programy
kategorie

Ksiądz żądał 800 zł za dokument do pogrzebu. Ekspert: takich historii będzie więcej

- Za friko nie dam, nic nie ma za friko – mówił ksiądz jednej z częstochowskich parafii, do wiernego, który potrzebował zaświadczenia do pochówku matki w innej parafii. Ksiądz żądał za to od parafianina 800 zł. Kwota i sposób komunikacji duchownego wzbudziły duże emocje. Ksiądz został nagrany, a wideo błyskawicznie rozniosło się po sieci. - Mamy w Polsce do wyboru wprowadzenie podatku kościelnego i wówczas znikają opłaty za śluby, pogrzeby i chrzty albo trzymamy się tego anachronicznego polskiego modelu i ludzie płacą indywidualnie za sakramenty, także pogrzeby – komentował sprawę w programie Newsroom ks. prof. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Duchowny dodał, że opłaty są tak wysokie, bo pogrzeb często staje się źródłem utrzymania księdza, organisty i kościelnego. - Tak długo, jak nie wprowadzimy innego systemu, tak długo będą wychodziły podobne historie, a państwo jako dziennikarze będziecie mieli bardzo ciekawe materiały do...

rozwiń
1783 reakcje
250
1150
383
Podziel się
Komentarze (383)
12-07-2021
DziadekZ tego co pamiętam to apostołowie mieli jakieś tam zawody i utrzymywali się sami. Ci obecni to się dopiero wycwanili.
zobacz więcej komentarzy (383)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(383)
Dziadek
3 lata temu
Z tego co pamiętam to apostołowie mieli jakieś tam zawody i utrzymywali się sami. Ci obecni to się dopiero wycwanili.
Henry
3 lata temu
Do jasnej cholery, czy Jezus brał za swoje uczynki jakąkolwiek kasę?
doc
3 lata temu
PiS i kler to targowica , im szybciej ludzie to zrozumieją tym lepiej dla Polski i Polaków.
Hipokryzja
3 lata temu
Pokolenie, którego świadomość kształtuje się dziś na ulicach, skutecznie odwraca się od Kościoła trafnie oskarżanego o odpowiedzialność za nowe nieludzkie prawo. Wypisuje się z religii, nie bierze ślubów kościelnych i nie chrzci swoich dzieci. Już nigdy nie zagłosuje na służalczych wobec Kościoła bigotów. To trochę potrwa, ale owoce szaleństwa Kaczyńskiego zbiorą jego ideowi następcy.
andre
3 lata temu
Rozumiem że ksiądz wystawiał fakturę na tę kwotę.
Najnowsze komentarze (383)
taki sobie
3 lata temu
Społeczeństwo zaakceptowało takie zachowania to tak ma. Nie brać ślubów, nie chrzcić dzieci (narzucając im na siłę wiarę ), pogrzeby świeckie nie dawać na tacę i kopert w czasie kolędy .Niech w inny sposób zarabiają na swoje utrzymanie i powołanie.
Robin
3 lata temu
Okupant watykański od 1050 lat rabuje naiwniaków. Nawet żydowskie 1 przykazanie nie neguje istnienia innych bogów. Choćby naszych słowiańskich. Jahwe jest tylko dla Żydów a Chrystus zwracał się do swoich pobratymców- ziomów. Dopiero Konstantyn załapał, że co boskie Bogu a cesarskie Cesarzowi daje gwarancję władzy i potulnego społeczeństwa.
Trapista
3 lata temu
Może pora skończyć z małymi kopertami toruńskimi i zaopatrzyć księży w kasy fiskalne. Jak kelner ma płacić podatek za napiwki to ksiądz też powinien oddać "cesarzowi co cesarskie".
Don kojot
3 lata temu
Za pieniądze ksiądz się modli i wszystko jasne więc o co wam chodzi.
eho
3 lata temu
Wprowadźcie obowiązek założenia działalności gospodarczej i niech cenniki będą jawne. Będa sie wtedy bili o klienta.
Piotr
3 lata temu
Ciekawe że jak na cmentarzu komunalnym trzeba kupę kasy zapłacić i pokryć wszystkie opłaty to nikt nie dyskutuje . Wielu chce zarobić na odszkodowaniu z ubezpieczenia na życie ,za śmierć bliskich. A to jest kasa na pogrzeb i inne opłaty związane z pochówkiem . Dodatkowy podatek , a ile jeszcze tych podatków mam płacić Płacę podatek od zarobionych pieniędzy , kolejny raz płacę jak robię zakupy w postaci VAT - znów podatek od mojej zarobionej kasy . Ja w każdą niedzielę i święta daję 10 zł + dzieci i żona Ok kolejne 10 zł . Na kolędę daję 200 zł . Czyli w sumie rocznie 52 tyg x 20 zł = 1004 zł + 200 zł na kolędę = 1204 zł . Niech każda rodzina rocznie tyle wpłaci na podatek od wyznania i będzie ok . Wszystko za darmo . To dopiero byłby krzyk . Za co , jak to itd. Moja parafia liczy 10000 dusz , czyli średnia rodziną to 2+2 . Razem 2500 rodzin . 2500 rodzin × 1204 = Ok 3000000 zł podzielić na 12 miesięcy = 250000 zł miesięcznie dla parafii . Jest ok . Ale faktycznie parafię utrzymuje 30 % parafian bo tylu chodzie do Kościół. Krzyczą najbardziej ci co nic nie dają .
uśmiech
3 lata temu
..a komu i do czego jest potrzebny ksiądz . Powoli bo powoli świadomość społeczeństwa rośnie , jeszcze jakiś czas , a te szamany wezmą się za uczciwą pracę.....i kraina mlekiem i miodem zniknie tak jak Atlantyda...
Kiki
3 lata temu
Ja tam jestem za tym że co wladza to władza a kościół to sprawy świeckie nie powinny być mieszane z polityką
Joki
3 lata temu
I takim sposobem sami odpychaja od kościoła
EwelinaG1989
3 lata temu
Mój tata za pogrzeb dzaiaka w ubiegłym miesiącu zapłacił 1650 zł, a żeby było ciekawiej to dziadek pochowany był na tym samym miejscu gdzie babcia( 4 lata temu) i miejsce opłacone na 20 lat... nie mówię o firmie pogrzebowej bo to koszty swoją drogą... tylko sam pochówek i msza kosztowały 1650 zł w parafii w Chorzowie. Nie było dyskusji że przecież miejsce 4 lata temu opłacone, zażądałam innego miejsca, ale to jeszcze 300 zł dodatkowo.epiej nie umierać :-/
Siekiera
3 lata temu
To jest sprawa wierzacych. Jak sie daja manewrowac na kase to ich sprawa.
Lola
3 lata temu
Ja zapłaciłam w swojej parafii w Siemianowicach Śląskich 50zl za takie pozwolenie i jeszcze proboszcz spytał się czy stać mnie na taką kwotę bo JYZ wykosztowalam się na pogrzeb.
Polak -poddan...
3 lata temu
Źródło problemów z klerem w Polsce to PODDAŃCZY haniebny KONKORDAT . Rozbestwione , bez hamulców towarzystwo nie wierzących (!) handlarzy religią i Panem Bogiem
R Z M
3 lata temu
To tak nie powinno być, pochówek powinien być co łaska.
...
Następna strona