programy
kategorie

Minister zapowiada nowość: dotacje na kapitał obrotowy. Zmiany również w kredycie na innowacje technologiczne

- Wprowadziliśmy ułatwienia w kredycie na innowacje technologiczne. Jest to produkt, który cieszy się dużym zainteresowanie wśród przedsiębiorców - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej w programie "Money. To się liczy". Nabór wniosków na nowych zasadach rozpocznie się 1 czerwca, a już 18 maja BGK opublikuje dokumentację konkursową. - Do dyspozycji dla firm stawiamy tutaj 350 mln zł - dodała minister Jarosińska-Jedynak. Czego dotyczą zmiany? - Tutaj znieśliśmy limit finansowania, który wynosi obecnie 6 mln zł, znieśliśmy też wymóg innowacyjności w skali krajowej, zrezygnowaliśmy z konieczności posiadania wkładu własnego, zwiększamy zakres kosztów kwalifikowanych - mówiła minister Jarosińska-Jedynak. W przygotowaniu jest też nowa propozycja, która może być dostępna jeszcze w maju. - Będą to dotacje na kapitał obrotowy. Myślę, że produkt będzie cieszył się podobnym zainteresowaniem co podwyżka płynnościowa - uważa minister...

rozwiń
Tranksrypcja:A jeżeli chodzi o inne możliwości wsparcia? Nie dla samo zat...
rozwiń
Mamy, jeżeli mówimy o tym funduszowym pakiecie antywirusowym, bo chciałabym się na tym skopić, bo za to odpowiadam.
Więc przede wszystkim tam gdzie mogą obiegać się też większe podmioty, czyli duzi przedsiębiorcy, to wprowadziliśmy też kolejne ułatwienia, w kredycie na innowacje technologiczne.
Jest to produkt, który również cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. I tutaj znieśliśmy limit dofinansowania, który wynosił obecnie 6 milionów złotych.
Zrezygnowaliśmy z konieczności posiadania wkładu własnego.
Znieśliśmy wymóg innowacyjności w skali krajowej. To takie główne zmiany, które zachęcą przedsiębiorców do skorzystania z tego produktu.
Ale również zwiększamy zakres kosztów kwalifikowanych, które mogą być uznane do dofinansowania.
Nabór wniosków na tych korzystniejszych zasadach rozpocznie się 1 czerwca, a już 18 maja Bank Gospodarstwa Krajowego opublikuje dokumentację konkursową.
Do dyspozycji dla firm, stawiamy tutaj 350 milionów złotych. Kontynuujemy konkursy w ramach Szybkiej Ścieżki, a w związku z pandemią uruchomiliśmy jej specjalną edycję.
I dla firm lub konsorcjów z jednostkami naukowo-badawczymi. Przeznaczamy 200 milionów złotych na badania związane z diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób wirusowych.
Wiele konkursów jest w toku, w związku z powyższym, tam gdzie trzeba zwiększamy budżety, gdzie trzeba zmieniamy terminy. Dostosowujemy kryteria.
Wszystko po to aby firmom łatwiej było przejść przez ten czas pandemii i na przykład w konkursie na tworzenie infrastruktury badawczo-rozwojowej w firmach.
Wydłużyliśmy czas na złożenie wniosku do końca czerwca. Chcemy aby przedsiębiorcy mieli więcej czasu na przygotowanie do aplikacji. Aby mogli ją złożyć chociażby przez systemy elektroniczne.
Chcemy żeby więcej środków trafiło do przedsiębiorców, żeby powstało więcej chociażby zapleczy innowacyjnych.
Mamy nadzieję, że tutaj również sektor farmaceutyczny się zainteresuje tym konkursem.
Bo tu do wzięcia 350 milionów złotych. Tak jak już mówiłam, wspólnie z marszałkami, uruchomiliśmy już dwa i sześć dziesiątych miliarda złotych.
Na dofinansowanie do wynagrodzeń. Ale przygotowujemy też nową propozycję, również z marszałkami województw, która mam nadzieję ruszy jeszcze w maju.
Będą to dotacje na kapitał obrotowy. Myślę, że ten produkt będzie się cieszył podobnym zainteresowaniem jak pożyczka płynnościowa.
Ponieważ po pierwsze: zakładamy wygospodarowanie tutaj kilku miliardów złotych na dofinansowanie.
Średnie firmy będą mogły skorzystać z dotacji na kapitał obrotowy w ramach programów krajowych Polski Wschodniej i programu operacyjnego Inteligenty Rozwój.
Natomiast micro i małe przedsiębiorstwa, będą mogły uzyskać wsparcie w ramach regionalnych programów operacyjnych.
To kolejny produkt finansowy, który uzupełnia ofertę funduszowego pakietu antywirusowego dla firm i również chcemy aby był on na łatwych, przejrzystych zasadach, kryteriach.
Tak żeby szybko trafiły pieniądze do przedsiębiorców.
Pani minister, ale to jest tak, że jeżeli skorzystam na przykład ze zwolnienia składek na ubezpieczenia społeczne, bo domyślam się że dla wielu przedsiębiorców to jest pomoc numer jeden.
Skorzystam z tarczy przygotowanej przez PFR to fundusze unijne są już dla mnie niedostępne, czy te programy jakoś się wykluczają nawzajem?
Nie, Absolutnie nie. Te programy się nie wykluczają. Te programy mogą być ze sobą kumulowane.
W przypadku funduszy europejskich, musimy pamiętać tylko o tym aby nie nakładała się pomoc na te same wydatki kwalifikowane.
36 reakcji
12
24
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)