bGXzRABg
bGXzRABk
bGXzRABo
programy
kategorie
bGXzRABh

Najstarsza czarna dziura inna, niż sądzono. Przełomowe badania astronomów

Zespół międzynarodowych astronomów pod kierownictwem prof. Miller-Jones z Curtin University w Perth w Australii odkrył, że najstarsza odkryta w historii czarna dziura o nazwie Cygnus X-1, jest znacznie większa, niż początkowo sądzono. Zlokalizowano ją w 1964 roku i znajduje się ona 7200 lat świetlnych od Ziemi. Według nowych ustaleń, jej wielkość jest w rzeczywistości aż o około 50 proc. większa, niż początkowo zakładano. Dokładnie rzecz ujmując, ma ok. 21 razy większą masę od masy Słońca. Jest to rekordowa wielkość supermasywnej czarnej dziury spośród tych, które znamy. Nowe informacje o Cygnus X-1 pozyskano dzięki nowoczesnemu teleskopowi znajdującemu się w obserwatorium Very Long Baseline Array na Hawajach w Stanach Zjednoczonych. Według specjalistów, to przełomowe odkrycie, które rzuca nowe światło na powstawanie i zmiany zachodzące w supermasywnych czarnych dziurach.

89 reakcji
19
18
52
Podziel się
bGXzRABj
Komentarze (52)
19-02-2021
ufojudekCzarna dziura to polski ZUS. Masa słońca to przy nim pikuś.
zobacz więcej komentarzy (52)

Programy Wirtualnej Polski

bGXzRABt
KOMENTARZE
(52)
ufojudek
2 lata temu
Czarna dziura to polski ZUS. Masa słońca to przy nim pikuś.
cytat
2 lata temu
"Najnowsze pomiary wykazały jednak, iż J2157 to obiekt jeszcze większy niż nam się wcześniej wydawało. Aktualne badania wskazują, iż ma on masę 34 miliardów Słońc i codziennie pochłania materię o masie naszego Słońca!" ZANIM ZACZNIE SIĘ COŚ PISAĆ WARTO POCZYTAĆ CO PISZĄ MĄDRZEJSI, TO NIE BOLI.
Amesh
2 lata temu
Czy ktokolwiek weryfikuje takie "sensacyjne" artykuły? Q0906+6930 – aktywna galaktyka (kwazar) w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, o przesunięciu ku czerwieni 5,47. Jej odkrycie ogłoszono w lipcu 2004. Obiekt zawiera najprawdopodobniej gigantyczną czarną dziurę o masie rzędu 109 M☉ (mas Słońca). Obiekt jest silnym radioźródłem i jest jednym z najdalszych blazarów.
bGXzRABL
Janek
2 lata temu
Powinien firmujący post dziennikarz się podpisywać pod nim. Wiedzielibyśmy z jaką inteligencją mamy do czynienia.
Quipp
2 lata temu
Wiruje z prędkością światła? To jakieś novum!
Najnowsze komentarze (52)
Czy
2 lata temu
czarna dziura jest tez brudna?
elf
2 lata temu
takie filmy pokazują tylko małość człowieka, kim my jesteśmy -bakteriami ?
emeryt
2 lata temu
Ktoś pisze bzdury! Przecież Sagittarius A w centrum Drogi Mlecznej - 4,31 milionów mas Słońca, a przy takiej co ma masę 34 MILIARDÓW mas Słońca, to nawet nie jest ślad...
Obserwator
2 lata temu
Czarna dziura to raczej dziura vatowska.
Kairos
2 lata temu
Ludki! Jeśli nie macie nic merytorycznego w temacie do powiedzenia to bądźcie kabotynami. Pamiętajcie: milczenie jest złotem.
Kamil
2 lata temu
Największy fenomen w kosmosie to ZUS. Tam liczą coś czego nie ma - składki, które nie są składkami. Tak oszukują 16 milionów ludzi.
kkfadek
2 lata temu
Autor jest typowym produktem edukacyjnym po reformie Handke , który wprowadził gimnazja i wiele innych "nowatorskich " rozwiązań. "Matura to bzdura".
ich uczeń
2 lata temu
ta czarna dziura żeby wciągła naszych udawanych swietych ksieży . to najgorsze zło tej ziemi , z sektą rydzyka . wtedy jedzenia i mieszkań nie zabraknie do ludzi . święta normalność nastąpi
bGXzRABD
badacz dziur
2 lata temu
według moich badań a jestem ginekologiem amatorem największą czarną dziurę ma Renata
Astronom amat...
2 lata temu
Najstarsza czarna dziura to chyba Krystyna z PiS-u. Ale nie wiadomo, czy coś jeszcze może wciągnąć. Ja nie będę sprawdzał.
Astrofizyk
2 lata temu
Dlaczego nie reklamują się tu dziewczyny z sex portali?
Kostek
2 lata temu
I moja była jeśli chodzi o wydatki, to jest dopiero czarna dziura.
Genl Mosgrow
2 lata temu
Coś ci naukowcy jakoś nic nie wiedzą w ostatnich 20 latach .Przecierają oczy jak coś zobaczą .Widać zdziwienie więc co to za naukowcy skoro wszystko nie tak co mówią ?
synek_księdza
2 lata temu
... a więc ... jeszcze wiele rzek na Ziemi puści wiele wody a ludzkość dopiero dotrze do prawdy ... przenoszenie się w czasie i przestrzeni to fakt, ale należy znać szczegóły owej teleportacji ...
bGXzRACf
bGXzRABm
bGXzRACm
bGXzRACn