programy
kategorie

Na co pieniądze z Unii? "Infrastruktura wciąż nie jest kompletna"

- Najważniejsze jest to, żeby wydatki uwzględniały wzrost konkurencyjności polskich firm - tak o środkach z Unii Europejskiej mówi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Co to oznacza? Gość programu "Money. To Się Liczy" zwraca uwagę, że takich obszarów jest sporo. - Na pewno infrastruktura kolejowa czy drogowa jest w Polsce niewystarczająca - mówi Paweł Borys. Ale oprócz tego wskazuje również na cyfryzację, która może być motorem napędowym rozwoju Polski. Do tego dochodzi kolejny z priorytetów Brukseli, czyli transformacja energetyczna. - Pamiętajmy, że na świecie gra toczy się przede wszystkim o nowe technologie - puentuje prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tranksrypcja:Panie prezesie, a na co powinniśmy wydać te pieniądze, które...
rozwiń
Bardziej byłby pan za tym, żeby to były środki na infrastrukturę? Czy może jakiś inny sektor, segment?
Najważniejsze, żeby to były takie wydatki, które będą podnosiły nasz potencjał rozwoju, poprawiały konkurencyjność polskich firm.
Cały czas tą konkurencyjność musimy podnosić poprzez inwestycje infrastrukturalne, bo cały czas czy infrastruktura kolejowa, czy drogowa nie jest jeszcze kompletna i w pełni zmodernizowana.
Na pewno jest to cyfryzacja, więc cały czas infrastruktura internetu, usługi chmurowe. Zarówno jeżeli chodzi o administrację, jak i sektor przedsiębiorstw.
Na pewno transformacja energetyczna. To jest szeroko rozumiane od transportu, przez energetykę, po budownictwo.
Na pewno służba zdrowia, więc tych potrzeb na pewno jest sporo.
Ale pamiętajmy, że na świecie, jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy, gra przede wszystkim jest o nowe technologie.
I warto, żebyśmy też wraz z tą kolejną perspektywą budżetową w kolejnych latach, żeby ta pandemia w ogóle była takim impulsem do wzrostu zaawansowania technologicznego polskich firm.
Jeżeli chodzi o automatyzację w przemyśle, właśnie usługi cyfrowe. Bo wtedy firmy są bardziej konkurencyjne, mogą szybciej się rozwijać.
I to będzie decydowało w długim okresie o tym, czy nasza gospodarka będzie się jeszcze dynamicznie rozwijała.
1 reakcja
0
1
0
Podziel się
Komentarze (0)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(0)