bDzlXXDU
bDzlXXDY
bDzlXXEc
programy
kategorie
bDzlXXDV

Moment zawalenia się radioteleskopu z Arecibo. Nagranie z drona

Do sieci trafiło nagranie z drona, które pokazuje moment zawalenia się potężnego radioteleskopu z Arecibo w Portoryko. Problemy urządzenia zaczęły się w sierpniu 2020 roku. To wtedy doszło do pierwszej awarii i uszkodzenia ogromnej czaszy. Od tamtej pory pomimo prób naprawy radioteleskopu, nie udało się mu dać drugiego życia. Po 57 latach intensywnej pracy naukowców badających kosmos radioteleskop zawalił się 1 grudnia 2020 roku. 900-tonowa platforma spadła ze 137 metrów na czaszę reflektora. Na szczęście nikt nie ucierpiał. I choć astronomowie z Arecibo wierzyli w naprawę radioteleskopu, to jednak byli świadomi, że po uszkodzeniach z sierpnia bieżącego roku konstrukcja jest niestabilna i w każdej chwili mogło dojść do zawalenia.

04-12-2020
87 reakcji
30
28
29
Podziel się
Komentarze (29)
05-12-2020
pijak
Sam lubię spiskowe teorie. Tym razem zadziałał czas i fizyka. Liny nośna skorodowały - kto był w tym klimacie wie dlaczego. Zerwała się w czasie huragany ileś lat wstecz...Czytaj całość
zobacz więcej komentarzy (29)

Programy Wirtualnej Polski

bDzlXXEh
KOMENTARZE
(29)
pijak
miesiąc temu
Sam lubię spiskowe teorie. Tym razem zadziałał czas i fizyka. Liny nośna skorodowały - kto był w tym klimacie wie dlaczego. Zerwała się w czasie huragany ileś lat wstecz jedna. Naprawiono - ale powinno się wymienić wszystkie jednocześnie. Stare i nowe liny źle z sobą współpracują bo mają inną charakterystykę drgań i naprężeń. Efekt? Po kilku latach pękła następna. Niestety konstrukcja jest tak pomyślana iż powinny być wszystkie liny. Brak nawet jednej powoduje większe niż obliczeniowe naprężenia w pozostałych i w efekcie trudne do przewidzenia problemy. Tu zgodzę się, iż komuś mogło być nie na rękę naprawić radioteleskop. Bo to radioteleskop cywilny i każdy kraj mógł z jego danych korzystać. Więc zwlekano naprawą, przeciągano procedury itp. Czekając aż radioteleskop się zawali. Paradoksem jest iż w latach 60/70 potrafiliśmy wysłać człowieka na Księżyc - dziś tego nie potrafimy... Potrafiliśmy zbudować radioteleskop który wśród znanych (mogą istniej tajne, wojskowe) wciąż był po 60 latach radioteleskopem o największych możliwościach - żaden zbudowany po nim mu nie dorównał do dziś... :(
NS..
2 miesiące temu
Powinien być zamontowany na Wiejskiej w Warszawie. Ile dzisiaj problemów by odeszło
Szymon
2 miesiące temu
Przecież tam są co najmniej 2 kamery, wygląda na ustawkę.
bDzlXXEz
Sojer
miesiąc temu
Te drony nie były tam przypadkiem tylko nagrywały wyburzenie.
Henio
miesiąc temu
u mnie w sieci elektrycznej aż huczy
Najnowsze komentarze (29)
Moryc
miesiąc temu
Arecibo potrzebowało się zawalić...
mik
miesiąc temu
dobrze , ze nie zawalił się podczas kręcenia Bonda.
Adam
miesiąc temu
Teraz taki teleskop mają tylko Chiny , to One teraz są liderem nauki i nowych technologii
J23.
miesiąc temu
Pierdoły same,kogo to obchodzi.
Piotr
miesiąc temu
Według podanych parametrów lin, to była konstrukcja projektowana "na styk". Wytrzymałość kompletu pięciu lin to 2500 ton, obciążenie 1700 ton. Po uszkodzeniu jednej liny było już bardzo blisko katastrofy.
Gagarin
miesiąc temu
Stary już był i zielone ludki uznały że koniec z podglądaniem.
Henio
miesiąc temu
u mnie w sieci elektrycznej aż huczy
Sojer
miesiąc temu
Te drony nie były tam przypadkiem tylko nagrywały wyburzenie.
bDzlXXEr
blabla
miesiąc temu
Witam. To nie ten który zniszczył Bond. To chyba suchar. Zdrowia wszystkim
Ania
miesiąc temu
Kolejni cwaniacy żyjący na garnuszku innych udający ważnych naukowców, lepiej przeznaczyli by te pieniądze na jakieś głodne dzieci.
Wiem
miesiąc temu
Dla niezorientowanych, to było planowane zniszczenie po zerwaniu się kolejnej liny nośnej już wcześniej i stwierdzeniu ze naprawa jest zbyt ryzykowna, przecież widać tam na jednej z kamer czarny ładunek odcinający na linach.
wip
miesiąc temu
Oszczędności Oszczędności jak robi się z zapasem wytrzymałości 10 % to takie są skutki a czas robi swoje.
Pjetja
miesiąc temu
Awaria jak na zawołanie .
danny
miesiąc temu
przyczyną był Covid-19, jak nic.
bDzlXXET
bDzlXXEa
bDzlXXFa
bDzlXXFb