bDUCqfFM
bDUCqfFQ
bDUCqfFU
programy
kategorie
bDUCqfFN

Książ Wielki. Niebywałe odkrycie podczas wyburzania studni

Podczas wyburzania studni w gminie Książ Wielki w Małopolsce, robotnicy natknęli się na tablice z żydowskiego cmentarza. Okazało się, że macewy, bo tak brzmi ich fachowa nazwa, pochodzą ze zniszczonego kirkutu wsi Świątniki, która obecnie znajduje się już w województwie świętokrzyskim. Po wojnie postanowiono zbudować drogę, przechodzącą dokładnie przez środek żydowskiego cmentarza. Okoliczni mieszkańcy wykorzystali okazję i ukradli kamienne płyty, wykorzystując je do budowy domów. Konserwator zabytków zabezpieczył znalezisko i powiadomił odpowiednie organy żydowskie. Macewy zostaną teraz przetłumaczone, a następnie wrócą na cmentarz w Świątnikach.

15-01-2021
409 reakcji
92
234
83
Podziel się
Komentarze (83)
15-01-2021
BobikHm, myślałem że studnie się zasypuje, a nie wyburza. Ale co ja tam wiem...
zobacz więcej komentarzy (83)

Programy Wirtualnej Polski

bDUCqfFZ
KOMENTARZE
(83)
Bobik
3 miesiące temu
Hm, myślałem że studnie się zasypuje, a nie wyburza. Ale co ja tam wiem...
Jan
3 miesiące temu
Takie "niebywałe odkrycia" są w każdym mieście i miasteczku przy okazji remontu dróg i ulic.
argo
3 miesiące temu
co tu takie niebywałe nasze groby likwidowane przez nieopłacenie podatku a żydowskie maceby zasmiecają okolice.
bDUCqfGr
Irenka
3 miesiące temu
ja można wyburzyć studnię ? chyba tylko zasypać się da
Misiek
3 miesiące temu
No tak. Gdyby to były płyty z polskiego cmentarza, to pies z kulawą nogą nie zainteresowałby się nimi. Ale kak żydowskie, to trzeba o tym trąbić.
Najnowsze komentarze (83)
Ostoja
3 miesiące temu
Czy ktos zaplakal, jak w starym polskim miescie, Stanislawowie, ukraincy zburzyli drugi co do wielkosci po lyczakowskim, polski cmentarz? A na tym miejscu wystawili hotel Nadiya i zrobili park. Zostawiono kilka pomnikowych rzezb jako parkowe ozdoby. Czesto ziemia sie zapada i widac ludzkie kosci! A na miejsu starego polskiego cmentarza w Winnicy dziala sobie wesoly park rozrywki!
polak lat 60
3 miesiące temu
chciałbym żeby żydzi tak szanowali nas jak my ich szanujemy pozdrawiam wszystkie narody
julek
3 miesiące temu
uuuuuuu antysemityzm
lep
3 miesiące temu
ciekaawe jakie organy powiadomił : żołądek ,wątrobę czy .....
Ben
3 miesiące temu
ze starych kirkutów w Izraelu także usuwa się stare macewy.Jakby nie usuwano to by nie było miejsca na nowy pochówek.Jaka sensacja ?
DOM
3 miesiące temu
Tu stoi dom
Nalibok
3 miesiące temu
W&P to już skrajnie eskimoski portal. Polska rozpływa się jak sól w wodzie.
tylko syjon
3 miesiące temu
Faktycznie rewelacja a co robiono z poniemieckimi płytami nagrobnymi?
bDUCqfGj
smq
3 miesiące temu
Hmm taki trochę antypolski ten materiał. Bo przekaz jasny Polacy/mieszkańcy ukradli. Przez ile starych cmentarzy w Polsce zostały poprowadzone drogi ? Kto zaplanował trasy przez ilu polskich i żydowskich komunistów wybudowanych. Domy z macew, studnie ? Niemcy budowali z nich drogi w obozach kazali im po nich chodzić. No naprawdę mogli by przynajmniej nie nazywać nas złodziejami chociażby ze względu na wspólną historię. Historię żydów którzy co najmniej siedmiokrotnie byli wypędzani z eu zachodniej. Polin w ich języku znaczy "tutaj spocznij". Jescze chwila i mój komentrz zostanie oceniony jako antysemicki i ocenzurowany.
Piotr
3 miesiące temu
A Polacy dziwią się ,że na wschodzie niszczy się ślady polskości ..A PRZECIEŻ PONAD 60 PROCENT TERENÓW DAWNEJ POLSKI JEST POD PROTEKTORATEM INNYCH PAŃSTW. Niszczone są cmentarze , pomniki , budynki itd W najlepszym razie pozwalamy z wybitnych polaków zrobić bohaterów lub zasłużonych dla UKRAINY < BIAŁORUSI , LITWY !!!! Nie pamiętając ,że to byli POLACY mieszkający na terenie RZECZYPOSPOLITEJ lub na terenach okupowanych przez zaborców !!!! Tak traci się tożsamość narodową !!! pozwalając obcym zagarniać mienie , budowle i zasługi intelektualne .
ketet
3 miesiące temu
Po II wojnie światowej wywołanej przez Niemcy w zdewastowanej Polsce nie było materiałów budowlanych i nie było świętości- nawet rozbierano zniszczone kościoły i inne zabytki. Np. Warszawa była odbudowywana z tzw. materiałów rozbiórkowych z całej Polski. Opuszczone cmentarze zostały zaniedbane i dlatego niektóre cmentarze pożydowskie i poniemieckie jeśli nie było "ruchu" na nich po pewnym czasie zniknęły. Takie były losy Polski i o tym trzeba pamiętać, a nie tylko oskarżać tych co przeżyli.
EWK
3 miesiące temu
NO TO MOŚKI CAŁY ZAMEK ZABIORĄ
magda
3 miesiące temu
I co z tego,ja też muszę odpuścić groby krewnych bo nie da już rady ich utrzymać i o nie dbać ale w pamięci pozostaną na zawsze,nie robię z tego powodu tragedii.
PolakPotraf
3 miesiące temu
ach to Ci "wspaniali inaczej patrioci" pewnie ukradli nagrobki...na drogę ...na.....chodnik...na studnię......
...
Następna strona
bDUCqfGL
bDUCqfFS
bDUCqfGS
bDUCqfGT