bECMmZqs
bECMmZqw
bECMmZqA
programy
kategorie
bECMmZqt

Mumie zwierząt w Egipcie. Zaskakujące odkrycie po prześwietleniu zabalsamowanych ciał

Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu w Swansea prześwietlili trzy egipskie mumie zwierząt sprzed ponad 2 tys. lat. Dzięki mikrotomografii rentgenowskiej udało się wykonać cyfrową sekcję zwłok zabalsamowanego kota, węża i ptaka. Dzięki rozdzielczości 100 razy większej niż w klasycznej tomografii komputerowej, ujawniono nowe szczegóły o mumifikacji. Niezwykłe zdjęcia dają wgląd w zwyczaje starożytnych Egipcjan, ale i życie zwierząt, które mumifikowano jako ofiary, pokarm dla bogów w życiu pozagrobowym lub jako towarzyszy, pupili swoich właścicieli. Okazało się, że kot miał zaledwie 5 miesięcy w chwili śmierci. Złamano mu szyję, by trzymał głowę pionowo. Wąż to kobra egipska, u której wykryto uszkodzenie kręgosłupa, zgodne z metodami chwytania ogona i bicia. Gad miał uszkodzone nerki, co sugeruje że długo był pozbawiony wody. W pysku miał żywicę dla rytuału "otwarcia ust". Z kolei pomiary kości i skany 3D ptaka ujawniły, że to drapieżna pustułka. Naukowcy szacują,...

rozwiń
237 reakcji
66
117
54
Podziel się
Komentarze (54)
21-08-2020
W pytę koloEch, myślałem że tel. Komórkowy znaleźli ... To by było coś! Sensacja prawdziwa.
zobacz więcej komentarzy (54)

Programy Wirtualnej Polski

bECMmZqF
KOMENTARZE
(54)
W pytę kolo
rok temu
Ech, myślałem że tel. Komórkowy znaleźli ... To by było coś! Sensacja prawdziwa.
Real
rok temu
Czy ktoś widział nie drapieżną pustułkę
Heh
rok temu
Po prześwietleniu naukowcy znaleźli 70 milionów ...które za ..ł Sasin na wybory
bECMmZqX
Ateista
rok temu
Kiedyś mumifikowali zwłoki żeby żyć wiecznie teraz modlitwy deptanie do kościoła i inne bzdety...od zarania dziejów ludzie szukają ,,dobrych” bajeczek na wieczne życie po życiu....
pytajnik
rok temu
Czy czytający wiedzą ile kur ubija się rocznie na mięsko tylko w Polsce? To jest już ponad miliard.
Najnowsze komentarze (54)
vxr
rok temu
czy kot Alik jest zmumifikowany? czy spoczywa godnie na wawelu?
Belzebub
rok temu
Ja się pytam - kto robił tą mumifikację (70 milionów!!) i brał za to kasę? Czy to może nie Biskup Jędraszewski? Wiek pasuje, poglądy też. Czy się nalezycie rozliczył? Można prosić o stanowisko kurii?
MXX
rok temu
MYSLAŁEM ZE KOPERTY GRODZKIEGO ZNALEZLI A TU JAK ZWYKLE LIPA
Faraonowa
rok temu
Po prześwietleniu okazało się, że faraon miał mały interes.
Yura
rok temu
A ten co pisze te artykuły to przyleciał z kosmosu?? Wiedza o piramidach nie zmieniła się od 15 lat a on wyrwał się z sensacyjną informacja.
nop
rok temu
Ja bym zaczął od wrzucenia granatu hukowego, i wyjął to co zostało.
furman
rok temu
nie wiem, jak skończy żywot kot prezesa.
zaza
rok temu
niesamowita wiadomość. Jestem w szoku. Idę wziąć leki.
bECMmZqP
hehehe
rok temu
zeskanowali też moje trampki i w tak wysokiej rozdzielczości i odnaleziono odcisk kciuka noznego należący do sąsiada - co o tem mam sadzic?
kod123
rok temu
Jaka "mroczna tajemnica". W Starożytnym Egipcie jak we wszystkich cywilizacjach tego okresu istniał istotny związek religii z szamanistycznymi praktykami przejmowania siły od zwierząt. Jest to pogląd powszechnie znany. Nic zaskakującego.
Gocha2
rok temu
płaczcie, bo nie macie nad czym
old man
rok temu
Kobra ma kręgosłup. Powodzenia.
kapeco
rok temu
Straszliwa, przeraźliwa to zaiste informacja. Upiorne rozwiązanie tej koszmarnej tajemnicy zmrozi wielu. Jeszcze więcej zapadnie na wyobrażenie tej makabry w śmiertelne odrętwienie lub zapadnie w okropny stupor. Lepiej było mi nie czytać tak strasznych, doniesień. Strach i przerażenie.
gary
rok temu
Co to za autor z powszechniaka napisl te straszne rzeczy , chyba teraz wyszedl z lekcji historii klasy 5 podstawowej .Ludzie kogo wy tam zatrudniacie ,
bECMmZrr
bECMmZqy
bECMmZry
bECMmZrz