bEiVTMUQ
bEiVTMUU
bEiVTMUY
programy
kategorie
bEiVTMUR

Napoleon i woda kolońska. Zaskakująca teoria o śmierci cesarza

Minęło 200 lat od śmierci Napoleona Bonapartego. Bohater rewolucji francuskiej i cesarz Francji mógł zginąć z powodu swojej obsesji… na punkcie wody kolońskiej. Taką zaskakującą teorię ogłosił profesor nauk biomedycznych Parvez Haris z Uniwersytetu De Montfort w Wielkiej Brytanii. Chociaż oficjalnie cesarz Francji zmarł na raka żołądka, nie brakuje teorii o innych możliwych przyczynach jego śmierci. Brytyjski naukowiec ogłosił jedną z nich. Napoleon zużywał ogromne ilości wody kolońskiej, sięgając po kilka butelek dziennie przez wiele lat. Mógł on umrzeć po zatruciu olejkami eterycznymi zawartymi w jego ukochanym zapachu. Wcześniejsze badania w USA wykazały, że olejki eteryczne mogą działać jako "substancje zaburzające gospodarkę hormonalną", które wpływają na hormony, prowadząc do zaburzeń rozwojowych i nowotworów. Woda kolońska trafiła do produkcji komercyjnej w 1792 r. Napoleon był wręcz przekonany o jej zdrowotnych właściwościach. Przez co najmniej 20 lat...

rozwiń
50 reakcji
3
15
32
Podziel się
Komentarze (32)
10-05-2021
johnyenglisha o Sikorskim i Gibraltarze ? , znów utajniono archiwa na następne 50 lat
zobacz więcej komentarzy (32)

Programy Wirtualnej Polski

bEiVTMVd
KOMENTARZE
(32)
johnyenglish
2 miesiące temu
a o Sikorskim i Gibraltarze ? , znów utajniono archiwa na następne 50 lat
wiedza
2 miesiące temu
Brytole kombinują jak się wymigać od faktu otrucia Napoleona.
marek
2 miesiące temu
Brytyjski uczony :) - i wszystko jasne. Ślady arszeniku w kościach też pozostawiła woda kolońska? (A tak nawiasem mówiąc - skąd autor artykułu wie, że zmarł na raka żołądka na podstawie jakich wiarygodnych źródeł?
bEiVTMVv
kkarta
2 miesiące temu
Napoleon był cesarzem FRANCUZÓW a nie Francji.....
klio
2 miesiące temu
A co z tym arszenikiem? A co do zlewania się wodą kolońską i innymi perfumami, to wśród klas wyższych czasów Oświecenia było to normą. Miało zamaskować smród niemytych ciał. A wszy zabijało się srebrnymi lub złotymi młoteczkami. Było to zupełnie inaczej, niż w pogardzanym średniowieczu, gdzie łaźnie w miastach były normą, przynajmniej w Polsce.
Najnowsze komentarze (32)
PanAAM
miesiąc temu
a mnie to wisi na co i jak zmarł. Kiedyś nawet będąc zdrowym odszedłby na starość. I to tyle w tej materii. A poza tym dla mnie Napoleon to taki sam narcyz i buc jak inni mordercy których zwą wielkimi. Jak Aleksander W, Hitler, i im podobni. Kazali mordować, podbijać i zabijać. Oni nie walczyli w obronie. Oni mordowali by coś zdobyć i kogoś pokonać
strsad
miesiąc temu
Trzeba będzie zmienić bo prezydentem Francji będzie Mohamad Koza.
WUJ
miesiąc temu
Kolejny niedouczony dziennikarzyna, co chce zmieniać podręczniki.
Jaa
miesiąc temu
cesarza Francuzów a nie Francji!
fer
miesiąc temu
niedługo ogłoszą, iż samolot z gen.Sikorskim też na wodę kolońską był napędzany.....
szczery
miesiąc temu
Głupoty.......
Leszek
miesiąc temu
Cesarz Francji czy Cesarz Francuzów?
skin
miesiąc temu
Bohater?To masowy morderca,na równi z A.H. to on rozpoczął bezsensowną rzeź Europejczyków w historii nowożytnej.
bEiVTMVn
Gubernator
miesiąc temu
wyspy Święta Helena został po śmierci Napoleona I odtrącony towarzysko. Tłumaczył się że jedynie wykonywał polecenia Londynu - ale nic to nie pomogło - skończył z łatką złośliwego ciemiężyciela cesarza.
Qba
miesiąc temu
Arszenik popijał wodą kolońską. Zagadka rozwiązana
Observateur
2 miesiące temu
Wedlug mnie to umarl od angielskiego wiktu. Nawet kon by od tego dostal wrzodow na zoladku, a co dopiero gosc przyzwyczajony do francuskiej kuchni.
Kolończyk
2 miesiące temu
Z tym kąpaniem się w wodzie kolońskiej; to już jest drobna przesada. Przecież woda kolońska, to jest czysty alkohol etylowy z dodatkiem olejków eterycznych z różnych roślin. Nikt normalny tak stężonego alkoholu by nie wytrzymał. Francuzi zajęli Kolonię, w której niejaki Farina eksperymentował z perfumami, które miały przytłumić wszechobecny smród. Ich zasługą jest to, że ponumerowali wszystkie ówczesne budowle w mieście. Katedra dostała Nr 1, a siedziba producenta "Wody Kolońskiej" Nr 4711, co jest uwiecznione na etykietce.
Autmex
2 miesiące temu
Brytole coraz więcej mają wspólnego z Rosjanami:))) Ci ostatnie też zawsze wypierają się otrucia przeciwnika politycznego!!!
welarg
2 miesiące temu
Napoleon otruł się arszenikiem, którym barwione były tapety i który pod wpływem ciepła emitował.
bEiVTMVP
bEiVTMUW
bEiVTMVW
bEiVTMVX