w doslownym tego slowa znaczeniu......no i w sieci wrze, zeby nie wykipialo !!
pawel
2 lata temu
no jak się cieszę ,niestety po dokładniejszych badaniach okaże się że to tyko homo a nie sapiens
zee
2 lata temu
W sieci wrze.
bEUMtPnH
bEUMtPmO
bEUMtPnO
bEUMtPnP