programy
kategorie

Niezwykłe odkrycie na Opolszczyźnie. Tysiące kraterów z czasów II wojny światowej

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego po raz pierwszy zbadali i opisali widoczne w rzeźbie terenu pozostałości bombardowań w okolicach Kędzierzyna-Koźla na Opolszczyźnie. Dotychczas były one znane właściwie jedynie mieszkańcom Ziemi Kozielskiej. Dzięki technologii LIDAR udało się dokładnie zlokalizować ok. 6 tysięcy lejów po eksplozjach bomb z okresu II wojny światowej. Leje te powstały w wyniku zmasowanych nalotów strategicznych przeprowadzonych w 1944 roku przez 15 Armię Powietrzną USA na zakłady produkujące płynne paliwa syntetyczne. Okolice Kędzierzyna-Koźla miały istotne znaczenie dla przemysłu III Rzeszy – to tu w sytuacji ograniczonego dostępu do pól roponośnych, wykorzystując obfitość surowców takich jak górnośląski węgiel i woda oraz naturalną osłonę w postaci ukształtowania terenu i gęstych lasów, zaplanowano budowę rafinerii. Analizy zachowanych jeszcze lejów podjęli się dr hab. Jan M. Waga i prof. Maria Fajer z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu...

rozwiń
384 reakcje
57
153
174
Podziel się
Komentarze (174)
18-03-2021
J74Krater to w wulkanie. Po bombie powstaje lej.
zobacz więcej komentarzy (174)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(174)
J74
3 lata temu
Krater to w wulkanie. Po bombie powstaje lej.
olo
3 lata temu
"tosz to szok" ,że w czasie wojny samoloty zrzucały bomby a nie cukierki.
Fakt
3 lata temu
Pochodzę z Kędzierzyna-Koźla. O tych lejach po bombach ( bo krater to pozostałość po uderzeniu meteorytu) wie każde dziecko. (A przynajmniej wiedziało dwa pokolenie temu) Wystarczyło zapytać.
Bezimienny
3 lata temu
W artykule znajduje sie blad. Kedzierzyn nie znajdowal sie pod okupacja Niemiec, tylko stanowil ich terytorium. W 1934r zmieniono nazwe z obowiazujacej wczesniej Kandrzin na Heydebreck O.S. Nowa nazwa obowiazywala do konca wojny.
Racek
3 lata temu
Od 50 lat to oglądam ,jadąc pociągiem z Raciborza do K-K i od zawsze to wiem jak i wszyscy że to po bombardowaniu Aż znaleźli się naukowcy którzy odkryli to , co jest odkryte
Najnowsze komentarze (174)
Pytający
3 lata temu
Strefy po bombardowaniach to spory problem dla inwestorów i właścicieli terenów. Może dlatego ma być o tym cicho. Ceny gruntów spadną. Trzeba robić jakieś badania saperskie! A to kosztuje. Stąd te głosy krytyki?
Ano nie mus p...
3 lata temu
A gdzie to pisze o okupacji niemieckiej, bo nie znalazłem ? W artykule w Antiquity też. Coś tu ktoś nazmyślał, czyżby hejcik? Co do znaczenia problemu, to np. w Oranienburgu, do którego warunki w okolicach Kędzierzyna są podobne temat ten nie jest uznawany za lekki i zabawny. Polecam: K.I. Gałczyński NA PEWNEGO POLAKA
jerry
3 lata temu
..az nie mozna uwierzyc,ze taka ilosc bomb spadla na ten rejon opolszczyzny?!.Mieszkalem tam przez 30 lat ..i jakos nikt tego nie zbadal/nie zauwazyl?..
123
3 lata temu
"Niezwykłe odkrycie na Opolszczyźnie": kratery po bombach i okupacja Kędzierzyna przez Niemców w latach 1943-44. Kto to pisze? I kto pozwala publikować takie bzdury?
fdew
3 lata temu
POstKOmuna zaraz powie że to wina Polaków i muszą zapłacić Niemcom.
LORO
3 lata temu
Niezwykłe odkrycie to by było gdyby zaleziono gumowe kondomy z czasów kamienia łupanego.
odkryli amery...
3 lata temu
po bombie to lej a nie krater, o tym wiedzą wszyscy którzy tam mieszkają też mi rewelacja
dodo
3 lata temu
Najzabawniejsza w tym artykule jest okupacja niemiecka Kedzierzyna i Koźla. Okupacja to raczej polska po 1945r
dodo
3 lata temu
Najzabawniejsza jest okupacja niemiecka Kedzierzyna i Koźla. Okupacja to chyba polska po 1945r
babcia
3 lata temu
Matko Polko , daj sobie już spokój z tym strachem. Robisz larum na wszystkich komentarzach , to już przestało być ciekawe , tylko denerwuje ......
Marcin
3 lata temu
Te zdjęcia to dowód w sprawie bo zaraz będzie rachunek od Amerykanów za bomby, które musieli zrzucić na Niemców aby wyzwolić Polskę.
kk men
3 lata temu
Pochodzę z KK. My tam w tych dołkach bawiliśmy się w chowanego. No odkrycie, że hej. I wiedzieliśmy ,że to po nalotach na IG Farben. I, że amerykanie się ciulneli, bo była mgła. Jakby się nie ciulneli to zabiliby masę przymusowych robotników i jeńców.
WY WIEDZIELIŚ...
3 lata temu
i macie coś z tego? ONI odkryli i gruba kasę zarobili🤑
WY WIEDZIELIŚ...
3 lata temu
i macie coś z tego? ONI odkryli i gruba kasę zarobili🤑
...
Następna strona